Rozwiewamy wątpliwości: Jak często brać prysznic? Czy myć codziennie włosy? Kiedy wyprać jeansy?

Naukowcy podpowiadają, jak żyć higienicznie i sobie nie zaszkodzić.
Rozwiewamy wątpliwości: Jak często brać prysznic? Czy myć codziennie włosy? Kiedy wyprać jeansy?
fot. Thinkstock
27.01.2016

Higiena osobista to nie tylko prysznic i mycie zębów, ale także czyste ubrania, umyte włosy czy pachnąca pościel. Zazwyczaj o czystość dbamy „na oko”. Wiemy, jak często wypadałoby się wykąpać, ale w przypadku prania pozwalamy sobie na większą dowolność. Nie zawsze z pożytkiem dla nas samych. Nikt nie twierdzi, że nasze ciało i otoczenie powinny być sterylne, ale warto poznać obowiązujące w tych kwestiach normy.

Nie chodzi wcale o statystyki dotyczących innych ludzi, ale wyniki wiarygodnych badań naukowych. Eksperci na przestrzeni lat zdążyli już sprawdzić, jak często powinnaś brać prysznic, myć włosy czy prać ulubione spodnie. Tak, abyś była czysta, ale przy okazji nie zaszkodziła sobie w drugą stronę. Szorowanie ciała 2 razy dziennie i zbyt częste korzystanie z detergentów mogą wyrządzić Ci krzywdę.

Jak dbać o higienę i przy okazji sobie nie zaszkodzić? Koniecznie zapamiętaj te wskazówki!

 

higiena osobista

fot. Thinkstock

Jak często prać torebkę?

 

Tylko nie mów, że nigdy tego nie robisz! Badania udowodniły, że w naszym podręcznym bagażu aż roi się od bakterii Escherichia coli (pałeczki okrężnicy) i innych chorobotwórczych zarazków. Jeśli torebka nie nadaje się do prania w pralce – przynajmniej raz w tygodniu wyciągnij z niej wszystko i przetrzyj antybakteryjną chusteczką (w środku i na zewnątrz). Tak samo portfel, etui na okulary itp.

 

Jak często prać poduszki?

 

Przykro nam o tym mówić, ale niemal w każdej poduszce znajdują się bakterie i grzyby. Badacze zalecają, by prać je przynajmniej 2-4 razy do roku. Pamiętaj o tym, że nie każda poduszka może trafić do pralki i zniesie wysoką temperaturę

higiena osobista

fot. Thinkstock

Jak często myć klawiaturę?

 

Niektórzy nie mają pojęcia, że to w ogóle konieczne. Na pewno zmienią zdanie, kiedy dowiedzą się, że na przeciętnej klawiaturze znajduje się dziesięciokrotnie więcej bakterii, niż na muszli klozetowej! Warto robić to regularnie, nawet raz w tygodniu, korzystając z chusteczek antybakteryjnych lub szmatki nasączonej alkoholem do dezynfekcji. Klawiaturę należy oczywiście wcześniej odłączyć od prądu i nie pozwolić na to, aby ciecz dostała się pod klawisze.

 

Jak często myć zlew?

 

Codziennie! Badania wykazały, że kuchenny zlew (a zwłaszcza odpływ) to jedno z najbrudniejszych miejsc w domu. Nie może się z nim równać nawet muszla klozetowa. Codziennie wieczorem przemyj komorę płynem do naczyń i dokładnie spłucz. Jeśli posiadasz wyciągane sitko – myj je za każdym razem po umyciu naczyń.

higiena osobista

fot. Thinkstock

Jak często brać prysznic?

 

Zdarzają się gorące lub bardzo aktywne dni, kiedy bardzo się pocisz i wymagasz kąpieli co wieczór lub każdego poranka, ale w normalnych warunkach naukowcy sugerują, aby brać prysznic najwyżej co 2-3 dni. Twoje ciało wciąż będzie czyste, a przynajmniej go nie podrażnisz.

 

Jak często myć włosy?

 

Jeśli masz zdrowe włosy (ani za suche, ani zbyt tłuste), prowadzisz spokojny tryb życia (bez ekstremalnego wysiłku fizycznego) i obce są Ci problemy z łupieżem (lub innymi chorobami skóry) – na pewno nie powinnaś myć ich szamponem każdego dnia. W ten sposób tylko je osłabisz i podrażnisz skórę głowy. W tym przypadku zalecana częstotliwość to 3 razy w tygodniu.

 

higiena osobista

fot. Thinkstock

Jak często prać pościel?

 

Przy „normalnej” temperaturze powietrza (czyli kiedy nie jest Ci zbyt gorąco i nie pocisz się bardziej, niż zwykle), Twoje posłanie powinno znaleźć się w pralce przynajmniej co dwa tygodnie. W ten sposób będzie względnie czyste i pachnące.

 

Jak często prać prześcieradło i poszewkę na poduszkę?

 

Zazwyczaj zmieniamy cały komplet naraz, ale eksperci są zdania, że te części pościeli należałoby prać zdecydowanie częściej – raz na tydzień. Na prześcieradle i poduszce gromadzi się mnóstwo bakterii, pot, złuszczona skóra, kurz i inne nieczystości.

 

higiena osobista

fot. Thinkstock

Jak często kąpać psa?

 

W tym temacie eksperci są bardzo podzieleni. Niektórzy twierdzą, że pupila wypadałby porządnie wymyć przynajmniej raz na miesiąc, inni są całkowicie przeciwni kąpielom. Zazwyczaj pojawia się jednak wersja, że najlepiej robić to 3-4 razy do roku. Albo wtedy, kiedy zwierzak wyjątkowo się pobrudzi.

 

Jak często prać jeansy?

 

Głośno było już o eksperymentach, kiedy jeansy noszono przez wiele miesięcy bez prania, ale bezpieczniej byłoby je czasem wrzucić do pralki. Badacze zalecają pranie jeansów po założeniu ich 5-6 razy. Zawsze w chłodnej wodzie.

 

Jak często prać biustonosz?

 

Zasada jest prosta – nigdy nie zakładaj tego samego stanika przez 2 kolejne dni. Odłóż biustonosz i daj mu odpocząć. Następnego dnia załóż inny i jego też odłóż na później. Po takim odpoczynku (który zapobiega zniekształceniu bielizny) każdą sztukę możesz nosić po 3-4 razy i dopiero potem wyprać je wszystkie razem.

higiena osobista

fot. Thinkstock

Jak często myć twarz?

 

W tym przypadku porada eksperta nie jest raczej konieczna. Przynajmniej raz dziennie, a najlepiej wieczorem, dokładnie oczyść swoją twarz wodą i delikatnym kosmetykiem przeznaczonym właśnie do tego. W ten sposób unikniesz zatkanych porów i nieestetycznych wyprysków. W przypadku cery tłustej to samo powtórz rano.

 

Jak często prać materac?

 

Mało kto się nad tym zastanawia i czasami nie robimy tego przez lata. To błąd. Materac w łóżku, chociaż przykryty jest prześcieradłem, także narażony jest na zanieczyszczenia. Przynajmniej raz w roku porządnie go odkurz, a następnie przetrzyj mokrą szmatką (ewentualnie z detergentem do prania tkanin). Nie pozwól jednak na to, aby przemoknął.

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 4.75 / 5
Pola (Ocena: 5) 11.01.2018 14:27
Codzienne mycie wlosow je niestety niszczy, przyzwyczajaja sie do wody i wymagaja tego, czyli przetluszczaja sie zbyt szybko. Natomiast nie wziac kapieli czy prysznica kazdego dnia nie wyobrazam sobie, ja juz pod wieczor czuje sie "brudna", "nieswieza" i poprostu musze i koniec. Druga sprawa, jesli do kapieli uzywa sie fajnych produktow (zeli czy peelingow) to to sama przyjemnosc. Ja np mam zestaw weglowych produktow z bielendy, carbo detox. Peeling wygladzajacy i olejek pod prysznic. Skore mam tak super delikatna i dobrze odzywiona, ze naprawde kapiel pod prysznicem to sama przyjemnosc.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2017 12:25
Dlatego warto mieć dużo ubran i pościeli Polecam
odpowiedz
Ala (Ocena: 5) 10.11.2016 13:31
Higiena osobista to problem, z którym boryka się wiele osób. Już nie wspomnę o brudnych ubraniach. Nie wyobrażam sobie, aby chodzić w brudnych ciuchach. Nie rozumiem w czym ludzie widzą problem. JUż nawet nie mówię, że trzeba używać proszku. Wystarczą kapsułki (jest ich cała masa w sk;epach masa: ariele , Persile czy Ludwik). Czy wrzucenie ich z ciuchami do pralki to taki wysiłek? Albo codzienna kąpiel, nie żyjemy w średniowieczu przecież.
odpowiedz
Kazek Ruski (Ocena: 1) 12.07.2016 22:23
Należy uważać i nie przesadzać z higieną , inaczej losy się odwrócą... Co za dużo to nie zdrowo.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.02.2016 16:08
Mam psa, który ma długa sierść, jest to bolończyk. Nie ma opcji, zeby kąpać go 3 razy do roku, ma biała sierść i widac, ze zarasta brudem, wiec kapie go co 2 tyg.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie