PLAGA PSEUDOINTELEKTUALISTÓW: Do liceum idą osoby, które 20 lat temu nie dostałyby się nawet do zawodówki!

11 Lutego 2011

Skąd ta nowa moda wśród nastolatków?

PLAGA PSEUDOINTELEKTUALISTÓW: Do liceum idą osoby, które 20 lat temu nie dostałyby się nawet do zawodówki!

Jeszcze 15 lat temu, młodzież planując swoją edukację, chętnie wybierała naukę w technikach i szkołach zawodowych. Uczniów kusiła możliwości zdobycia konkretnego zawodu i szybkiego podjęcia pracy. Teraz jednak sytuacja uległa drastycznej przemianie.

W ciągu ostatnich lat zmieniły się preferencje młodzieży dotyczące wyboru szkoły średniej. Coraz trudniej jest znaleźć chętnych do nauki w zawodówkach. Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, aż 43 procent młodzieży wybiera naukę w liceum ogólnokształcącym.

Ta swoista dominacja "ogólniaków" spowodowana jest dwiema zasadniczymi przyczynami. Po pierwsze, jak donoszą specjaliści, młodzi wybierają licea, bo szkoły te dają im właściwe przygotowanie do nauki na studiach. Po drugie, uczniowie zagrożeni rosnącym bezrobociem, świadomie wydłużają swoją ścieżkę edukacyjną, by opóźnić moment wejścia na rynek pracy.

Socjologowie mówią już wręcz o nowej modzie panującej wśród nastolatków. Jednak, patrząc na bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych, trzeba zastanowić się, czy warto dalej kontynuować ten ogólnopolski trend?

Karina Hefner

Zobacz także:

Jak się zachowywać, żeby być idealną żoną? Porady z lat 50-tych (z przymrużeniem oka)!

Oto 15 zasad zainspirowanych amerykańskim poradnikiem z 1955 roku: „The Good Wife's Guide”. Przeczytaj zabawne nakazy dla dobrych żon!

Słodkie pierścionki z miniaturkami jedzenia! FAJNE?

Apetyczna biżuteria dla kulinarnych smakoszek i zapalonych fashionistek!

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (199)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-15 20:33:54

Szczerze to obecne technika niczego was nie naucza wiem bo sam jestem po technikum :P i zmarnowalem tylko rok niby dyplom jest ale co z tego. Teraz na studiach az mi sie wstyd przyznac ze jestem po technikum takich ludzi uwaza sie za ,, troche " glupszych na studiach dziennych według niektorych znajomych nawet nie powinni takich przyjmowac na dobre panstwowe uczelnie tutaj cytat: ,, Ci po technikum to debile ". Jesli komus ublizylem przepraszam ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-19 08:14:00

chodze do tech. I szczerze zaluje ze nie poszlam do lo bo w tech brakuje mi tego rygoru w nauce ogolnyc przedm. W tech wszystko jest takie ot by bylo, tyle trabia o tym ze sie nie uczymy ale bedac w kl 3/4 ja nie wyobrazaam sobie pisac matury z moim rocznikiem za 3 miesiace. W tech jest duzo luzu i ma to tez swoje plusy bo nikt z belfrow sie do ciebie nie przyczepi i nie tak jak w lo modlisz sie zeby zdac ten przedmiot. U mnie nie ma takich cyrkow, traktuja nas jak doroslych a nie uczniow. Tylko mogliby realizowac material w 3 lata jak w lo i tak samo rygorystycznie a w 4kl sprawdzic czy zdamy na zasadzie powtorek a to co przezte 3 lata przedmiotow zaw. Nie zmiescilibysmy w siatce to przelozyc na 4 kl.mysle ze to by mialo lepssze skutki i efekty na maturze dla osob ktore pomimo zawodu na papierze moga spokojnie myslec o studiach bo na pozostale przedmioty tez byl nacisk na poziomie lo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-18 09:35:01

Żadna szkoła ponadgimnazjalna nie jest gorsza od innej. Jako uczennica liceum zaczynam zazdrościć uczniom techników czy zawodówek. Po liceum mam tylko maturę, jeśli wydarzy się w moim życiu coś co pokrzyżuje mi plany, nie pójdę na studia, moja szansa na znalezienie pracy jest jeszcze mniejsza. Technikum jest dobrą szkołą, nie dość, że można iść na studia, ma się jeszcze zawód, który w dzisiejszych czasach jest bardziej pożadany niż magister na papierku. Zawodówka tak samo, jeżeli ma się iść do liceum, żeby ledwo co zdawać do następnej klasy i w przyszłości być bezrobotnym, lepiej iść do zawodówki, wybrać zawód jaki się chce i być w nim specjalistą, co gwarantuje całkiem dobre zarobki. W małych miastach, takich jak moje, brakuje szewców, szklarzy oraz innych fachowców. Ludzie z wykształceniem zawodowym są teraz rozchwytywani, jako przykład mogę podać informację, którą w Faktach podała stacja TVN, w niemieckich miejscowościach blisko polskiej granicy otwierane będą szkoły zawodowe, do których Niemcy zachęcają inne narodowości do podjęcia nauki, ponieważ w ich państwie brakuje fachowców. Wszystko darmowe, oprócz nauki zawodu są gwarantowane praktyki, za które uczeń normalnie zarabia, pierwszy rok bodajże 700 euro, w drugim roku nauki dostaje się więcej, zaś wynagrodzenie w trzecim roku nauki wynosi chyba 3000 euro. Oczywiście pieniądze dostaje się co miesiąc. Propozycja bardzo zachęcająca, mało jest osób po studiach, które tyle zarabiają. Niektórzy ludzie są stworzenia do pracy manualnej, inni fizycznej, jeszcze inni intelektualnej, a niektórzy artystycznej. Jeśli tylko mają być dobrzy w tym co robią, niech to robią. Niech nic nie dzieje się pod wpływem mody i innych ludzi, nikt za nas nie umrze, więc niech nam nie mówi jak mamy żyć i jakimi drogami życia podążać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-17 11:50:28

ja poszłam do liceum humanistycznego, miałam pomysł na siebie, chciałam być dziennikarką- tak myślałam w gimnazjum, że to jest moja pasja i właśnie tym chciałabym się zajmować. Jednak już w 2 klasie moje plany całkowicie się zmieniły, patrząc na to jak dużo osób idzie na studia humanistyczne tylko po to żeby mieć magistra, zdecydowałam, ze studia dziennikarskie są bez przyszłości. Teraz studiuję matematykę, jestem szczęśliwa i wiem, że to był najlepszy wybór nie tylko ze względu na większe możliwości znalezienia pracy....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-16 22:47:24

To bzdura że do LO idą ludzie bez pomysłu na siebie. Wyobraźcie sobie że poza zawodami typu piekarz, elektryk czy fryzjer, czyli takimi, które wymagają pracy fizycznej są jeszcze prace umysłowe. Pokażcie mi technikum które uczy zawodu księgowego, specjalisty ds. sprzedaży, marketingu czy czegokolwiek. Gdzie można znaleźć technikum medyczne?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-04-20 14:40:10

Technikum Ekonomiczne, Technikum Handlowe

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-14 16:38:12

poprawiam bo pomyliłam się trudniej dostać się właśnie do tego technikum

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-14 15:57:19

U mnie w mieście jest bardzo dobre technikum i 3 dobre licea- trudniej jest się dostać właśnie do tego liceum. Nie rozumiem ludzi, którzy twierdzą, że po technikum nie można iść na studia jakaś paranoja. Nie wiem kto wymyślił coś takiego. Zresztą jak zauważyłam już jakiś czas temu do liceum zazwyczaj idą dzieciaki z dobrych domów, takie rozpieszczone bachory bo rodzice pieniądze mają poza tym wydaje się, że ludzie w technikach są bardziej dojrzali. Nie chce nikogo obrażać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-14 08:59:58

Darujcie... Jeśli się nie pójdzie do technikum oznacza to że jest się leniwym? Bezsens. Mniej jest naprawdę dobrych techników niż dobrych liceów. Poza tym, jeśli się chodziło do dobrego liceum kto powiedział że nauki jest mniej? Owszem, może mniej przedmiotów do zrealizowania, ale na przykład w moim liceum nauczyciele z każdego przedmiotu byli bardzo wymagający, wobec czego naprawdę trzeba było przysiąść żeby później "pochwalić się" dobrymi wynikami. Nie można oceniać ilością przedmiotów, żeby stwierdzić gdzie trudniej, trzeba jeszcze powiedzieć jakie nauczyciele mają wymagania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-14 07:27:25

Pseudointelektualisci pisza artykuly na Papilocie. Kolejny raz "redaktor" wykazal sie brakiem podstawowej znajomosci jezyka. Wasz wtorny analfabetyzm jest przerazajacy. Zapewne nie czytacie ksiazek, a jezeli juz to pseudointelektualnego grafomana Cohelo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-15 23:17:33

zycze Ci zebys byl takim grafomanem jak Coelho..... COELHO - tak dodatkowo - bo ten ktoś o kim piszesz w poście, to nie wiem co to za grafoman - ale na pewno nie ten sam ;x

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-13 23:55:44

Już widzę rodziców którzy z uśmiechem na twarzy zgadzają się na pójście dziecka do technikum czy liceum ;) To jest problem, a nie młodzież ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz