Odkryto wzór na utratę skarpety

12 Maja 2016

Kto z nas nigdy nie zgubił skarpetki podczas prania? Okazuje się, że problem ten jest powszechny, a liczba pozostawionych bez pary skarpet jest ogromna.

AddWash

Kto z nas nigdy nie zgubił skarpetki podczas prania? Okazuje się, że problem ten jest powszechny, a liczba pozostawionych bez pary skarpet jest ogromna. Brytyjscy naukowcy postanowili rozwiązać ten sekret, a prowadzone przez nich badania doprowadziły nawet do opracowania wzoru matematycznego określającego prawdopodobieństwo nieparzystości skarpet po praniu.

Badanie zlecone przez Samsung w związku z wprowadzeniem na rynek innowacyjnej pralki Samsung AddWash wykazało, że Brytyjczycy gubią średnio 1,3 skarpety miesięcznie (czyli ponad 15 rocznie). Biorąc pod uwagę średnią długość życia przeciętnego Brytyjczyka, która zgodnie z danymi ONS wynosi 81 lat, w ciągu całego życia gubi on 1264 skarpety, co kosztuje aż 2528 GBP (około 14 000 PLN).

Samsung, projektując swoją najnowszą pralkę AddWash znalazł sposób na ograniczenie liczby skarpetek bez pary. Dzięki dodatkowym drzwiom wbudowanym w główne drzwi pralki, można dodać np. zapomnianą skarpetkę jeszcze w trakcie pracy pralki, przez co ryzyko nieparzystości skarpet po praniu jest minimalizowane. 

Biegły psycholog dr Simon Moore oraz statystyk Geoff Ellis podjęli się próby zidentyfikowania czynników, które powodują gubienie drobnych części garderoby, a także wyprowadzenia wzoru matematycznego. Zespół przebadał grupę 2000 osób.

W wyniku wywiadów indywidualnych naukowcom udało się ustalić, że powszechne przyczyny gubienia skarpet to: niezauważone wpadnięcie skarpety za grzejnik lub pod meble, dodawanie pojedynczych skarpet do prania w niewłaściwym kolorze i oddzielenie ich w ten sposób od pary, nieprzypięcie skarpety na sznurze do wieszania bielizny, co powodowało jej upadek i porwanie przez wiatr, albo po prostu nieuważne dobieranie w pary.

Wzór na zgubienie skarpety

Przeprowadzone badania pomogły również naukowcom opracować następujący wzór na utratę skarpety (im wyższy wskaźnik, tym prawdopodobieństwo wyższe).

Wskaźnik utraconej skarpety = (L + C) – (P x A)

Gdzie:

L = wielkość prania

Obliczona poprzez pomnożenie liczby osób w gospodarstwie domowym przez częstotliwość prań w tygodniu.C = Złożoność prania

Obliczona poprzez dodanie liczby rodzajów prań robionych w gospodarstwie domowym w ciągu tygodnia oraz pomnożenie tej wartości przez liczbę skarpet pranych w ciągu tygodnia.

P = Pozytywne nastawienie do prania

Mierzone w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza „Wyraźna niechęć do prania ubrań”, a 5 oznacza „Zdecydowana radość z prania ubrań”.

A = Stopień uwagi, będący sumą działań wykonywanych na początku każdego prania, takich jak sprawdzanie kieszeni, odwijanie rękawów, przewracanie rzeczy na właściwą stronę i rozwijanie skarpet.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Natan
(Ocena: 5)
2016-05-12 18:47:53

re: Odkryto wzór na utratę skarpety

Ahahahaha normalnie padnę, wzór na utratę skarpety? o ludzie normalnie padam ze śmiechu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2016-05-12 17:01:25

re: Odkryto wzór na utratę skarpety

Chyba se jaja robicie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-12 18:29:19

No chyba raczej;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1