Kilka słów do dziewczyn, które chcą zacząć biegać

10 mało znanych rad dla biegacza. Mają wpływ na Twoje zdrowie i formę.
Kilka słów do dziewczyn, które chcą zacząć biegać
Fot. Unsplash.com
20.07.2018

Bieganie jest obecnie jedną z najpopularniejszych form aktywności. Nic dziwnego – nic nie kosztuje, a efekty można zauważyć w krótkim czasie. Można do nich zaliczyć nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów i wyrzeźbienie mięśni. Bardzo ważne jest to, że bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i sprawia, że wzrasta nasza wytrzymałość.

10 powodów, dla których warto biegać

Nie bez znaczenia jest zastrzyk energii w ciągu dnia oraz lepszy humor. W trakcie treningu wydzielają się endorfiny – hormon szczęścia. Jeżeli do tej pory wstawałaś zmęczona i miałaś problem z przebudzeniem się, ten problem zniknie.

Poza tym nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy ani warunków, żeby biegać. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Sprawią one, że bieganie będzie bardziej przyjemne i efektywne. Znajdziesz je poniżej.

Zakładaj odpowiednie skarpetki

Na pewno słyszałaś o odpowiednich butach, ale czy ktoś wspominał ci o skarpetkach? Są równie ważne jak dobrze dobrane obuwie. Powinny być wykonane z naturalnego materiału. Sztuczny w połączeniu z potem może doprowadzić do powstania infekcji skórnych.

poradnik dla biegacza

Fot. unsplash.com

Korzystaj z usług fizjoterapeuty

Biegacze często doznają kontuzji, do których by nie doszło, gdyby regularnie korzystali z usług fizjoterapeuty. Przeważnie chodzą do nich wtedy, gdy coś im dolega. Nie każda kontuzja powstaje w wyniku złamania czy zerwania. Może do niej doprowadzić brak rozciągania przed biegiem albo niewłaściwe wykonanie rozciągania. Przyczyną bywa też źle wykonywany element treningu.

Jeśli nie chcesz korzystać z usług fizjoterapeuty, postaw na prewencję - w tym odpowiednie przygotowanie do treningów oraz suplementację w postaci składników naturalnych występujących w chrząstce stawowej. Intensywna aktywność fizyczna albo nieprawidłowy styl życia to bowiem jedne z czynników wpływających na uczucie dyskomfortu związanego ze stawami.

Zaopatrz się w preparaty zawierające kolagen, który wspomaga regenerację stawów, np. Collaflex Sport. Posiada on kolagen typu I, który jest głównym składnikiem ścięgien i więzadeł oraz witaminę C, pomagającą w prawidłowej produkcji kolagenu. Skład produktu został wzbogacony o mangan, który pomaga w prawidłowym tworzeniu tkanek łącznych.

Po każdym biegu bierz kąpiel z dodatkiem soli

Taka kąpiel pomoże w oczyszczeniu z toksyn. Poza tym pozwoli ci rozluźnić mięśnie. Jeżeli chcesz, wspomóż ten proces masażem.

Nie biegaj z telefonem i słuchawkami

Oba urządzenia cię rozpraszają. Powinnaś się skupić na bieganiu i sygnałom, które daje ci ciało. Muzyka dodatkowo może sprawić, że nie zwrócisz uwagi na różne zagrożenia. Na przykład w przypadku, gdy biegasz po ulicy. Zagrożeniem mogą być też ludzie. Lepiej nie pozwolić na odwrócenie uwagi, chociaż muzyka niewątpliwie umila bieg.

poradnik dla biegacza

Fot. unsplash.com

Zmieniaj trasę

Jeżeli ciągle będziesz biegać tą samą trasą, szybko się znudzisz. Zmieniaj miejsca, ale dbaj o to, aby były bezpieczne. Unikaj też biegania po zmroku. Nie bez znaczenia jest nawierzchnia trasy. Zdaniem Toma Hollanda (maratończyka i fizjologa ruchu) powinna ona być zmieniana, jeżeli chcemy uniknąć kontuzji – czytamy na runners-world.pl.

Daj odpocząć swojemu ciału od biegania

Zrób sobie przerwę od biegania. Jeżeli będzie to 1-2 dni nie stracisz formy. W przypadku dłuższej przerwy, np. 3-6 dni, regres będzie bardzo mały. Bez problemu powrócisz do tego, co wypracowałaś. Mimo wszystko dobrze jest wykonywać treningi innego rodzaju. W ten sposób regres nie nastąpi, a twoja aktywność fizyczna będzie bardziej urozmaicona. To dobra propozycja dla osób, które szybko się nudzą.

Biegaj z rana

Przede wszystkim dlatego, że nabierzesz energii, aby kontynuować dzień aktywnie. Łatwiej przejdziesz do innych zadań. Poza tym wieczorem spada poziom energii. Po pracy i ciepłym posiłku trudno zmobilizować się do treningu. Łatwiej natomiast o różnego rodzaju wymówki.

poradnik dla biegacza

Fot. unsplash.com

Zrezygnuj z alkoholu

Bieganie na kacu to jedna z najgorszych krzywd, jakie może wyrządzić sobie biegacz. Organizm będzie odwodniony, serce zostanie zmuszone do bardziej intensywnej pracy, a w efekcie zmęczysz się znacznie szybciej. Również picie po treningu jest bardzo złym pomysłem. W trakcie treningu jest produkowany hormon stresu. Im większy wysiłek, tym więcej hormonu powstaje. Alkohol sprawia, że jego produkcja jest utrzymana na wysokim poziomie. Naturalna regeneracja organizmu, która następuje w trakcie snu, zostaje spowolniona.

Od zera do biegowego bohatera. Jak zacząć BIEGAĆ? Runspirations dla początkujących - PORADNIK

Nie jedz na krócej niż godzinę przed treningiem

To ważne, ponieważ będziesz miała mniej energii do biegania. Organizm nadal będzie zużywał ją na trawienie. Również bieganie na czczo to zły pomysł. W tym przypadku tak samo zabraknie ci energii. Zjedz jakąś przekąskę (oczywiście nie typu słodki batonik). Najlepiej jest zjeść normalny posiłek i 1,5 h później rozpocząć trening.

Stawiaj sobie cele

W ten sposób zauważysz postępy, które zmotywują cię do kontynuowania treningów. Poza tym dzięki wyzwaniom zrobisz większy postęp. Nie ustanawiaj sobie od razu zbyt dużego celu – wszystko na miarę możliwości. Stopniowo stawiaj sobie poprzeczkę coraz wyżej.
 

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3.5 / 5
gość (Ocena: 2) 20.07.2018 19:26
hm, żeby być w pracy na 8 muszę wstać o 6. Gdybym chciała wykonać poranny trening oznaczałoby to pobudkę o 5 rano, a żeby jeszcze zjeść musiałabym "wstać" o 3:30 :D dla kogo jest ta rozpiska? Chyba dla osób które nie pracują albo na weekendy...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie