Niezwykła historia gorsetu

05 Czerwca 2016

Przez kilka wieków ściskał kobiecą talię, by uczynić ją smuklejszą. Choć zawsze uchodził za jeden z najbardziej niewygodnych elementów garderoby, wciąż jest chętnie zakładany.

historia gorsetu

Gorset nie wychodzi z mody, o czym świadczy film, który z okazji niedawnego Dnia Rodziny zamieściła w internecie polska para prezydencka. „To piękne, wzruszające święto. Składamy wszystkim polskim rodzinom najlepsze życzenia” – mówiła Agata Kornhauser-Duda, ale to nie słowa Pierwszej Damy wzbudziły najwięcej komentarzy, ale jej kreacja.

„Już drugi raz widzę panią Dudę w gorsecie (zawodowe oko mnie nie myli) – po co to, na co to?” – zastanawiała się na swoim profilu internetowym Małgorzata Zajączkowska, aktorka znana z seriali „Na dobre i na złe” czy „Złotopolscy”. „Tęsknota za Scarlet O`Harą z „Przeminęło z wiatrem”, czy słaby kręgosłup się kłania?” – dodała złośliwie.

Porównanie do bohaterki powieści Margaret Mitchell i hollywoodzkiego przeboju wszech czasów nie jest przypadkowe, ponieważ Scarlett O`Hara była wielką miłośniczką gorsetu. W słynnej filmowej scenie jego zaciskania przez opiekunkę Mammy, mówi: „Jeśli nie zasznurujesz mnie do 18 cali, nie zmieszczę się w żadną swoją suknię”. Podczas pierwszego spotkania z Rhettem Butlerem, Scarlett wyjawia przyjaciółce: „Patrzy, jakby wiedział, jak wyglądam bez gorsetu”.

„Są przystojni, ale…” - Co Polki tak naprawdę myślą o imigrantach?

Twardy jak deska

Dokładnie nie wiadomo, kiedy kobieta po raz pierwszy założyła gorset, czyli element garderoby, którego zadaniem było usztywnienie korpusu, uwydatnienie biustu, podkreślenie i wysmuklenie linii talii. Na pewno zyskał on pewną popularność już w średniowieczu – autorzy XIII-wiecznego poematu miłosnego „Powieść o róży” radzili posiadaczce „zbyt ciężkich piersi”, by ściśle owinęła się dużym kawałem płótna.

W następnym stuleciu wiele kobiet, przede wszystkim pochodzących z wyższych klas społecznych, nosiło sznurowane na plecach gorsety, szyte z różnych materiałów: skóry, krochmalonego płótna czy lnu, wykładane jedwabiem i usztywniane fiszbinami z kości lub prętów.

Z każdym kolejnym wiekiem gorset coraz bardziej zaciskał się na talii i usztywniał. W siedemnastym i osiemnastym stuleciu potrafił już zmieniać kształt żeber, skutecznie wysmuklając sylwetkę. Podnosił także biust, eksponowany przez kobiety w głębokim dekolcie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz