Polska szkoła nie uczy myślenia! MASOWA PRODUKCJA IDIOTÓW?

21 Października 2011

Uczniowie mają problem z rozwiązywaniem zadań, które odbiegają od znanego im schematu.

edukacja

Jak donosi serwis rp.pl, polskie szkoły – zamiast aktywnego myślenia – uczą dzieci wiedzy szablonowej. – Uczniowie dobrze radzą sobie z zadaniami, do których mogą zastosować przećwiczony wcześniej sposób rozwiązania – tłumaczy prof. Małgorzata Żytko. – To, co jest nietypowe i odbiega od schematu, który został im przekazany na lekcji, sprawia im kłopot, mimo że mieści się w granicach ich umiejętności.

Potwierdziły to najnowsze badania Centralnej Komisji Edukacyjnej, która postanowiła sprawdzić, z jakimi kompetencjami uczniowie szkół podstawowych kończą pierwszy etap edukacji. W tym celu blisko 10 tys. polskich dzieci musiało rozwiązywać zadania, sprawdzające m.in., czy potrafią skutecznie się porozumiewać oraz zastosować wiedzę w nowych sytuacjach. Wyniki obserwacji niestety okazały się mało optymistyczne.

- W części matematycznej jedynie 5,1 proc. uczniów rozwiązało wszystkie zadania. Znaczna część w ogóle nie czytała treści. Starała się za to na podstawie podanych liczb dobrać pasujące rozwiązanie albo rozwiązać zadanie, posiłkując się słowami kluczami. Jeśli np. w zadaniu padł wyraz „łącznie", to dzieci bez zastanowienia się, do czego to określenie się odnosi, dodawały podane liczby – wyjaśnia rp.pl.

Równie źle wypadła część językowa, ponieważ uczniowie mieli problem z napisaniem dłuższego wypracowania oraz z interpretacją tekstu. Potrafiły za to prawidłowo nazwać części mowy.

Zdaniem specjalistów wszystkiemu winne są dwa czynniki: współczesny program nauczania oraz testy, które zamiast uczyć najmłodszych samodzielnego myślenia, trenują w nich schematyczne podejście do zadań.

Podzielacie tę opinię?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Dzieci z całego świata i ich pokoje (Dlaczego niektórzy mają WSZYSTKO, a inni NIC?!)

Zobacz, w jakich warunkach wychowują się dzieci z różnych krajów.

Koguci grzebień zamiast szminki: TAK, niektóre pomadki powstają z kogutów!

Może wolałabyś tego nie wiedzieć, ale musiałyśmy Cię uprzedzić...

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (48)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-22 05:34:08

Najgorsze jest to, że ludzie w życiu codziennym też posługują się oklepanym, wyuczonym schematem -jak psy a nie ludzie. Jak się dobrze zastanowić to mnóstwo globalnych problemów z którymi boryka się ludzkość wynika właśnie ze schematycznego myślenia większości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-24 22:13:39

TAK, zdecydowanie podzielam tą opinię! W tym roku zdaję maturę i każdy nauczyciel mówi, że aby zdać maturę, trzeba po prostu rozwiązywać testy żeby nauczyć się działać według schematu bo wiedza jest mniej potrzebna. NP. z polskiego.. Trzeba wiedzieć JAK odpowiadać na pytania a nie mieć wiedzę.. TO CHORE

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-23 18:28:26

Przecież Polacy do nie są głupi ludzie! Weźcie sobie popatrzcie na Amerykanów. Oni robią w liceum takie zadania z matematyki, jak ja robiłam w podstawówce!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-22 05:27:15

Polacy są głupi, po prostu Amerykanie są jeszcze głupsi. Niby mieszkam w Polsce od urodzenia a naprawdę ciężko mi spotkać mądrego człowieka. Mogę się jedynie pocieszać złudną nadzieją, że gdzieś istnieją ci mądrzy ludzie a ja po prostu wbrew regułom prawdopodobieństwa trafiam na samych idiotów albo w najlepszym razie takich których nazwałabym "średnimi" gdybym nie wiedziała, że średnia prezentuje się dużo gorzej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-22 23:55:53

A czego sie spodziewaja? Jak ja robilam jakies zadanie np. z matematyki, wychodzil mi ten sam wynik, a zrobilam go innym sposobem niz nauczycielka dostawalam 0 punktow... :/ wiec jak maja sie uczyc samodzielnego myslenia skoro tlumi sie takie zachowania wsrod uczniow?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-13 18:56:31

Też tak mam. Nauczycielka mi powiedziała, że najważniejsza jest metoda rozwiązywania, bo za nią dostajesz najwięcej punktów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-22 16:44:11

Chodzi sie do tej szkoły tylko dlatego , by potem jakoś wyżyć, ale wszytkiego uczą nas "do matury" od tylu lat uczymy się angielskiego, by w liceum zaniżali poziom, byśmy dobrze zdali maturę. Jesteśmy zdolni i checmy się uczyć tylko , że nam nie dają, bo " w tamty roku na maturze"ble, ble, ble, ble! A kiedy poprosi się o pomocy to pzrychodzi dyrekcja i mówi, że nic nie mamy do gadania i ,żepowinniśmy być wdzięczni losowi, że możemy się uczyć wtak dobrej szkole...;/ Nauczyciel podchodzą do uczniów przedmiotowo = by podwyższyć status szkoły, więc uczotylko go matury/ egzaminu gimnazjalnego, a rodzice muszą płacić kosmiczne pieniądze za kursy dodatkowe, bo gdzy wracamy do domu to mówimy, że szkoła zaniża nam poziom co jest prawdą

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-22 13:12:12

Wreszcie do was to dociera. Jak niby mamy się nauczyć samodzielnego rozumowania, skoro do wszystkich zadań, interpretacji podany jest tak zwany klucz, którym należy się kierować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-22 10:59:26

Poziom nauczania angielskiego w szkołach też jest kompletnie bezsensowny. W gimnazjum uczono nas, jak dobrze napisać egzamin gimnazjalny, w liceum uczą nas jak dobrze napisać maturę. Nie robimy nic poza przygotowaniem do matury, co ogólnie z językiem użytkowym do komunikacji z normalną angielskojęzyczną osobą nie ma nic wspólnego. Tracimy 12 lat na wkuwanie pamięciowe, bo tak musi być w kluczu...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-23 01:08:29

Generalnie poziom nauczania jakiegokolwiek języka obcego jest tragiczny. Uczyć się przez 12 lat języka niemieckiego w szkole po to, żeby potem wyjechać i ku własnemu przerażeniu nie móc wydukać ani jednego porządnego zdania, i tak na prawdę na miejscu uczyć się jezyka prawie od początku. Dlaczego? Bo przecież trzeba znać na pamięć wszystkie struktury gramatyczne, nawet te przestarzałe typu czas zaprzeszły choć normalny niemiec tego absolutnie nie używa ani w piśmie ani w mowie, ale na maturze może się pojawić zdanie z tym czasem za 1 punkt więc będziemy ćwiczyć to przez miesiąc do upadłego, co z tego że zakres naszego słownictwa jest bardzo mały, żeby nie powiedzieć gówniany! Najlepszy uczeń nie będzie mówił w danym języku jeśli będzie mu słówek brakowało, z samej znajomości regułek gramatycznych zdania nie ułożysz!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-22 10:51:39

Interpretując wiersz na swój sposób, nieco inny od tego "programowego", ale większość uczniów się ze mną zgadzała nauczycielka stwierdziła, że to bzdury bo to ma być tak i koniec. Jak można tak sztywno interpretować wiersze? Katastrofa, polska oświata zmierza ku upadkowi...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-22 10:11:43

tak jak na maturze, np. z biologii.. miałam dobre odpowiedzi (sprawdzałam w internecie), ale nie trafiłam dokładnie w klucz swoją odpowiedzią i w rezultacie mój wynik nie powalił na kolana

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-21 19:12:11

Dodajmy, że wszystkie próby samodzielnego rozumowania/interpretacji/rozwiązywania są krytykowane jak zło najwyższe! Jeśli nie myślisz tak jak nauczyciel albo robisz zadania innymi sposobami jesteś za to krytykowany!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-21 19:36:29

popieram, ja, 2 technikum. Jak interpretowałam Świętoszka i opowiadałam o nim i o moich odczuciach to Nauczycielka stwierdziła ZE JESTEM NAĆPANA! rozumiecie?nie powiedziała tego dosłownie ale [powiedział ze jestem energiczna, pobudzona a na koniec kazała pokazać źrenice. ... ech, ale pomimo to trudno jej nie lubić :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-21 22:04:52

phi, ja jak skrytykowałam rozwiązywanie problemu przez moją nauczycielkę w 'siłaczce' to zostałam natychmiastowo wywalona z klasy....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz