Trucizny w naszym otoczeniu: Zlokalizuj w swoim domu chemiczne strefy zagrożenia!

19 Maja 2011

Paragony, antyperspiranty czy tusze do rzęs – to tylko niektóre z codzienne używanych produktów, niosących poważne zagrożenie dla zdrowia.

trucizny

Nikt z nas nie dąży świadomie do kontaktu z toksycznymi chemikaliami. Mimo wszystko jednak, takich trujących substancji jest w naszym otoczeniu bardzo dużo. Źródłem niebezpiecznych związków są bowiem używane przez nas kosmetyki, substancje czyszczące, a nawet ściany i ubrania.

Oto lista najbardziej niebezpiecznych produktów:

Trujące paragony

Wydruki ze sklepowych drukarek fiskalnych, zwane paragonami to źródło bardzo szkodliwego związku chemicznego. Biosfenol A, bo to właśnie o nim mowa, to wysoce toksyczny związek chemiczny, który przenika przez skórę. Stosowany do produkcji tworzyw sztucznych, jest również jednym ze składników butelek dla niemowląt, kas fiskalnych i właśnie paragonów. Substancja ta wpływa bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Prowadzi do zmian hormonalnych w naszym organizmie. Szczególną ostrożność powinny więc zachować kobiety w ciąży.

Środki na mole

Stosowane w wielu gospodarstwach domowych środki na mole okazują się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Posiadają one bowiem w swoim składzie naftalen, kamforę oraz niekiedy 1,4-dichlorobenzen. Substancje te chociaż występują w postaci kapsułek i tabletek w rzeczywistości są bardzo lotne, a ich opary stanowią poważne niebezpieczeństwo dla naszego organizmu. Jeżeli do organizmu człowieka dostanie się duża dawka naftaliny, może doprowadzić to do rozpadu czerwonych krwinek, uszkodzenia wątroby i nerek. Krótkotrwały kontakt z tymi trującymi substancjami może z kolei wywołać napad padaczkowy.

Szkodliwe antyperspiranty

Negatywny wpływ antyperspirantów na nasze zdrowie nie został jeszcze potwierdzony naukowo. Mimo wszystko jednak dyskusja na temat ich szkodliwego działania nadal jest bardzo zagorzała. Pewne grono badaczy uważa bowiem, że wieloletnie stosowanie antyperspirantów może doprowadzić nawet do rozwoju nowotworu. Naukowcy odkryli, że w komórkach guzów piersi gromadzą się konserwanty używane powszechnie między innymi w dezodorantach. Chodzi tutaj o związki z grupy parabenów, substancje bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Poza tym, antyperspiranty posiadają w swoim składzie tzw. sole glinu, substancje te mają za zadanie blokowanie ujścia gruczołów potowych, zabezpieczając tym samym przed wydzielaniem brzydkiego zapachu. Niestety, te same związki w wysokich dawkach są silną neurotoksyną, która pokonuje barierę krew-mózg i tym samym uszkadza układ nerwowy.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (18)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kitka
(Ocena: 5)
2014-07-24 17:24:32

re: Trucizny w naszym otoczeniu: Zlokalizuj w swoim domu chemiczne strefy zagrożenia!

To nie jest smieszne. Obejrzyjcie sobie Plastic Paradise, to przestaniecie zartowac. Swiat bylby o wiele lepszy bez tego cholernego plastyku. Od niedawna nosze koszyczek na zakupy i pije wody ze szklanych butelek, albo przefitrowana kranowe. filtr na kran i jakis filtrujacy czajnik. warto tyle dla siebie i innych zrobic :).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-16 00:00:52

ten mit o szkodliwości dezodorantów jest tez badany teraz przez Pogromcow Mitów Medycznych, zajrzyjcie na ich strone

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 17:46:20

Dzięki, wiem jak się zatruć teraz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 12:53:35

pozostaje mi lewitować nago w komorze ze sterylnym powietrzem i odżywiać się energią z kosmosu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 14:21:27

hehe dobre dobre :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 12:53:28

uwaga, kobiety w ciazy! nie jedzcie paragonow!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 12:54:57

i nie wcierajcie ich sobie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 14:19:54

hahahahaha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 11:33:44

kurde, to mam nie uzywac dezodorantow?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 17:29:24

nie wolno! Trzeba śmierdzieć naturalnie! :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 11:22:25

jak byłam mała to się rtęcią z termometru bawiłam ale chyba nic mi sie nie stało i ja myślę ze jestem pechowa ;)hah

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 20:18:30

idiotka.. Czasem na skutki zatrucia rtęcią można czekać kilkanaście lat. Zobaczymy co Ci się stanie jak będziesz koło 40stk. Samo wdychanie rtęci jest bardzo niebezpieczne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-23 13:13:20

jak sie nie rozbil to nic Ci sie nie stanie :) nie martw sie.. nie ejstes idiotka :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 09:20:15

polimery (tworzywa sztuczne) powstają w wyniku łączenia się w długą cząsteczkę wielu małych cząsteczek (monomerów - w większości sa to związki szkodliwe) - żadna reakcja chemiczna nie przebiega w 100%, więc teoretycznie zawsze jakiś składnik pozostaje nieprzereagowany; bisfenol A jest jednym ze związków chemicznych używanych do produkcji poliwęglanu (z którego produkowane są butelki dla niemowląt) - ewentualna ilość nieprzereagowanego (albo nie usuniętych pozostałości) bisfenolu jest kwestią technologii produkcji; generalnie zalezność jest taka: tania technologia - gorszy produkt - inwestycja w nowoczesną technologię - produkt spełniający najwyzsze wymagania; jak jest w przypadku Aventu - tego nie wiem; wiem, że: - nawet największym firmom zdarzają się wpadki produkcyjne, co chwila jest hałas o jakieś szkodliwości; - panika matek szybko roznosi wszelkie plotki i robi "z igły widły"; - - poliwęglany są jedym z bezpieczniejszych biochemicznie materiałów (wykorzystywane szeroko w medycynie); - żadych resztek monomerów nie znajdziecie w szkle - pod tym wzgledem (również pod kątem higieny, utrzymania w czystości) o wiele lepsze są butelki szklane; - z powodów technologicznych o których pisałam powyżej równie niebezpieczne mogą byc wszelkie inne tworzywa sztuczne (butelki PET, melamina, wszelkie "plastikowe" pojemniki, zabawki... - jak wszystko jest trujące to tym tokiem rozumowania można dać również dziecku zapalić papierosa; - skoro część butelek aventowskich ma "siódemkę" część nie - więc musza sie róznic technologią, niewykluczone też, że różnią się miejscem produkcji, krajem dystrybucji (wiec, może w Polsce ich nie ma a w Kanadzie są); - może to nie jest mocny argument, ale pamiętajmy, że sa instytucje pilnujace jakości, norm produktów dla dzieci (niestety wiarygodność tych instytucji pod znakiem zapytania)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz