Polska matura jest dla idiotów?

06 Maja 2009

Kiedyś Polacy byli dumni z systemu edukacji, który przewyższał poziomem zachodnie, teraz zamiast go utrzymywać, równamy w dół.

Polska matura jest dla idiotów?

Z roku na rok poziom matur spada. Sami nauczyciele powtarzają, że tegoroczna z polskiego biła rekordy prostoty. W skrócie - wystarczy umieć czytać, a już zdałaś/zdałeś! Pedagodzy i politycy są oburzeni tym, co przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Większość z nich zgodnym głosem powtarza, że zamiast wiedzy o literaturze, egzamin sprawdzał umiejętność czytania.

Tematy maturalne zostały tak prosto skonstruowane, aby nikt nie miał wątpliwości, z jakich lektur korzystać i o czym pisać - porównanie Zosi oraz Telimeny na podstawie „Pana Tadeusza” czy sytuacja ludzi starszych na wsi w oparciu o „Chłopów”. Do tej pory zagadnienia były tworzone przeglądowo, aby abiturient mógł wykazać się swoją szeroką wiedzą zgromadzoną przez kilka lat nauki. Mógł dobrać tematykę według własnego uznania, a nie ślepo podążać za kluczem odpowiedzi.

Poloniści z krakowskich liceów, zapytani przez „Gazetę Krakowską” o opinię, śmiali się z poziomu, maturę nazywali kpiną i proponowali, aby z takimi tematami udać się do szkoły podstawowej. Pedagodzy zamierzają wysłać list protestacyjny do MEN-u. Są oburzeni, że osoby przygotowujące matury traktują uczniów jak głupków, którym nie można pozwolić na własne zdanie.

Nauczyciele krytykują słynny klucz, według którego należy oceniać prace maturalne. Niezmieszczenie się w nich powoduje niezdanie, choćbyśmy wykazali się szeroką wiedzą. Podchodząc do egzaminu dojrzałości w takiej formie, należy się wykazać umiejętnością dostosowania do powszechnych standardów, a nie wyrastać ponad przeciętność.

Oczywiście, standardy wiedzy muszą obowiązywać, jednak tworzenie ich na poziomie podstawowym jest żartowaniem z zasad edukacji. Jeśli dokładne porównanie Zosi i Telimeny na podstawie fragmentów tekstów wystarczy na piątkę, to na ocenę dostateczną trzeba by było wypisać ich imiona i po dwie cechy?

Zobacz także:

Wasze listy: „Rodzice chcą mnie zamknąć w szkole u zakonnic”

Jedna z Papilotek jest załamana. Jej rygorystyczni rodzice podjęli za nią decyzję. Czy powinna się im sprzeciwić?

Wychowanie seksualne jest niezgodne z konstytucją

Polskie prawo zaskakuje coraz częściej. Tym razem okazało się, że edukacja seksualna jest niezgodna z konstytucją.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2850)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Majczer
(Ocena: 5)
2014-05-04 20:00:55

re: Polska matura jest dla idiotów?

pojebany artykuł serio.po co zwiekszać poziom matur ?.przecież to tylko w teorii człowiek ma wykształcenie "średnie".Powinno sie brać pod uwagę wiedzę w zawodzie,i z tego matura powinna być na podstawie naszych przyszłych zawodów,bo sorry ale porównanie wierszów przyda sie 3% naszego społeczeństwa w życiu,bo to w ogóle nie 3ma sie kupy.Matura to kpina,bo nawet tym tępym blokują drogę do dobrych szkół,a nie zawsze uczeń dostaje stopnie za wiedzę,temat szeroki jak rzeka.Pozdrawiam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-02 08:46:53

to nieprawda wielu z nas miałoby problem z rozwiązaniem jej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-02 14:31:28

cóż. matura z biologii lub przedmiotów ścisłych jest trudną maturą i trzeba się na niej wykazać naprawdę ogromną wiedzą. jednakowoż tegoroczna matura z polskiego była po prostu kpiną. jest to więc temat kontrowersyjny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-09 19:28:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] w tym moemencie papilot to dla mnie dno WŁASNIE BARDZO CIEKAWE CZY PANIE PAPILOTKI NAPISALY BY MATURE DZISIAJESZA Z GEOGRAFI ???????? [/quote] Ja właśnie pisałam i żeby ją zdać na 30% to nie był problem (rozszerzona), ale żeby powalczyć o dobry wynik trzeba było się wysilić, bo wcale taka łatwa nie była. Nie wiem, jak podstawowa.[/quote] podstawowe były banalne.. ja tez zdawałam rozsz. gegre.. nie powiem ze wybitnie trudna ale trzeba było niezle pokombinować.. i nie zgodze sie ze rozszezone matury są na niskim poziomie... zeby zdać gegre np. trzeba miec wiedze z biologi histori wosu i religi... wiec nie przesadzajmy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-08 06:35:00

Tegoroczna matura byla dla niedorozwinietych dzieci. Rozumiem wszystko, ale nie fakt iz matematyka rozszerzona zajela mi (student 4 roku informatyki) okolo 45 min.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-13 22:29:03

Sam jesteś niedorozwinięty. Tak, jak nam, maturzystom, szybko idzie rozwiązywanie testu gimnazjalnego bądź sprawdzianu szóstoklasisty, tak tobie szybko powinna matma pójść. Zwłaszcza, że informatykę studiujesz!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-01 19:50:00

przecież to ze poziom matur spada to skutek poj*** reform ; skrócenie nauki w liceum, teraz mamy ogarniać materiał Z 4 LAT W 3 NIEPEŁNE, ponad to ten klucz całkowita porażka, To wszystko sie tak dzieje , bo chca z nas zrobić geiuszy a krótkim czasie a tak sie nie da.... i cóż z tego ze jesteśm jednym z najlepiej wykształconych krojów europy cóż nam po tym jak pracy i ytak nie ma i większość i tak wyjeżdza za granice....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-28 12:42:00

Matura musiala być banalna z polskiego, bo synek Pana Ministra Edukacji, wtym roku zdawał mature, a niestety polonista wymarzonym on nie jest :) wiec matura byla ulozona pod niego. Gratulujemy tak madrego syna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-25 13:30:00

no w sumie racja chciałam zdawac rozszerzoną ale oddalili mój wniosek... przykre bo niby za późno się zdecydowałam... matura w tym rokuu emanowała bezsensem. Zero pola do popisu :-// żałuję że nie zdawałam rozszerzonej :-// juz nie bedzie trudniejszych cos mi mówi .. no chyba że przeczytają to co my tutaj piszemy lol :-p :):)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-25 11:52:00

Tak już jest, że poziom trudności matury jest falowy. Jeśli w ubiegłym roku była trudna, to w tym była łatwa. Za rok znów będzie trudna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-22 23:44:00

Matura jest fatalna pod względem KLUCZY! reszta nie jest taka zła... chociaż poziom matur z roku na rok inny- nie koniecznie zawsze z tendencją spadkową... jako tegoroczna maturzystka moge powiedzieć że osobiście polski i angielski (podstawe)uwazam za prosty ale przedmioty dodatkowe b,b,b,bardzo cięzkie!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz