Poznaj nowe zasady egzaminu na prawo jazdy!

15 Czerwca 2009

Jeśli niebawem planujesz zrobić prawo jazdy, koniecznie poznaj nowe zasady egzaminu, które weszły w życie zaledwie kilka dni temu!

Poznaj nowe zasady egzaminu na prawo jazdy!

9 czerwca weszły w życie zasady dotyczące egzaminu praktycznego: czasu jazdy po mieście, elementów sprawdzania stanu technicznego auta i terminu oczekiwania na egzamin. Przed wakacjami rząd ma zakończyć pracę nad resztą zmian (m.in. w egzaminie z teorii), a projekt ustawy ma trafić do Sejmu. Tu wszystko zależy od pracy posłów i liczby poprawek. Pod koniec roku 2009, jeśli szybko uda się wprowadzić poprawki, zacznie obowiązywać część przepisów, oprócz m.in. nowych kategorii, które wiążą się z przygotowaniem nowych wzorów dokumentów. Te zmiany najwcześniej wejdą w życie w przyszłym roku.

Jeśli zdajemy na prawo jazdy pierwszy raz, zgodnie z nowymi przepisami, na egzamin nie powinniśmy czekać dłużej niż 30 dni. Dobra wiadomość dla zdających po raz pierwszy, to zła dla tych, którzy egzamin obleją. Takie osoby na kolejny egzamin poczekają dłużej niż miesiąc.

Egzamin z jazdy po mieście trwał każdorazowo 40 minut. Mimo że zdający wcześniej wykazał się właściwym prowadzeniem auta i wykonał wszystkie niezbędne elementy, musiał jeździć tak długo, aż skończył się wymagany czas. Obecnie, jeśli egzaminator już po 25 minutach przetestuje wszystkie umiejętności zdającego i uzna, że należy mu się prawo jazdy, może wcześniej zakończyć egzamin.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu nastąpi wyrywkowo. Teraz z listy części auta, które trzeba umieć zlokalizować i sprawdzić, kandydat na kierowcę będzie losował dwie, a na ich wskazanie będzie miał 5 min. Losowy system oznacza, że zdający muszą być przygotowani na wskazanie wszystkich części. Przyspieszy to jednak znacznie przebieg egzaminu. Jeżeli ktoś pomyli się we wskazaniu jednej z wybranych części, egzaminator uzna to za pierwszy błąd. Zdający będzie losował jeszcze raz dwa podzespoły auta.

Zmieni się również egzamin z teorii. Zamiast wkuwania na pamięć testów wielokrotnego wyboru, musimy się przygotować do wirtualnych symulacji. Na ekranie pojawią się pytania generowane w czasie rzeczywistym do konkretnej sytuacji. Podobnie jak podczas jazdy, tu też będziemy mogli wybrać tylko jedną odpowiedź. Czasu nie będzie wiele, bo tylko 30 sekund na każde pytanie. Jeśli nie zdążymy z odpowiedzią, pytanie przepadnie i już nie da się do niego wrócić. Zwiększy się baza pytań, a testy przestaną być ogólnodostępne.

Zanim będziemy w pełni korzystać z uroków jazdy samochodem, od dnia wydania prawa jazdy czekają nas dwa lata okresu próbnego. Przez pierwszy rok nie będziemy mogli pracować jako kierowcy ani wykonywać osobiście działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu autem. Dodatkowo świeżo upieczeni kierowcy mają obowiązek oznakować samochód z tyłu oraz z przodu białą naklejką z zielonym liściem klonowym. Na tym zmiany się nie kończą. Jeżeli w przeciągu dwóch lat zdarzy nam się dwukrotnie złamać przepisy, co potwierdzi m.in. prawomocny wyrok sądu albo mandat karny, dwa lata okresu próbnego wydłużą się o kolejne dwa lata. Skierują nas też na badania psychologiczne i kurs reedukacyjny. Za douczanie trzeba będzie zapłacić 200 zł. Na wizytę w gabinecie psychologa i szkolenie w WORD mamy miesiąc. Jeśli tego nie zrobimy albo nie dostarczymy staroście w terminie odpowiednich zaświadczeń, prawo jazdy zostanie zatrzymane. Podobnie, jeśli w okresie próbnym dopuścimy się trzech wykroczeń.

Jeśli pierwszy raz uzbieramy 24 punkty karne, to zamiast utraty prawa jazdy czeka nas kurs reedukacyjny i badania psychologiczne. Potem, według przepisów, musimy uważać przez 5 lat, żeby nie przekroczyć ponownie limitu 24 punktów karnych, bo w takim przypadku stracimy prawo jazdy.

Maksymalny okres ważności prawa jazdy wyniesie 15 lat. Dotyczy to kategorii: AM,A1,A2,A,B1,B,B+E lub T, chyba że lekarz doszuka się uszczerbków w naszym zdrowiu i ten okres skróci. Badania będą przeprowadzane w formie ankiety. Uwaga! Jeśli w niej skłamiemy lub zataimy ważne informacje na temat zdrowia, zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Kierowcy większych pojazdów – czyli kategorii: C1,C1+E, C, C+E, D1,D1+E, D lub D+E, będą musieli odnawiać prawo jazdy co 5 lat. Droga do przedłużenia ważności dokumentu nie będzie łatwa. Kierowców czekają obowiązkowe badania psychologiczne. Dopiero po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, prawo jazdy zostanie przedłużone.

Nowe prawo jazdy będzie miało formę karty i zostanie wyposażone w mikroczip. Właściciele dokumentów wydanych według starych przepisów nie mają się czego obawiać. Wymiana ma się odbywać zgodnie z harmonogramem, który określi minister transportu. Ma on na to czas do 2033 roku.

Izabela Towenek

Zobacz także:

ZOBACZ zdjęcia, które zmieniły świat!

Pięciolatka w ciąży, ludzie skaczący z okien wieżowca, piękna i wystraszona Afganka. To tylko trzy z całej kolekcji fotografii, które zmieniły oblicze świata.

Rekordziści utraty wagi

Mimo patologicznej nadwagi na starcie, przebrnęli przez rygorystyczne diety, pozbywając się wielu nadprogramowych kilogramów raz na zawsze! Zobacz, jak wyglądali kiedyś, a jak prezentują się dziś!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (493)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-19 19:23:32

Chcialbym zeby politycy mieli taka odwage aby stanac z normalnym czlowiekiem ktory jest wkurwiony zainstniala sytuacja twarza w twarz bez ochrony. Chetnie bym w czyms takim uczestniczyl jako zwykly wkurwiony obywatel tego kraju z popierdolonymi ciotami w parlamencie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-02 22:33:09

bieda straszna... przepisy się zmieniają bo mało pieniędzy egzaminatorzy dostają a my więcej płacimy... parodia żenady... w egipcie zdałem prawko... musiałem przejechac 7 metrów po lini na wstecznym... zapraszam do egiptu to każdy zda prawko. a to jest śmieszne co tu wymyślają!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-28 19:27:55

można powiedzieć tyle porąbało tych ludzi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-24 11:57:10

żalosne i beznadziejne ;x utrudniaja Nam to masakrycznie. iPo co te okresy probne? i te symulatory ktore nie beda wszechdostepne dla kazdego? toniby jak ja mam sie tego nauczyc?!!!! i ten czas tylko 30s na pytanie... kto w ogole to wymyslil?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-24 11:52:33

żalosne i beznadziejne ;x utrudniaja Nam to masakrycznie. iPo co te okresy probne? i te symulatory ktore nie beda wszechdostepne dla kazdego? toniby jak ja mam sie tego nauczyc?!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-28 14:24:00

decyzję popierają ci którzy już prawo jazdy mają... A to prawko AM to lekkie przegięcie... Aha, a w czasie tego okresu to pewnie nie będzie można przekroczyć 50km/h... Żałosne to prawo... Założę się że coraz więcej osób będzie jeździć bez prawa jazdy i będzie tylko gorzej....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-15 12:23:40

Robią wszystko zeby tylko utrudnic zdobycie prawa jazdy, raz-koszta kursu+ egzaminów, dwa- borykanie sie z egzaminami itp. A wszystko to, po to zeby zarobic, nic wiecej, i tak kazdy debil wsiadzie za kierownice pomimo tego ze prawa jazdy nie ma i nawet go nie zlapią,a jesli nawet to dostanie te 500zl mandatu i kolejne 3 lata bedzie jezdzil bez prawka ( do nastepnej kontroli ) eeh tam, dobrze ze juz prawo jazdy mam za soba, wspolczuje tylko znajomym i Tym ktorzy maja w planach. Pozdrawiam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-13 22:20:44

jak dobrze że prawko mam już za sobą...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-21 12:55:17

o co biega z tym papilotem?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-11 13:40:23

Owszem reguły nie ma. W przepisach chodzi dokładnie o to, że nie możesz jeździć mniej niż 25 min. W tym czasie masz wykonać wszystkie wskazane manewry na placu i po mieście. Nikt nie powiedział, że musisz się zmieścić w wyznaczonych 25 min, temu egzamin może trwać dłużej, do momentu aż wszystkie manewry zostaną wykonane. Ja sama jeździłam na swoim egzaminie 43 min, ale mogłam szybciej skończyć, tyle, że był akurat szczyt a więc i korki, ale zdałam za 1 razem i nie czekałam długo, raptem 2 tyg:) No i pomysł z odbieraniem prawka - śmieszne. Ale cóż my nic nie możemy zrobić. Tylko patrzeć, jak co chwila nasz rząd wymyśli sobie kolejny sposób aby utrudnić zdobycia prawka jakimś nowym przepisem, który jest tak naprawdę śmieszny! Mogę się założyć, że gdyby teraz nasi politycy mieliby ponownie zdawać egzamin 3/4 oblałoby od razu! Oni dawniej przejechali 100m prosto, zawrócili i wrócili na wyznaczone miejsce, a o teorii to już nawet nie wspomnę - takie to kiedyś było zdawanie. Więc co tu się dziwić, że wymyślają nowe przepisy... Oni po prostu uwielbiają utrudniać innym (ale nie sobie) życie:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-11 11:25:21

Ta jasne nowe przepisy a nic prócz losowania przez komputer sprawdzenia stanu technicznego auta nie jest tak naprawdę brane pod uwagę, ja mogę powiedzieć tyle że jak zdawałam 2 raz to upiepszył mnie w 53 min a na czwartym zdanym egzaminie jeżdziłam równe 60 min więc nie ma reguły że 25 min

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz