REWOLUCJA w LICEACH w Polsce: Pojawią się nowe bloki tematyczne i specjalizacje!

06 Lutego 2012

Przyszłych licealistów czekają po wakacjach spore zmiany.

tablica

Mniej godzin języka polskiego, historii i przedmiotów przyrodniczych, więcej lekcji o zdrowiu i urodzie – takie rewolucyjne zmiany czekają po wakacjach polskich licealistów. Od nowego roku szkolnego wchodzi w życie nowa reforma edukacji.

Opracowany przez ministerstwo szkolnictwa projekt zakłada całkowitą likwidację liceów ogólnokształcących i wprowadzenie na ich miejsce szkół profilowanych. Co to oznacza dla uczniów?

Młodzież uczęszczająca do pierwszej klasy liceum będzie teraz kończyła rozpoczęty w gimnazjum program nauki. Kolejne dwa lata przeznaczone zostaną na wybór określonej ścieżki kształcenia.

Uczniowi, którzy wybiorą profil humanistyczny, nie będą uczyli się fizyki, chemii czy biologii, którą zastąpić mają takie bloki tematyczne jak: zdrowie i uroda, śmiech i płacz czy woda – cud natury. Komu zamarzy się kariera ekonomisty lub inżyniera o powstaniu listopadowym ostatni raz usłyszy w wieku 13 lat – informuje Dziennik Gazeta Prawna

Rewolucyjne zmiany w polskim szkolnictwie ostro krytykuje wielu pedagogów. Nauczyciele obawiają się, że uczniowie nie będą w stanie w tak młodym wieku dobrze określić swoich zainteresowań oraz wybrać drogi na przyszłość. Istnieje również obawa, że przedwczesna specjalizacja doprowadzi maturzystów do analfabetyzmu w dziedzinach, z którymi przez całe liceum nie będą mieli do czynienia.

Co myślicie o tych zmianach? Czy takie profilowanie nauczania jest potrzebne?

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

RANKING: To były najważniejsze słowa 2011! (Na pewno do dziś dzwonią w Twoich uszach)

Które wyrazy wypowiadaliśmy przez miniony rok najczęściej? Oto 8 popularnych słów!

Mięsne potwory Ludovica Levasseura

Demoniczne kukły powstały ze szczątków zwierząt.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (256)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-10 01:37:51

wreszcie ktoś pomyślał o tym, jak to jest naprawdę z tą nauką w liceach.. wiesz, co będziesz zdawać mniej więcej na maturze, jakie przedmioty przydadzą ci się w przyszłości, jakie sam masz predyspozycje - skupiasz się w zupełności na nich, a nie na fizyce, którą olewasz i wyciągasz na dwa, żeby zdać!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-09 17:00:08

Nic nowego. Jestem na profilu humanistycznymi tak mam zmniejszoną ilość godzin przedmiotów ścisłych, a w trzeciej klasie nie mam już w ogóle biologii, chemii i fizyki itp. Więc ta ustawa moim zdaniem nic nowego nie wprowadza. A ścieżkę dotyczącą kariery zazwyczej wybiera się podczas wybierania profilu klasy/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-08 23:30:27

Idea dobra i na tym skończę, bo wyjdzie z tego i tak jeden krach.. do tego trzeba przygotowywać już dzieci, a nasze polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na coś takiego! Na każdym etapie szkoły jest nam wałkowana wiedza ogólna, która nie pomaga pogłębiać swoich zainteresowań..owszem są różnego rodzaju kółka, ale do nich, ale je traktuję się na luzie.. a przecież od czegoś mamy licea o danych profilach! Sama chodziłam do technikum chemicznego, bo w gimnazjum kochałam chemię i w szkole średniej dalej tak było, ale nie zapominajmy, że miałam również wszystkie przedmioty tak jak w LO, maturę zdawałam taką samą! idąc za swoim zamiłowaniem poszłam na chemię, a życie i tak mnie zweryfikowało i studiuję teraz ekonomię.. każda wiedza jest potrzebna, ale podawana w odpowiedni sposób! Mówicie tyle o Ameryce, poczytajcie trochę więcej jak wygląda tam szkolnictwo.. Ty organizujesz sobie rok, a nie Tobie go organizują.. Wiele zbędnej wiedzy jest nam wałkowana, ale nie bądźmy pokoleniem analfabetów i niedorozwojów, fizyka, chemia, biologia, czy wos są potrzebne!! potem oglądasz telewizję i zastanawiasz się, co to kapitalizm, czy demokracja.. a w sklepie słysząc konserwant za głowę się chwycisz. Oj, nasi politycy się nie popisali.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-08 23:16:16

GŁUPOTA! może warto by było zamiast tego przyjżeć się obecnej sytuacji w szkole gdzie teraz bez korepetycji niemożliwe jest zdanie dobrze matury?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-08 22:37:13

Nie rozumiem tego. bez sensu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-08 21:29:47

Moim skromnym zdaniem to trochę bez sensu. Mogę to uzasadnić na własnym przykładzie: chcę iść na medycynę, uwielbiam biologię, chemię, fizykę i matematykę, więc rozumiem, że w tej sytuacji wylądowałabym na profilu typowo przyrodniczym... A co jeśli do tego moją pasją jest historia?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-09 00:36:48

walnięta jesteś? Bardziej bym się martwiła tym, że profil biologiczny ma rozszerzoną tylko biologię i chemię, a fizykę to będziesz musiała sobie na własną rękę rozszerzać. Moja mama uczy biologii i widziałam już rozpiskę ilości lekcji dla każdego profilu. Jak dla mnie ci z humana to nie będą mieli za wesoło, pracy to już chyba nigdzie nie znajdą. Sorry ale co to za pomysł aby geografię,biologię,chemię i fizykę złączyć w jeden twór, i mieć jakieś śmieszne 2 lekcje w tygodniu? Jakie oni będą mieli pojęcie o świecie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-08 17:08:21

"Komu zamarzy się kariera ekonomisty lub inżyniera o powstaniu listopadowym ostatni raz usłyszy w wieku 13 lat" Doprawdy FANTASTYCZNY pomysł! -.- Oczywiście, lepiej uczyć się 15 razy o starożytnej Mezopotamii i Egipcie niż raz o Powstaniu Listopadowym, w którym Polacy pokazali jak wspaniałymi patriotami są naprawdę. Cała ta nowa reforma jest tylko po to, żaby OGŁUPIĆ polskie społeczeństwo, aby zapomniało jak wspaniałą historię ma nasza Ojczyzna! Dziękujemy panie Tusku, obleśny sługusie Putina!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-08 18:03:35

Chyba ktoś tutaj nie umie czytać ze zrozumieniem xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-08 16:21:25

GRATULACJE DLA RZĄDU!!! kolejna "genialna" ustawa wchodzi w życie... wspaniały pomysł panie premierze, oto pokolenia analfabetów będzie winszować panu i pana podwładnym ten wspaniały plan jak zrobić z polaków totalnych analfabetów i idiotów! w takich momentach jestem naprawdę dumna, że jestem polką, bo tylko tutaj padają takie genialne pomysły

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-07 23:14:18

tak dążmy do tego by stać się tak głupim narodem jak amerykanie!!! Przecież po co ludziom info o tym jak ich rodacy ginęli za wolność czy np gdzie jest piszczel? Żałosne niech nie skazują nam dzieciaków na idiotyzm i niedouczenie!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-07 22:22:42

taa, a teraz wybiera się profil w wieku 15 i wielu popełnia błędy, jak ja. ostatni rok na matfizie i podbijam ASP. Z pewnością 13latki mają bardziej ułożone plany na przyszłość, nie ma co. Z drugiej strony jak sobie pomyślę te męczarnie przy 7 matmach i 4 fizykach na tydzień to zazdoszczę młodszym rocznikom.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz