Studniówkowe przesądy – poloneza czas zacząć!

23 Listopada 2009

Czerwone majtki, podwiązka na lewej nodze i nitka na nadgarstku. Przesądom można wierzyć lub nie, ale w studniówkową noc nabierają prawdziwej magii…

Studniówkowe przesądy – poloneza czas zacząć!

Przesądom można wierzyć lub nie, ale podczas swojego pierwszego prawdziwego balu, w studniówkowy wieczór, wprost nie wypada ich nie znać! Równocześnie, należy je traktować ze sporym przymrużeniem oka, bo inaczej może się okazać, że przekazywane z pokolenia na pokolenie porzekadła popsują nam dobry humor i szampańską zabawę. Najlepiej więc wcześniej się z nimi  oswoić, a w dniu imprezy zająć się szalonymi tańcami w gronie szkolnych znajomych i przyjaciół.

Uważa się, że zastosowanie się do studniówkowych przesądów ma zapewnić  maturzystom powodzenie podczas majowego egzaminu dojrzałości. I tak, dziewczynom szczęście przyniesie czerwona bielizna – koniecznie ogniście karmazynowe figi, które później powinno się włożyć dopiero w dniu matury. Ostatnio nieodłącznym elementem damskiej, studniówkowej garderoby stała się również czerwona podwiązka. Aby jednak nie przyniosła pecha, należy ją nosić na lewej nodze, po stronie serca. Jeśli chodzi o męską bieliznę, to ostatnio prawdziwą furorę robią ogniście czerwone stringi, ale wytrawni znawcy twierdzą, że tradycja ta jest raczej produktem popkultury niż zwyczajem znanym jeszcze za czasów naszych babć i dziadków. Pewne jest jednak to, że każdy maturzysta powinien wystąpić w ulubionym krawacie oraz garniturze, który posłuży mu również podczas egzaminu dojrzałości.

W tym wyjątkowym dniu powinnaś również zadbać o obuwie. Przesąd mówi, że należy je pastować tylko w jednym kierunku i pod żadnym pozorem nie ściągać ze stóp. Tańczenie na bosaka na balu maturalnym, oprócz tego, że jest nieeleganckie, może przynieść potwornego pecha! Podobnie może zadziałać oczko w rajstopach, pozbycie się krawata albo… obcięcie włosów po studniówce. Zasada jest prosta – jeśli chcesz uzyskać satysfakcjonujące wyniki na maturze, od momentu studniówkowej imprezy, aż do ostatniego dnia egzaminu, unikaj fryzjera. Już nasze babcie wierzyły, że to właśnie w czuprynie kryje się siła, inteligencja i życiowa mądrość każdego maturzysty.

Nic jednak nie zapewni ci powodzenia na egzaminie dojrzałości, jeśli w twojej balowej garderobie nie znajdzie się coś pożyczonego (obowiązkowo od kogoś rozsądnego, błyskotliwego i doświadczonego), a bliska ci osoba nie zawiąże na twoim lewym nadgarstku czerwonej nitki. Przesąd mówi, że jeśli nitka wytrzyma wszystkie maturalne przygotowania i nie zerwie się do majowych egzaminów, doskonałe wyniki gwarantowane!

Pomyślność na maturze powinna cię również nie opuszczać, jeśli podczas studniówkowego tańca – tradycyjnego, polskiego poloneza – umyślnie pomylisz jeden krok. O hulankach nie możesz również zapomnieć po balu – gdy ostatni goście opuszczą studniówkową imprezę, wszyscy abiturienci powinni się udać pod najsłynniejszy w swoim mieście pomnik i okrążyć go na jednej nodze tyle razy, ile punktów chcieliby otrzymać na maturze. Kiedyś, gdy skala ocen na egzaminie dojrzałości miała tylko sześć oczek, zadanie to było prostsze do wykonania. Dzisiaj raczej chodzi o symboliczną, ale nadal dobrą zabawę w klasowym gronie.

Oczywiście, zabiegi te nie przyniosą żadnych rezultatów, jeśli o nauce przypomnisz sobie na noc przed maturą, a jedyną nadzieję na zdanie egzaminów będziesz pokładać w mocy czerwonych majtek. Szczęściu jednak można dopomóc, dlatego, nawet jeśli nie wierzysz starym zabobonom, potraktuj je jako dobrą zabawę podczas studniówkowych swawoli.

Tak więc, poloneza czas zacząć!

Lilka Tylman

Zobacz także:

Studniówkowy manicure – piękne paznokcie krok po kroku!

Podpowiadamy, jak sprawić, by twoje dłonie w tę wyjątkową noc prezentowały się najpiękniej! Studniówkowy manicure bez tajemnic!

Studniówka w stylu dawnych lat 

Elegancja, szyk i klasa! Piórka, biżuteryjne torebki, czerwone usta i powłóczyste spojrzenia…

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (110)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-08-08 15:05:37

Jak wiązać wspomnianą czerwoną nitkę?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-06 13:16:19

re: Studniówkowe przesądy – poloneza czas zacząć!

Te podwiązki to zabobony dla ciemnoty. Dziwię się, że nauczyciele pozwalają na ośmieszanie polskiej młodzieży. Nigdy nie było takiej tradycji. Żałosne to, wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Uroda, skromność i niewinność to są najlepsze ozdoby.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-12 16:17:42

s34dzy excacxkuftci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-09 18:07:50

hB9VFs udhbdoaevhty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-08 09:10:17

Dokładnie Pawle masz rację. Niestety roboty nie pureszukzją wszystkich stron. Tak samo jest w rf3żnymi formami, gdzie nie ma dostępu każdy (czyli roboty też nie), a dostęp jest ograniczony tylko dla zarejestrowanych

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-21 12:34:57

jakie zwyczaje dotycza zaproszonych osób towarzyszących na studniówke - zaproszony chłopak co powinien?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-17 22:23:06

a ja miałam na prawej nodze hahahahahaha !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-08 23:33:52

nie, nie musisz mieć podwiązki, bo to nie Twoja studniówka :) też byłam rok temu z chłopakiem i nie miałam. :) Za kilka mam swoją, więc obowiązkowo!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-23 12:29:57

mam pytanie w tym roku mój chłopak zaprosił mni na studniówke bede po raz pierwszy na takim balu i nie wiem czy też mam miec podwiązke i czerwone figi??? Mam też problem dotyczący sukienki długa czy krótka??? Prosze pomórzcie!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-08 20:13:26

Jesli w tym roku zdajesz maturę to oczywiście powinnas mieć podwiązkę i całą resztę bo to dotyczy powodzenia na tym egzaminie!!!! Jednak jesli jesteś młodsza i z tegoroczną maturą nie masz nic wspólnego lepiej sobie daruj i zostaw te gabaryty na swój Wielki Bal :) Sukienka to kwestia Twojego samopoczucia. Jesli wolisz krótką załóż ją ! Nie ma aktualnych wymogów! Jest to wyłącznie Twoja sprawa, ale jesli idziesz jako osoba towarzysząca nie związana z balem to polecam krótką :) Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-04 20:30:10

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz