Specjalne miejsca dla otyłych w brazylijskim metrze!

03 Września 2009

Rażąca dyskryminacja czy dbałość o wygodę pasażerów metra?

Specjalne miejsca dla otyłych w brazylijskim metrze!
> -->

Już kilka miesięcy temu rozpoczęto międzynarodową debatę dotyczącą użytkowania środków komunikacyjnych przez ludzi otyłych. Jedna z irlandzkich, tanich linii lotniczych, Ryanair, wpadła wtedy na pomysł wprowadzenia dodatkowych opłat dla kobiet ważących ponad 100 kg i mężczyzn, których ciężar przekracza 130 kg. Co więcej, za dodatkowy bilet lotniczy miałyby również zapłacić osoby, których obwód w pasie przekracza 102 cm w przypadku pań oraz 114 cm, jeśli chodzi o panów. Przed wprowadzeniem odpowiednich regulacji Ryanair postanowił sprawdzić, co o takim rozwiązaniu myślą ich klienci. Aż 29% ankietowanych poparło inicjatywę, jednak nie wiadomo na razie, kiedy zostanie ona zrealizowana.

Z kolei władze Sao Paulo stworzyły w miejscowym metrze oddzielne miejsca dla otyłych. Specjalne siedziska znajdują się w pociągach i na stacjach. Jak tłumaczą brazylijscy urzędnicy, krzesła przeznaczone dla osób z nadwagą mają niebieski kolor, są dwa razy większe i wytrzymalsze – mogą utrzymać ciężar nawet 250 kg!

Takie rozwiązanie wywołało już falę protestów - sami zainteresowani twierdzą, że jest to przejaw rażącej dyskryminacji. osoby o normalnej wadze również podchodzą sceptycznie do pomysłu, który ich zdaniem może zawstydzać, a nawet upokarzać walczących z chorobliwą otyłością. Władze Sao Paulo bronią się jednak troską o zdrowie swoich obywateli oraz… o komfort codziennej jazdy metrem wszystkich pasażerów.

Ciekawe jesteśmy, co wy sądzicie o tym dość kontrowersyjnym projekcie? Czy specjalne miejsca dla otyłych są objawem nietolerancji? A może pomysł Brazylijczyków wpłynie na społeczną świadomość i zmobilizuje osoby cierpiące na nadwagę do zmiany złych nawyków żywieniowych?

Natasza Lasky

Zobacz także:

Najgrubsza kobieta świata karmi niemowlęta w McDonaldzie!

Całkowicie nieodpowiedzialne zachowanie kobiety, której życie jest zagrożone przez skrajną nadwagę. Naraża swoje dzieci na podobną przyszłość.

Leczenie otyłości może będzie refundowane

Pomysł posłanek PO ma gwarantować osobom otyłym leczenie za darmo!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (252)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-14 00:12:35

okropne i odrażające,nasze społeczeństwo jest chore

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-17 23:58:43

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-28 13:04:16

DYSKRYMINACJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KRZESŁA MOGĄ BYĆ ALE DYSKRYMINACJA GRUBSZYCH EJ SOOORY????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-17 16:24:33

sa spoko mogły by tylko niebyć takie niebieskie ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-15 22:36:29

Odnośnie tego beznadziejnego Ryanair'a... już wiele wymyślali, od zanoszenia sobie walizek do samolotu samemu poprzez zwiekszenie liczy miejsc w samolocie dzieki miejscom stojącym, ale fakt iż zamierzają oni wprowadzac opłaty dla osób które mają wiecej centymetrów niż wymagane, jest totalnie głupi... czyli co? Będą za każdym razem mierzyć ludzi i jak jesteś nawet centymetr za szeroki w biodrach to płacisz wiecej? A jak to sie ma do kobiet w ciąży? One też mają płacić wiecej... boszzz. co za żałosna firma ten Ryanair...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-15 19:07:25

Mogą stać przecież ... no chyba, że upchną sie w krzesełkach o normalnych rozmiarach. Może to i jest powód do wstydu ale i również przejaw dbałości o komfort ludzi otyłych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-13 18:03:51

to teraz zróbcie dla anorektyczek krzesła z miękkimi poduszkami :|

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-10 20:57:58

Moim zdaniem to dobry pomysł. I nie jest to dyskryminacja. Nikt ich nie zmusza do siadania na tych krzesłach. Ale tak szczerze? Czy nie lepiej by było jakby otyły usiadł sobie na takim krzesełku i miał wygodnie, czy jakby usiadł na małym i się wylewał z każdej strony?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-08 17:01:33

moim zdaniem to dobry pomysł.ławki w ten sposób dłużej wytrzymają.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-07 20:55:21

Dyskryminacja to by była, jak by otyli TYLKO na wyznaczonych miejscach mogli siedzieć,a tak to siedzą gdzie chcą, tylko poprostu jak chcą mieć wygodniej sądą sobie na większych; no chyba że tak bardzo lubią jak ich kanty między dwoma siedzeniami cisna w du*pę. W każdym razie nie widzę problemu, jestem za.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz