Czas na wylogowanie, czyli dlaczego warto odpocząć od smartfona

25 Grudnia 2016

Każdego dnia zerkamy na jego ekran kilkaset razy, nawet podczas randki czy świątecznego spotkania w gronie rodziny. Może jednak warto pomyśleć o „cyfrowym detoksie”?

uzależnienie od telefonu

Określenie „digital detox” staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie organizowane są specjalne obozy dla osób, które chcą odpocząć od telefonu komórkowego i innych wynalazków naszej cywilizacji. Uczestnicy na początku muszą oddać smartfony oraz inne tego typu gadżety, a przez cały turnus nie mogą też korzystać z internetu. Wszystko po to, by uporać się z tzw. syndromem FOMO.

Jego nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania „the fear of missing out”, co można przetłumaczyć jako „strach, że coś może nas ominąć”. Coraz więcej osób żyje bowiem w nerwowym poczuciu, że przegapi jakiś ważny sygnał. Czują niepokój, gdy przez kilka godzin pozostają bez dostępu do internetu. Nawet siedząc w kinie, restauracji, a nawet kościele sprawdzają w telefonie pocztę i śledzą portale społecznościowe, a na wakacjach bez przerwy wrzucają zdjęcia na swoje profile.

I nie rozstają się ze smartfonem, dzięki któremu robią zdjęcia, kręcą filmy, słuchają muzyki, grają w gry, zapisują ważne wydarzenia czy surfują w internecie. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi. Z badań przeprowadzonych przy okazji kampanii społecznej „Uwaga! Fonoholizm” wynika, że komórka towarzyszy im niemal non stop – aż 36 proc. ankietowanych nie wyobraża sobie nawet jednego dnia bez telefonu. Co czwarty na pewno wróciłby się po aparat, gdyby zapomniał zabrać go z domu.

Co gorsza, ponad połowa (56 proc.) badanych preferuje kontakt telefoniczny od spotkania z ludźmi i osobistej rozmowy. Uzależnienie od smartfona powoduje również, że mamy coraz większy problem z obserwowaniem i analizowaniem własnych przeżyć, co udowodniło niedawne badanie naukowców z Uniwersytetu Virginia. Większość uczestników eksperymentu przyznała, że już po 6-15 minutach czuli się nieswojo przebywając w pojedynkę tylko z własnymi myślami, nawet jeśli sugerowano im, nad czym mają się zastanawiać i były to przyjemne tematy, np. planowanie urlopu.

Po prostu współczesny człowiek chce być czymś zajęty, a smartfon jest najlepszym do tego narzędziem. Jednak specjaliści przekonują, że warto niekiedy od niego odpocząć. „Czas spędzony bez stałego połączenia z internetem to szansa na oczyszczenie umysłu z natłoku informacji, możliwość powrotu do naturalnego rytmu życia oraz okazja do przeniesienia uwagi z zewnętrznych wydarzeń na siebie, swoje myśli i przeżycia” – tłumaczy w „Newsweeku” Agnieszka Lamparska-Karwowska, psycholog i psychoterapeuta z Gabinetu Psychologicznego „Razem”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz