Sygnały, po których poznasz, że wasza przyjaźń umiera

12 Czerwca 2009

Myślisz, że przyjaźń trwa wiecznie? Niestety, może się skończyć szybciej niż myślisz.

Sygnały, po których poznasz, że wasza przyjaźń umiera

Wiele osób uważa przyjaźń za najważniejszą rzecz na świecie – nawet ważniejszą niż miłość, bo ona podobno przemija, a prawdziwa przyjaźń może trwać i trwać… Jednak, jak to w życiu bywa, nawet najsilniejsza i najdłuższa znajomość między ludźmi może dobiec końca. Dlaczego tak się dzieje? Przyjaźń trzeba stale pielęgnować, niszczy ją brak zaangażowania – wtedy nawet wieloletnia znajomość zaczyna przygasać. Nie chcesz, żeby spotkało to również ciebie i twoją drugą przyjacielską połówkę? Nie bagatelizuj sygnałów!

Wolisz spędzać czas z nowymi znajomymi

To jasne, że przyjaciółka lub przyjaciel, z którymi znasz się od 10 lat, momentami wydają ci się tak powszedni, jak członkowie twojej rodziny czy bliscy sąsiedzi. Ten ogień, jaki was połączył na początku, z czasem gaśnie, dlatego człowiek staje się bardzo podatny na nowe znajomości. Te, rzecz jasna, są OK. Gorzej, gdy nowi kumple wypełniają twój kalendarz do tego stopnia, że nie masz czasu spotkać się ze swoją starą przyjaciółką od serca. Uważaj, bo to może być bardzo złudne. Nowe znajomości są ekscytujące, bo tak naprawdę ludzie, którzy się poznają, niewiele o sobie wiedzą. Wszyscy wydają się oczarowani nowymi przyjaciółmi i chłoną każdą chwilę spędzaną z nimi. Ale oni tak naprawdę nie zastąpią prawdziwej, sprawdzonej w różnych sytuacjach przyjaciółki. Te znajomości mogą bardzo szybko wygasnąć, dlatego lepiej miej się na baczności, żebyś miała do kogo wrócić, gdy nowi kumple zawiodą…

Konkurujecie ze sobą

Przyjaciele powinni się wspierać. Kropka. W każdej sytuacji! Po to właśnie są, żeby pomagali i podtrzymywali na duchu bliską osobę. Niestety, bardzo często między przyjaciółkami rozpoczyna się cicha rywalizacja. Zazwyczaj rodzi się ona z malutkiej zazdrości o lepszy ciuch, kosmetyk, faceta… A potem nabiera tempa, rodząc bardzo niezdrową sytuację między najlepszymi znajomymi. Taka przyjaźń staje się toksyczna i nie prowadzi do niczego dobrego. Bo do czego może prowadzić zadowolenie z własnego powodzenia kosztem czyjegoś nieszczęścia? Albo na odwrót – czy cieszyć może fakt, że przyjacielowi podwinie się noga? Jeżeli zauważysz, że po cichu ze sobą rywalizujecie, obudź się i przypomnij sobie, że to twoja przyjaciółka, a nie konkurent do czegokolwiek.

Macie coraz słabszy kontakt

W dzisiejszych czasach bycie z kimś w stałym kontakcie nie jest żadnym problemem – istnieją telefony stacjonarne, komórkowe, SMS-y, maile, komunikatory... Dlatego sporadyczny kontakt oznacza, że przyjaźń się kończy albo w najlepszym przypadku skończy się wkrótce. Zresztą, rzadki kontakt osłabi wasze więzi do tego stopnia, że w końcu w ogóle nie będziecie ze sobą rozmawiać. Staraj się komunikować ze swoją przyjaciółką lub przyjacielem tak często, jak to możliwe. Nie trzeba od razu pisać długich listów na kilka stron. Czasem wystarczy zwykła wiadomość zostawiona na naszej-klasie. I nie myśl, że minęło już za dużo czasu, więc nie wiesz, o czym miałabyś napisać. Zwykłe „Witaj, jak się czujesz, stęskniłam się za tobą!” potrafi zdziałać cuda!

Stoi między wami mężczyzna

Bardzo często kobiety potrafi poróżnić facet (zresztą, działa to w obie strony, oni często zrywają ze sobą kontakt ze względu na jedną dziewczynę). Najgorzej, gdy najlepsze przyjaciółki upatrzą sobie tego samego mężczyznę. Wtedy siłą rzeczy zaczynają między sobą rywalizować. W wyniku tej walki jedna ze stron będzie przegraną, bo trudno tutaj mówić o zwycięstwie – nawet jeśli jedna z przyjaciółek zdobędzie upragnionego mężczyznę, ciężko będzie zachować czyste, zdrowe relacje ze znajomą, której się to nie udało. Psiapsiółki może poróżnić nawet facet jednej z nich, który albo wypełnia jednej zbyt wiele czasu, albo nagle zacznie interesować się tą drugą… Co by nie mówić na ten temat, zawsze facet stający między dwiema najlepszymi przyjaciółkami jest fatalnym sygnałem.

Zaczynasz czuć się tą gorszą

Zawsze bawiłyście się we dwie, razem chodziłyście na zakupy, znałyście wszystkie swoje sekrety. Byłyście jak siostry, jak dwie krople wody, szczęśliwe i świetnie czujące się we własnym towarzystwie. Jeśli taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego, to jesteś szczęściarą. Bardzo często bywa jednak tak, że w pewnym momencie jedna z dziewczyn zaczyna czuć się tą mniej atrakcyjną, gorszą… Patrzenie z zazdrością na ładniejszą przyjaciółkę na pewno dobrze się nie skończy. Dziewczyna, w myślach której rodzi się gniew na większe powodzenie u psiapsiółki, na pewno nie uzdrowi tej przyjaźni. Kiedy pojawia się taka sytuacja, trudno ją zmienić. Jeżeli jedna z dziewczyn wciąż będzie czuła się tą brzydszą, ta przyjaźń w końcu się rozpadnie.

Między wami zaiskrzyło

Bez względu na to, czy przyjaźnisz się z dziewczyną, czy z chłopakiem, kiedyś może zaistnieć taka sytuacja, że ona albo on będzie dążyło do czegoś więcej między wami… Dla przyjaźni takie zachowanie i próba zmiany obecnego stanu rzeczy (a więc przyjaźni w miłość) to katastrofa! Dokładnie w takim momencie kończy się znajomość zbudowana na fundamentach przyjacielskich. Bo nawet jeśli odmówisz, uczucia tej drugiej osoby mogą zostać „nieczyste” już do końca, a to w końcu, nawet po długim czasie, i tak wyjdzie na jaw. Gdy zauważysz, że kroi się między wami coś, na co nie masz ochoty, nie doprowadzaj do dwuznacznych sytuacji. Grunt to pokazać drugiej osobie, że wasza przyjaźń jest dla ciebie najważniejsza na świecie, a może wszystko się skończy, zanim rozwinie się w złą stronę.

Przyjaźń jest skarbem, o który warto dbać i walczyć bez względu na wszystko. Dlatego jeśli zobaczysz jakieś niepokojące sygnały w waszej relacji, reaguj, nim będzie za późno!

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Czy ty także zdradzasz swojego faceta?

Aż 5% naszych rodaczek zdradziło swojego partnera w ciągu ostatniego roku, a aż 15 % przyznało się do zdrady w dłuższej perspektywie.

Szybki kurs pewności siebie

Dzisiejsze czasy wymagają od kobiet bycia radosnymi, uśmiechniętymi, pewnymi swego i konkretnymi osobami. Sprawia to, że wiele z nas gubi się w tych realiach, bo przecież nie wszystkie jesteśmy wybuchowe i temperamentne.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (345)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-18 21:17:32

re: Sygnały, po których poznasz, że wasza przyjaźń umiera

Koleżanki walczą o mnie bym przyjaźnią się z każdą na raz i nie przyjmują do wiadomości ze ktoś inny tez istnieje , czasem kłócą się o mnie jak o przedmiot ! Jedna robi mi wyrzuty o inną bo a to więcej czasu spędzam z jedną a druga chce mi usilnie wmówić ze ta druga jest skończonym debila i to ona jest ta wspaniała przyjaciuleczka . pomocy ja nie wytrzymuje

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-25 12:13:56

re: Sygnały, po których poznasz, że wasza przyjaźń umiera

Jak poszłam do liceum mialam najlepsza przyjaciółkę .potem dlatego ze za bardzo nikogo nie znałam w koncu sie przeprowadzilam zaprzyjaznilam się z drugą .tylko ze ona cały czas ma jakieś waty o np.mojego chłopaka ,tą drugą ,jest mi smutno bo i jedna i druga bardzo lubię ale ta druga chyba chcę być moja najlepsza pszyj.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kubala
(Ocena: 1)
2015-05-24 14:33:23

re: Sygnały, po których poznasz, że wasza przyjaźń umiera

pa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-11 17:15:30

re: Sygnały, po których poznasz, że wasza przyjaźń umiera

Ja przed chwilą byłam na dworze , na takim placu zabaw ( PS: nie to że jestem mała ale mam dopiero 11 lat ) No i wiecie , takie dziewczyny koleżanki mojej przyjaciółki i moje takie sobie koleżanki przyszły sobie do nas i myślałam że bedzie dobrze . jak wracałyśmy z placyku to Taka koleżanka zabrała takiego dziwnego coś , a póżniej powiedziała do nas : - AHAAHHAHAHAAHH powiem to w szkole że zbierasz śmieci . No to poszłyśmy dalej i 1 raz obgadałam tą koleżanke a póżniej taka Klaudia też ją obgadywała i na końcu ta koleżąnka czyli Ewelina powiedziała że moja przyjaciółka ma przesrane u swojej mamy a naprawde to była jedna szczypta mojej winy i cała garść tej Klaudi . Teraz przyszłam do domu i niewiem co zrobić . Pomóżcie proszę , Jesteśmy przyjaciółkami od 5 lat !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-01 11:54:07

"że przyjacielowi podwinie się noga" POWINIE SIĘ NOGA!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-09 21:32:02

Tutaj wpisz treść komentarza do Sygnały, po których poznasz, że wasza przyjaźń umiera ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-01 08:24:57

mi się przyjaźń rozpadła przez faceta w zasadzie nie przez Niego bo po prostu moja "przyjaciółka" była zazdrosna o Niego bo mimo że jej się nie podobał a mi bardzo to ona nikogo nie miała i dalej nie ma i jakoś faceci się nią specjalnie nie interesują. Zazdrościła mi tego wszystkiego i w końcu przestałyśmy ze sobą rozmawiać, bo stawało się to nie do wytrzymania, ale podobno jeśli przyjaźń się rozpada to znaczy że nigdy jej nie było...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-26 13:46:31

z moim kumplem przyjaźnie się jakieś 4 lata i od pewnego czasu coś miedzy nami zaiskrzyło.Kiedy się spotykamy zachowujemy się jak para nie możemy powstrzymać się od wzajemnych pocałunków i pieszczot..... Zachowujemy się tak jednak żadne z nas nie wyjawiło swoich uczuć otwarcie.On na razie nie chce się z nikim wiązać ani zakochać,bo boi się zranienia.Nie wiem co mam robić.... Może mógłby mi ktoś coś doradzić....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-16 14:47:38

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-08 20:52:13

dokładnie :) ja miałam taką ale niestety głupia menda zniszczyła naszą przyjaźń, ;/ :( a miało być tak pięknie .. ; /////

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz