Apel Oksany: „Zacznijcie lepiej traktować Ukraińców. Polska jest NIE TYLKO dla Polaków!”

24 Czerwca 2017

Młoda Ukrainka od roku mieszka w Polsce, ale wciąż spotyka się z przejawami wrogości.

Ukraińcy w Polsce

Oficjalne statystyki mówią o tym, że w naszym kraju pracuje już ponad milion obywateli Ukrainy, a do końca roku ta liczba może wzrosnąć do 2 mln. Nie licząc tysięcy studentów ze Wschodu. Jedni uciekali przed wojną, inni zapragnęli lepszego życia w Unii Europejskiej. W większości bardzo doceniają naszą gościnność i wypowiadają się na temat naszej ojczyzny jednoznacznie pozytywnie. Jako naród jesteśmy dla nich wzorem. Ale to nie oznacza, że ich funkcjonowanie nad Wisłą jest usłane różami.

Nie wszyscy nasi rodacy są przyjaźnie nastawieni do „obcych”. Pojawiają się pierwsze głosy, że należy zamknąć wschodnią granicę, zanim tania siła robocza doszczętnie zrujnuje nasz rynek pracy. Inni zwracają uwagę na historyczne konflikty, które mają uniemożliwiać pełne pojednanie. Dla osoby negatywnie nastawionej zawsze znajdzie się powód do narzekań. Czy najbardziej zainteresowani to odczuwają? Do naszej redakcji przyszedł list autorstwa młodej Ukrainki szukającej szczęścia właśnie w Polsce. Mail pomogła jej napisać koleżanka, która jest Polką.

A raczej apel, bo autorka, choć ceni sobie życie w nowej ojczyźnie, dostrzega także nasze wady. Podobno zdarza nam się źle traktować jej rodaków wyłącznie z powodu pochodzenia

Zobacz również: LIST: „Przyjmijmy imigrantów! Sama chętnie im pomogę, bo na to zasługują...”

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (31)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Marek
(Ocena: 5)
2018-02-08 16:09:43

Jakaś ukrainka będzie nam mówiła dla kogo jest Polska? Niech się to dziecko lepiej pouczy o Wołyniu to się dowie dlaczego Polacy nie przepadają za ukraińcami a swoje zdanie to niech wygłasza u siebie na ukrainie bo w PL na g.. do gadania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Pietr
(Ocena: 5)
2018-02-06 19:03:26

Ukraińcy to wspaniali ludzie (ale ci co mieszkają na Ukrainie) Piękne kobiety i wspaniałe jedzenie Ale w polsce to leniwe tępe ciemniaki. A jak polscy przedsiębiorcy wreszcie do tego dojdą lepiej dla nas.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-01-02 12:03:16

Mam narzeczoną z Ukrainy, Nie spotkałem do tej pory na swojej drodze bardziej kochanej osoby. Nikt do tej pory nie starał się dla mnie jak Ona. To w jaki sposób dba o nasz dom jest zjawiskiem nie do opisania. To powoduje że pragnę jej pomagać we wszystkim, nawet jak wracam do domu po ciężkiej, czasem 12-stu godzinnej pracy. Nie ma w Niej wyniosłości, jest szczera, nie jest konfliktowa, uwodzi mnie jakbyśmy znali się tydzień.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ggg
(Ocena: 5)
2017-06-29 14:12:26

nie wmawiaj mi kim jestem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ggg
(Ocena: 5)
2017-06-29 14:11:16

nie wmawiaj mi kim jestem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ggg
(Ocena: 5)
2017-06-29 14:09:13

lepiej miej na oku tych którzy kręcą wały, im bez różnicy czy jesteś polakiem rosjaninem czy z wietnam itd ... przestań txt na oślep rzucać e mam być dla kogoś lepszy ...konkrety

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-25 23:43:59

Pracuje w klubie/dyskotece. Ukraińcy przychodzą na imprezę, siadają grupa przy stoliku i wyciągają spod kurtek własne piwa w puszkach. Po wyproszeniu przez dziewczyny z obsługi panie Ukrainki wykrzykują w ich stronę wyzwiska lamentując przy tym jakby dziewczyny robiły im niewiadoma jaka krzywdę. Afera na caly lokal. Reagują ochroniarze, na których urocze klientki rzucają sie z pazurami, jeden nawet obrywa "liścia" w policzek(!). Wkur*il się, złapał za szmaty i z kopem w dupsko wywalił za drzwi. Brutal nie? Innym razem pracuje na barze, dziewczyny z Ukrainki telefonem robią mi zdjęcia, lub nagrywają telefonem. Podchodzę do nich zakrywając ręka Gorna cześć telefonu(aparat). We cztery rzuciły sie jak piranie, chwytając moja rękę wbiły mi pazury, skore miałam pozdzierana do krwi. To tylko dwie sytuacje z wielu podobnych, agresja, wyzwiska w kierunku kelnerek i innych osób z obsługi, najczęściej kobiety-Ukrainki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Julia
(Ocena: 5)
2017-06-25 21:59:41

Jedna jest prawda... wszyscy jesteśmy ludźmi i to nas powinno łączyć. Sami siebie dzielimy. Tylko kasa, władza, zawiść. Lepszy i gorszy sort. Nie ma w ludziach miłości i dobroci. Ludzie stali demonami. Caly czas gonią życie, które po prostu może za chwilę się skończyć. Używki, media, pieniądze, władza zabija w nas co ludzkie, czyli dobro i możliwość pomocy slabszemu. Czasem wolałabym być częścią flory czy fauny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-24 11:49:52

ja do ukraincow nic nie mam, ale wkurza mnie niemilosiernie jak zajmuja stanowiska, do ktorych nie maja kwalifikacji, albo co gorsza nie znaja jezyka. ostatnio w banku mialam pilna i powazna sprawe i obslugiwala mnie jedyna dostepna dziewczyna z ukrainy. polowy z tego co mowie nie rozumiala........ tacy ludzie najpierw powinni sie uczyc, potem rwac do pracy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-06-24 11:19:20

Miałam Ukraińców w pracy żadnemu robic sie nie chciało.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz