Uwaga, kursy jazdy tylko dla kobiet!

27 Grudnia 2009

Zajęcia są identyczne jak na innych kursach, jedyną różnicą jest nieobecność mężczyzn na torze. Czy stereotyp „uwaga: baba za kierownicą” może zostać złamany?

Uwaga, kursy jazdy tylko dla kobiet!

Od lat w świecie motoryzacji panuje przesąd, że kobiety nie potrafią prowadzić samochodów. Tymczasem z badań opracowanych przez portal rankomat.pl wynika, że panie jeżdżą bardzo dobrze – potwierdza to 80% zapytanych mężczyzn. Czy stereotyp „uwaga: baba za kierownicą” może zostać złamany?

Kobieta za kółkiem

Opinia, że niewiasty są złymi kierowcami jest przytłaczająca, a przede wszystkim nieprawdziwa. Coraz więcej pań posiada prawo jazdy i coraz częściej pracują one jako zawodowi kierowcy. 34% ankietowanych kobiet zaprzecza przekonaniu o Niej, jako nieporadnym kierowcy. Równocześnie wiele z nich przejmuje się opiniami mężczyzn  i stresuje się obecnością panów podczas jazdy samochodem, a także  kursów i szkoleń.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zestresowanych kobiet, organizujemy kurs doskonalenia techniki jazdy „Kobieta za kierownicą” - mówi Violetta Bubnowska, dyrektor specjalistycznego ośrodka Tor Rakietowa we Wrocławiu, pomysłodawczyni szkolenia  – „Zajęcia są identyczne jak na innych kursach, jedyną różnicą jest nieobecność mężczyzn na torze. Sposób przeprowadzenia lekcji ma na celu zwiększenie skupienia uwagi pań na wykonywanych ćwiczeniach. Jest również mniej stresujący.”

Po co się  szkolić?

Statystyki nie kłamią: 80% wszystkich wypadków drogowych powodują kierowcy samochodów. Kobiety są znacznie bezpieczniejsze - bo przyczyniają się do zaledwie 13% wszystkich wypadków. Profesjonalne szkolenia bezpiecznej jazdy uczą kursantów zachowań auta w różnych ekstremalnych sytuacjach, spotykanych później na drodze. Nabyte umiejętności pomagają ograniczyć liczbę tych wypadków, które wynikają z niewiedzy kierowcy np. wyprowadzania samochodu z poślizgu.

„Kobiety nawzajem się nie oceniają” - wyznaje pani Ewa Gruz, uczestniczka kursu „Kobieta za kierownicą”. – „Obecność mężczyzn podczas kursu nie byłaby dla mnie przeszkodą, lecz mogłabym się spotkać z niesłusznymi uwagami typu: „jak jedziesz” czy „co tak wolno”. Niezależnie od towarzystwa, największą zaletą takiego kursu jest możliwość potrenowania poślizgów czy hamowań awaryjnych.”

Teoria w parze z praktyką

Wiedza teoretyczna nie wystarcza, by być całkowicie pewnym swoich zachowań  na drodze. Kobiety za kółkiem są bardziej opanowane od mężczyzn i może jeżdżą czasem mniej energicznie lecz są za to bezpieczniejszymi uczestnikami ruchu drogowego. Niezależnie od płci - każdy kierowca musi nabywać cenne doświadczenie. Efektem treningów i kursów jest zrozumienie własnych reakcji, poprawa stylu jazdy, a co najważniejsze wykształcenie umiejętności przewidywania i unikania zagrożeń na drodze.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Dlaczego kobiety są lepszymi kierowcami?

Tak, to prawda! Kobiety są lepszymi kierowcami!

Jakie samochody kupują Polki? 

Jakie marki cenimy najbardziej? Co liczy się bardziej – kolor lakieru czy moc silnika?

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (41)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-29 14:38:59

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-29 22:13:31

boba i krowa na drodze to nieszczęście delikatnie mówiąc...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-29 12:47:46

ja chodziłam na kurs do faceta i jechał po mnie jak po gównie, a potem mój facet mnie torturował żebym się poprawiła i płynnie jeździła i się zmobilizowałam bo chciałam im pokazać że skoro jestem kobietą to nie znaczy że muszę gorzej jeździć. no i dziś sobie śmigam lepiej niż kumple mojego faceta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 19:54:21

a ja jeździłam i z instruktorką i instruktorem. zdałam za drugim razem, za pierwszym egzaminator ewidentnie chciał mnie oblać..:P w każdym razie, moim zdaniem nie płeć ma znaczenie, a umiejętności uczenia przez instruktora/kę oraz to czy uczeń chcę się nauczyć i czy potrafi.. nie którzy po prostu nie mają 'tego czegoś' do jazdy.. i nie zawsze jest to kobieta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 19:24:53

Miałam szczęście być świadkiem jak pani w samochodzie "Babska szkoła jazdy" parkuje. Zgroza. Wobec czego jest śmiesznym reklamować takie szkoły, wstydziłaby się wsiadać do firmowego samochodu z takimi umiejętnościami. NIGDY nie pójdę do nich po tym, co widziałam. Z 5 razy próbowała zaparkować w miejscu gdzie spokojnie zmieściłby się busik a nie taki mały, zwrotny samochodzik.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 17:27:29

Czegoś tu nie rozumiem. Skoro to kobiety są lepszymi kierowcami od mężczyzn, to dlaczego dla kobiet muszą powstawać osobne ośrodki szkolenia, a nie na odwrót? Coś mi tu śmierdzi ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 19:24:15

kobiety nie sa lepszymi kierowcami...pisze to jako kobieta i kierowca....kobiety jeżdżą ostrożniej a Panowi maja lepszy zmysł jazdy i rozróżniania odległości na drodze. Do tego mają inną wizje przestrzenną niż kobiety. Gdyby połączyć cechy kobiety i mężczyzny wyszedł by kierowca idealny...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 16:14:51

heh. Nieważne czy kobieta czy mężczyzna prowadzi samochód. jeżeli ktoś umie to robić to nie rozdrabniajmy się na płci! A kursy takie jak "babska szkoła jazdy" itp to tylko i wyłącznie naciąganie! Uczą tego samego co w każdej innej!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 13:23:11

Kobietom powinno się umożliwić kurs bez mężczyzn, którzy czasem zachowują się jak idioci - ćwiczy taka tunel, a tu nagle cały plac stoi, gapi się i śmieje... I potem sie dziwicie, że nam czasem coś nie wyjdzie, ogromna presja i stres przez paru niewychowanych palantów, którzy chyba w życiu kobiety nie widzieli...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 09:59:02

bardzo dobrze ;) wiele kobiet jezdzi ostrozniej anizeli niejeden facet . kobiety gorą !!!!!!!!!!! ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-27 23:59:10

kobiety ,kobiety duma was tak ściska że zaraz pękniecie po prostu zostawcie to co dla faceta jest w życiu przypisane a co dla was chcecie równouprawnienia przecież je macie chcecie wszystko co robi facet jeden przykład idźcie do woja na poligon postrzelajcie,porzucajcie granatami,poczołgajcie się w błotku,przejdźcie tor przeszkód i tak dalej jak słyszę od kobiety że jest w wojsku a jak spytasz jako kto? odpowiedz w biurze śmiech na sali no kobiety jak wszystko to wszystko a nie tylko to co dla was dobre

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 00:14:18

w pełni się zgadzam z tą opinią pozdrawiam pana -kobieta

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz