Po czym poznać, że się starzejesz?

04 Czerwca 2011

Pierwsze zmarszczki, siwe włosy, coraz większe problemy z rozwiązywaniem zadań – to niezawodne sygnały, że właśnie zaczęłaś się starzeć.

starzenie

Wydaje ci się, że będziesz starzeć się po czterdziestce, może trochę wcześniej, a jeśli będziesz miała więcej szczęścia, nieco później? Nic z tych rzeczy. Starzeć zaczynasz się już około... 20. roku życia. Zaskoczenie? Pewnie tak. Ale właśnie wtedy pojawiają się pierwsze zmarszczki. I tutaj nie tylko wiek ma znaczenie – niezdrowy tryb życia, zbyt duża ilość kąpieli słonecznych czy nieprawidłowa dieta dodatkowo pogarszają kondycję skóry. Na to, kiedy zaczniesz się starzeć, ma nawet wpływ… twoje dzieciństwo. Jednak żyjąc zdrowo, aktywnie i sięgając po dobre kosmetyki możesz spowolnić oznaki starzenia. Ale pamiętaj, że natury nie da się oszukać. Przekonaj się, po czym poznać, że już się starzejesz.

Skóra

Zaczyna się starzeć, gdy zmniejsza się aktywność biologiczna komórek organizmu, wyraźnie słabną procesy regeneracyjne, typowa jest również utrata zdolności adaptacyjnych organizmu. Najlepszym potwierdzeniem starzenia się skóry, są wspomniane wcześniej zmarszczki i nierówności, a także utrata jędrności spowodowane zmniejszeniem produkcji oraz deformacją białek strukturalnym kolagenu i elastyny. W ten sposób skóra staje się mniej elastyczna i znacznie mniej odporna na urazy. Jeśli zauważyłaś, że twoja skóra zrobiła się sucha, to również znak, że się starzejesz. Utraciłaś bowiem zdolność do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Co jeszcze? Niejednolity koloryt skóry, matowa cera i przebarwienia niezawodnie świadczą o procesie starzenia. Poza tym naskórek staje się cieńszy, szorstki, a proces odnowy komórek jest znacznie wolniejszy niż dotychczas. Uważaj również na powiększone pory – to kolejne sygnały starzejącego się organizmu. I jeszcze jedno: oznakami starzenia się są także kurze łapki wokół oczu oraz wyraźne worki pod oczami.

Włosy

Twoje kosmyki również zdradzają całemu światu, że się starzejesz. Dlatego jest tak ważne, żeby o nie systematycznie dbać. O tym, że pierwszy siwy włos jest namacalnym dowodem starzenia się, nie trzeba nikomu przypominać. Wiele kobiet na widok własnych siwych włosów wpada w panikę – przeczytaj list od naszej czytelniczki, która ma 22 lata i właśnie taki problem z kosmykami. Okazuje się jednak, że siwizna może pojawić się nawet przed 20. rokiem życia, a odpowiedzialne są za to przede wszystkim czynniki genetyczne. Włosy siwieją, gdy zmniejsza się aktywność melanocytów, czyli komórek produkujących barwniki – melaniny. Niedostateczna ilości barwnika i rozproszenie się światła sprawiają, że włos wydaje się być siwy. Ale na tym nie koniec. Gdy się starzejesz, włosy stają się cienkie, zniszczone, zaczynają wypadać, są wrażliwe, łamliwe, tracą blask. To efekt wyczerpania korzeni włosów, co jest związane ze starzeniem się skóry głowy. Spada również wydajność meszków włosowych. Na kondycję kosmyków wpływają także zmiany hormonalne. Niestety, włosy, które się starzeją, rosną znacznie wolniej, są także mniej odporne na niewłaściwą pielęgnację.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (23)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Madzik
(Ocena: 5)
2013-08-17 15:12:09

re: Po czym poznać, że się starzejesz?

a ja mam 33 lata a każdy daje mi jakieś 20...i jestem pewna ,że jest to genetyka moja Mama jest po 60-tce a wygląda na jakieś 40-ści...nie ma praktycznie zmarszczek i niesamowite gęste, czarne włosy i co zabawne, pali od 30 -stu lat i twierdzi,że będzie bo lubi i umrze z papierosem w ustach. I jak widac recepty nie ma kochani;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-13 16:07:05

moja mama ma 48 lat i już wygląda staruszka, całe siwe włosy , full zmarszczek i skleroze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-05 10:46:09

o nie ja mam 20 lat i mam już straszne zmarszczki na czole, problem z rozwiązywaniem zadań też, tylko siwych włosów nie mam :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-05 01:24:47

Mam 18 lat i większość "objawow" starzenia się zgadza, oo.... powinnam juz dawno lezec pod ziemią chyba

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-05 01:23:01

Mam 18 lat, a z tego artykułu wynika, że powinnam już lezeć pod ziemią w trumnie. Osz ty...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-04 22:08:57

Mam 22 lata, po tym artykule czuje się jak stara babińska, która powinna sobie wykupić metraż na cmentarzu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-04 20:54:53

ja poznałam, że się starzeję po tym, że zaczęłam zwracać uwagę na to, czy mężczyźni mają obrączki i zaczęłam sprawdzać prognozę pogody, co zawsze w dzieciństwie było dla mnie niezrozumiałe - po co się przejmować pogodą, skoro i w deszcz i w słońce można się nieźle bawić? :D a zaobrączkowani faceci byli poza zasięgiem moich młodzieńczych zauroczeń(stare grzyby :D)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-04 20:37:25

Mam 19 lat i okropne zmarszczki wokół oczu i opadające powieki .. koszmar .. a praktycznie wcale nie wystawiam się na słońce ..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-04 19:34:56

starzejemy się od urodzenia:P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-04 23:50:54

haha :D brawo! :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-04 18:46:53

no cóz mam 17 lat a wedlug tego artykułu juz sie starzeje...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz