Sami we Wszechświecie?

28 Maja 2011

Poznaj zaskakujące teorie naukowe!

ufo

Któż z nas chociaż przez chwilę nie zastanawiał się, czy tam wysoko, ponad Ziemią, w kosmosie istnieje jakaś inteligencja? Co dzieje się we Wszechświecie? Czy ktoś jeszcze tam mieszka? I wreszcie, czy uda nam się skontaktować z obcą cywilizacją?

Człowiek od wieków fascynował się wszystkim, co nieznane, niewyjaśnione i niezdobyte. Szczególnie tym, co istnieje poza naszą planetą. Zwłaszcza, że jak twierdzi wiele osób, bardzo egoistycznie byłoby sądzić, że jesteśmy jedyną żyjącą we Wszechświecie cywilizacją. Wielu ludzi nie daje więc za wygraną. Niektórzy całe swoje życie poświęcają temu, aby tropić, badać i wyjaśniać zagadki z kosmosu.

W poszukiwaniu pozaziemskich cywilizacji

Poszukiwanie życia poza Ziemią jest niesłychanie ważną i ciekawą dziedziną badań, która łączy w sobie astronomię, biologię i badania kosmiczne. Jednak nie tylko współczesny człowiek poszukiwał obcych cywilizacji. Już ludzie żyjący przed naszą erą uważali, że życie pozaziemskie istnieje i jest możliwe. Znane są chociażby poglądy Metrodosa, greckiego uczonego z III w. p.n.e, który mówił: 'Twierdzić, że jesteśmy sami we Wszechświecie to tak, jakby zakładać, że na ogromnym zasianym polu mógłby wyrosnąć tylko jeden kłos pszenicy". O istnieniu świata wspanialszego od naszej cywilizacji pisał również w XVII wieku Giordano Bruno. Za takie poglądy uznano go zresztą za heretyka i spalono na stosie. W 1634 roku, Johannes Kepler, w dziele pod tytułem "Somnium", stwierdził z kolei, że ciemne i jasne plamy na Księżycu, które wcześniej zostały zaobserwowane przez Galileusza, to efekt działań istot inteligentnych, które cytując za Keplerem: "budują domy w licznych jaskiniach wyrąbanych w tej okrągłej skarpie".

Jest to tylko krótka notka na temat początków debaty nad życiem pozaziemskim. To niesłychane, jak bardzo wielcy myśliciele, pochłonięci byli wizją istnienia we Wszechświecie obcych cywilizacji. Jednak dopiero w epoce lotów kosmicznych, szanse znalezienia życia poza Ziemią szacować zaczęto bardzo wysoko. Sondy kosmiczne wysyłane w drugiej połowie XX wieku na Marsa i Wenus miały za zadanie poszukiwanie śladów życia na tych planetach. Wszystkie te misje nie wykryły jednak obecności żywych organizmów. Pod koniec XX wieku światem wstrząsnęły jednak kolejne odkrycia. Chodzi tutaj zwłaszcza o odnalezienie płynnej wody na Marsie i na księżycu Saturna oraz odebranie tajemniczego sygnału z kosmosu. Wszystkie te odkrycia wywołały kolejną nadzieję na to, że gdzieś tam istnieje jednak życie podobne do ziemskiego...

Czym jest życie? – odnaleźć właściwą definicję

Jednym z głównych zadań astrobiologii jest odpowiedź na pytanie, jak poznać, że gdzieś we Wszechświecie istnieje bądź choćby mogłoby istnieć życie? Wszystkie dociekania na ten temat są przecież ograniczone do tego, co znamy tutaj, na Ziemi. Ludziom bliski jest jeden konkretny model życia i tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jakie formy istnienie może przyjmować gdzieś daleko w kosmosie. Tak właściwie to obce organizmy wcale nie muszą być podobne do tych obecnych na Ziemi. Niewykluczone, że poszukując kosmicznych obszarów, zapewniających ciekłą wodę i umiarkowane temperatury, popełniamy błąd. Pozaziemskie cywilizacje mogą przecież opierać swój własny oryginalny cykl życia na zupełnie innych podstawach. Być może wykorzystują one pierwiastki i substancje całkowicie nam nieznane.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (38)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-17 21:03:35

ja powiem tak. napewno żyją jakieś inne cywilizacje ,[i to nawet nie jedna] ja ośobiście widziałem flouryzujące ufo .[to coś na zdjęciu nie jest prawdziwe, zobaczcie na ręce.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-25 22:42:02

Faktycznie powinni zrobić badania na ten temat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-29 16:46:26

noooo :) super artykuł. Wreszcie się coś naprawdę miło czytało ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-29 00:45:42

dziwny jest ten WORLD!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 22:56:19

Podobno jakiś facet spotkał obcych.Nie wiem gdzie to było bo zapomniałam,ale wiem że kazali mu wejść do ich statku i rozebrać się.Oni wtedy robili badania,potem wyszedł a oni odlecieli.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 22:50:04

Skoro nasza planeta się jakoś uformowała i jest na niej życie to czemu nie mogłoby być tak z inną planetą? Czemu wszyscy mówią że to nie możliwe? Skąd mają pewność...?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 19:13:22

Super artykuł. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawa to podobna do Ziemi planeta. Nie wiedziałam, że w ogóle istnieje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 19:09:27

a ja tam wierzę w ufoludki jeden mnie kiedyś nawet uczył angielskiego tzn ona bo to babka była:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 19:08:34

Moim zdaniem inne cywilizacje istnieją na pewno - Wszechświat jest przecież ogromny i nigdy się nie dowiemy, jakie kryje tajemnice. Nie wierzę w żadne ufo ani tego typu bzdury, ale jestem przekonana, że gdzieś tam daleko zupełnie inne od nas istoty zamieszkują nieznane planety, może są znacznie inteligentniejsze od nas, kto wie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 18:17:19

super artykuł.redaktorka powinna dostac awans.domniemania,gra słow,budowa zdaA,PORZĄDNE WYJAŚNIENIA.=-SUPER.bardzo mi sie pooba

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz