Oto lista najdroższych parafii w Polsce!

29 Czerwca 2011

Sprawdź, gdzie najwięcej płaci się za chrzest, ślub i pogrzeb.

kościoł

Księża z całej Polski bardzo często używają terminu „co łaska”, jednak nie od dziś wiadomo, że określenie to niekoniecznie musi oznaczać faktyczną dobrowolność. Parafianie z konkretnych kościołów wiedzą bowiem, że za pewne sakramenty trzeba duchownym zapłacić określoną stawkę. Jaką?

Okazuje się, że zapłata waha się w zależności od parafii. Według serwisu internetowego www.colaska.pl najdrożej jest w kościele pw. św. Anny w Przechlewie. Za ślub kościelny trzeba tu zapłacić 1600 złotych, za pogrzeb 2100 złotych, za chrzest 500 złotych, a za odprawienie mszy świętej w danej intencji proboszcz żąda aż 300 złotych. Dla porównania w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku stawka za ostatnią z wymienionych rzeczy wynosi zaledwie 10 zł.

Za mszę pogrzebową zdecydowanie najwięcej zapłacimy w kościele w Mielcu (2600 zł), najmniej natomiast w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego w Słupsku (200 zł).

Ksiądz Ireneusz Smagliński, rzecznik prasowy kurii w Pelplinie, zaprzecza jednak tym liczbom. - W Internecie można umieścić wszystko – tłumaczy. - W rzeczywistości nie ma odgórnie ustalonych stawek za udzielenie sakramentów czy też inne posługi duszpasterskie. Jest to uzależnione od wielu czynników - między innymi od tradycji i obyczajów panujących w danej parafii, jej potrzeb... Podobnie jest z każdym towarem. Na jednej stacji możemy zapłacić na przykład 5 złotych za litr benzyny, na innej już o 20 groszy więcej. Na pewno jednak nie powinno dochodzić do sytuacji, że któryś z księży nie udzieli sakramentu, gdyż otrzymał za to zbyt mało pieniędzy.

Zgadzacie się z tym? Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Których części ciała nie lubimy w sobie najbardziej?

Biust, pośladki, a może uda? Zobacz, czego nie lubimy w sobie najbardziej!

Oto najpopularniejsze KIERUNKI STUDIÓW! (Kim chcą zostać młodzi Polacy?)

Sprawdź, co w tym roku najchętniej wybierają polscy studenci!

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (84)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Edyta
(Ocena: 5)
2016-05-02 09:14:07

re: Oto lista najdroższych parafii w Polsce!

U mnie za ślub ksiądz życzy sobie 2600 zł. Tylko ze on płaci dla organisty i kościelnego... Tyle ze pewności nie ma ile...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-13 08:36:01

"Po czwarte: K/kościół jest opodatkowany - ksiądz płaci za WSZYSTKICH (nawet tych, którzy nie chodzą do kościoła, a są do niego 'wpisani') parafian podatek do biskupa/kurii, a stamtąd do państwa." Jesteś debilem twierdząc że kościół płaci podatki, to my społeczeństwo płacimy podatki a państwo utrzymuje tych czarnoksiężników z naszej kieszeni, do tego biorą jeszcze od wiernych "co łaska" co w rzeczywistości wygląda całkiem inaczej tylko "jak nie dasz x to nie będziesz miał chrztu, pogrzebu czy ślubu" Tysiące osób płacących podatki nie jest katolikami więc z jakiej racji maja utrzymywać darmozjadów i pedofilii jeżdżących lexusami?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-22 16:03:55

polecam też inny podobny portal colaska.info

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-09 11:08:48

U mnie jak ciocia była w swoim domu na wsi i tam była kolęda ksiądz chodził . Ciotka włożyła kase ( duużo ! , nie pamiętam ile ) wziął i jeszcze gadał , że ludzie teraz mało dają pieniędzy i wgl. a ona mu na to , że jest z innej parafii i z innego miasta :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 16:41:34

taaa nie opłaca sie umierac w naszym kochanym Mielcu ;d ;d ;d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-15 15:53:47

Na początek proponowałabym jednak co nieco dowiedzieć się o księżach, a później dopiero zajmować głos i wypowiadać swoje zdanie. Po pierwsze: księża też pracują, np: szkoły - dostają wynagrodzenie powiedzmy 1500 zł. Po drugie: bycie kapłanem też samą w sobie jest pracą. Po trzecie: to że na całym świecie jest kilku debili księży pedałów i morderców, nie znaczy, że tacy są wszyscy. Po czwarte: K/kościół jest opodatkowany - ksiądz płaci za WSZYSTKICH (nawet tych, którzy nie chodzą do kościoła, a są do niego 'wpisani') parafian podatek do biskupa/kurii, a stamtąd do państwa. Po piąte: utrzymanie kościoła i plebanii też kosztuje, np: remonty, ogrzewanie czy samo ozdobienie kwiatami, czy wybudowanie 'grobu pańskiego', bądź żłobka. Po szóste: nie mają rodziny, więc nikogo nie utrzymują oprócz siebie - na co mają wydawać pieniądze, jak nie na samochody czy inne duperele? ;o

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-12 23:14:08

U nas w kościele ksiądz potrafi powiedzieć ile kto dał pieniędzy na co oraz powiedzieć liczbę osób która na nic nie dała. Co więcej ma córkę, którą zapewne też utrzymuje. I to sie nazywa ksiądz, który liczy tylko na kase pffff...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-11 16:32:40

nie chodzę przez to do kościoła Jak kościół będzie darmowy i będą pozytywne kazania, nie tylko o tym że za mało dajemy, to wtedy napewno pójdę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-05 10:24:29

dobrze ze ja nie chodze do kosciala

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-04 23:43:39

za darmo, to oni sie nawet nie przezegnaja!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz