Uwaga, LICEALISTKI! Kolejne zmiany ma maturze (Nauczyciele wściekli!)

06 Września 2011

Tym razem maturzyści bardzo się cieszą.

matura

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdążyło już przyzwyczaić uczniów i ich rodziców do tego, że co chwilę wprowadza reformy oświaty. Podział na gimnazja, przymusowe mundurki, czy obowiązkowa matura z matematyki to tylko niektóre z ostatnich eksperymentów MEN.

Wygląda jednak na to, że to nie koniec rewolucji w systemie nauczania. Jak donosi „Rzeczpospolita”, prawdopodobnie w 2013 roku na pisemnym egzaminie z polskiego będzie można wybrać temat nieoparty na lekturze obowiązkowej. Do tej pory maturzyści musieli pisać na jedno z dwóch zagadnień związanych z książkami, które wcześniej przerabiali w szkole. Tymczasem reforma edukacji przewiduje, że jeden z tematów maturalnych będzie nawiązywał do lektury obowiązkowej, a drugi do fragmentu nieomawianego utworu literackiego, przytoczonego w arkuszu egzaminacyjnym. – Może to być fragment dowolnego utworu, nieznanego maturzyście – wyjaśnia Mariola Konopka, rzecznik Centralnej Komisji Edukacyjnej.

Takie rozwiązanie nie wszystkim przypadło jednak do gustu. - Sprzyja nieczytaniu lektur. Już dziś egzaminy są tak skonstruowane, że przeciętnie inteligentny uczeń da sobie radę bez znajomości lektur – twierdzi dr Tomasz Wroczyński z UW, a prof. Tomasz Borecki, szef komisji ds. kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich dodaje: - Język polski wymaga większej troskliwości. Powinniśmy młodzież wychowywać bardziej patriotycznie właśnie poprzez znajomość literatury i historii.

Co sądzicie o takiej reformie? Czy nowa formuła matury z polskiego faktycznie spowoduje, że uczniowie przestaną czytać lektury?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Klub nocny dla dzieci: Tak się bawią ROSYJSKIE MAŁOLATY

W "Underground Garage" dzieją się rzeczy, które u większości z nas wywołują ciarki na plecach.

Przełomowe SESJE ZDJĘCIOWE: Roznegliżowane, z dziećmi, gejowskie & sadomaso (nowe i archiwalne)

Luksusową modę w wersji light podają jeszcze tylko w konserwatywnym American Vogue. Większość magazynów stawia na kontrowersję, a głowy redaktorów lecą jak podczas francuskiej rewolucji.

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (101)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-11 12:10:15

bardzo lubię czytać, jak mam czas i wenę to potrafię pochłonąć dużo książek, ale lektury szkolne są po prostu nudne...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-09 10:27:35

żałuje że przeczytałem 2 lektury, bo i tak nie musiałem znać tej omawianej, żeby dostać moje 85% bez żadnego przygotowania. matura jest dla debili! niech zrobią egzaminy wstępne na uczelnie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-14 20:48:22

Oj, moje ty ciut-biedactwo! Główka cię nie rozbolała? Dwie książki więcej, ojojoj, toż to nieludzkie! Po co w ogóle czytać książki? Tak serio - ten wpis najdobitniej pokazuje, czym jest polska edukacja. Traktowanie książek w ten sposób, to mnie się w głowie nie mieści! Po co przymuszać ludzi do nauki? Inteligencja powinna być elitą społeczeństa, jego chlubą. Obecnie to pojęcie doprowadzono do synonimu człowieka, któremu nie chce się niczego robić z własnej woli.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-09 00:08:06

czy przestaną czytać? hahahaha.. oni już nie czytają:D przejrzyjcie na oczy!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-08 20:42:29

tak tak tak!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-08 19:28:24

to jest chore!!!ta zj*bana minister powinni wywalic ona jest glupia!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-08 14:26:15

Klucze powinni pozmieniać, żeby uczeń mógł wykazać się inwencja, a nie zastanawiać sie czy to mu zaliczął czy nie, czy to bedzie w kluczu czy nie.. hmm?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-08 14:29:01

*zaliczą, sorki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-08 10:13:14

zmiany, zmiany, zmiany i ciągle te zmiany! Tak jakby nie mogli zdecydować się konkretnie na jedną rzecz! W tym roku będę zdawać maturę, skrupulatnie się uczę i szczerze, nawet poszłam do liceum dla dorosłych ( mam 27 lat) i mam zamiar później iść na wymarzone studia! Nie było łatwo się zebrać, kiedyś niestety nie udało mi się zdać egzaminu dojrzałości, ale jak to mówią, na naukę nigdy nie jest za późno. Mam nadzieję, że do kwietnia uda mi się opanować cały materiał, nauczyciele w Progresie są bardzo sympatyczni i fajni, ale jednak wiadomo, wszystko zależy ode mnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-08 00:39:51

jak ja zdawałam w 2009, to mieliśmy na rozszerzeniu Kochanowskiego w pierwszym temacie i w drugim temacie nieomawianego, a nawet w ogóle na lekcjach niewspominanego Łysiaka " Kamień na kamieniu". Więc jak to REFORMA skoro tak juz było?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-07 21:26:56

no spoko spoko niech matme zlikwidują, bo nikt matury nie będzie miał... jak ktoś bedzie chciał iść na studia np z ekonomii to weźmie dodatkową matme

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-07 18:16:16

ładnie to opisali w tym artykule tylko, że będzie całkiem inaczej... dadzą jakiś wiersz albo książke o której nawet nie słyszeliście i musicie ją sobie sami opracować.. dzięki! naprawde jest się czym cieszyć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz