Problem Weroniki: „Nie wiem, jaki kierunek studiów wybrać. Pomóżcie mi!”

28 Maja 2018

Weronika twierdzi, że jest... zbyt zdolna. Co jej doradzicie?

jakie studia

Nie wszyscy od razu wiedzą, co chcą w życiu robić. Niestety, decyzje, które mają na to wpływ, podejmujemy dość wcześnie, bo około 19-go roku życia. Po zdaniu matury decydujemy, co dalej. Czy idziemy na studia, czy realizujemy inny plan. A jeżeli decydujemy się pójść na uczelnię, to na jaki kierunek?

„Chcę być bogata”. Kilka wskazówek dla dziewczyn, które są zbyt rozrzutne

Wiele osób nie potrafi podjąć tej decyzji i ma mętlik w głowie. W najgorszej sytuacji są osoby, które nie mają konkretnych zdolności oraz te, których rodzice się nimi nie interesują. Dobrze byłoby, aby rodzic był z dzieckiem w takiej chwili i doradził mu coś. Niektórzy ludzie przyznają, że gdyby nie rodzice, popełniliby kolosalny błąd i skończyliby „nieżyciowe” kierunki.

Zły wybór może kosztować wiele. Mogą się pojawić trudności ze znalezeiniem pracy. Może się okazać, że nagle chcemy robić coś zupełnie innego. Wtedy powstaje pytanie, co z tym dalej zrobić. Zaczynać kolejny kierunek czy próbować dostać się do branży, zatrudniając się na najniższym szczeblu? W przypadku drugich studiów, musimy się nastawić na to, że czekają nas kolejne lata nauki. Długie, żmudne i niekoniecznie zakończone sukcesem. Dlatego najlepiej jak najszybciej określić swoje zainteresowania oraz zdolności i poprosić kogoś o pomoc w dopasowaniu ich do przyszłościowego kierunku studiów.

Weronika napisała maila do naszej redakcji i pyta się was, który kierunek studiów powinna wybrać. Twierdzi, że nie ma nikogo, kto by jej dobrze doradził. Liczy na zaangażowanie starszych czytelniczek, które mają życiowe doświadczenie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (25)
ocena
4.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-29 20:32:53

po co wam te studia? Na 90 proc i tak sie zagrzebiecie w pieluchach, szkoda panstwowej kasy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-29 23:33:22

Szkoda to powietrza dla ciebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-29 09:23:50

Wedlug mnie powinnas rozwijac sie w pasjach. Co mam na mysli? Grasz na czyms? Malujesz? Spiewasz? Co sprawia Ci przyjemnosc? Rob to, a na pewno wybor studiow nie bedzie wcale trudny, jesli zajmiesz sie rowniez innymi rzeczami. Tez stoje przy wyborze kierunku i pragne rozwijac rozwijac pasje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-29 08:36:48

Ukończyłam filologie romańska, jeszcze na studiach znalazłam prace w korporacji, wykorzystuje francuski i angielski. Filologia to nie tylko szkoła, z mojego kierunku nikt nie pracuje w szkole ani nie jest tłumaczem. Znając języki obce (inne niż angielski), nie ma problemu ze znalezieniem dobrej pracy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-28 23:40:13

Studia dają ci konkretny zestaw umiejętności oraz wiedzy, który możesz spożytkować jak ci się podoba. Wybór kierunku o szerszym spektrum wydaje sie dobrym rozwiązaniem dla kogoś kto nie jest zdecydowany na konkretny zawód. Przykładowo, po kulturoznawstwie możesz sie rozwinąć w stronę reklamy, dziennikarstwa, PR-u, HR-u, pracy z dziećmi, pracy w muzeum... i pewnie jeszcze znajdzie sie kilka pomysłów. Najważniejsze, żeby podczas studiów próbować różnych rzeczy i szukać "tego czegoś". Ja na swoje studia przyszłam z konkretną wizją, a już po pierwszych semestrach wiedziałam, że to nie jest to. Staż w zawodzie jedynie umocnił mnie w tym przekonaniu. Niemniej, wycisnęłam z moich studiów tyle ile mogłam i nie uważam, żeby to był stracony czas. Mam nadzieję, że będziesz zadowolona z wyboru. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-28 23:27:44

Nie idź na dziennikarstwo, straszna strata czasu. Rok temu obronilam licencjat na UW z dziennikarstwa i wiem, że to zawód, który można wykonywać bez tych studiów, wystarczy mieć wiedzę w konkretnej dziedzinie i mieć myk do pisania, bo tego i tak się nie nauczysz na tych studiach. Przedmioty są albo kompletnymi zapychaczami, powtarzają się pod innymi nazwami. Dziennikarstwo to studiowanie dla studiowania, żałuję, że to wybrałam. Teraz jestem na filologii angielskiej, pracy jest nieporównywalnie więcej, ale zdobywam widzę i wiem, że będę mogła ją wykorzystac w przyszłości

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-28 23:26:44

na polonistyce komparatystyce na UJ masz dość dobry kurs literaturoznawczy + 3 języki obce

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-28 22:33:45

Na pewno warto inwestować w języki obce. Nie tylko angielski, tego możesz się nauczyć bez studiowania. Ale jakaś niszowa filologia daje dobre perspektywy, a z tych popularnych germanistyka jest zawsze w cenie (pracuję ze studentami jako doradca zawodowy w woj. wielkopolskim, u nas niemiecki jest często ważniejszy niż angielski). Jeżeli radzisz sobie z matematyką, pomyśl o kierunkach ekonomicznych jak np. finanse i rachunkowość, księgowość i podatki, itp. Wbrew pozorom nie trzeba na nich być umysłem ścisłym, a pracy w tej działce jest obecnie w bród, otwiera się mnóstwo shared servisów, w których biegła znajomość języka i kierunek księgowy daje 100 szans na dobrą pracę. Ze znajomością języków poradzisz sobie na rynku pracy również po logityce, transporcie, spedycji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-28 22:36:28

Ale jeżeli rodzice cię nie cisną na studia i serio, masz problem z wyborem, może warto zrobić sobie roczną przerwę po maturze i np wyjechać jako au pair do USA? Są dwie organizacje, które się zajmują takimi wyjazdami: Au Pair in America oraz Cultural Care Au Pair. Język, przygoda i praca w jednym, a potem może wpadnie Ci do głowy konkretny pomysł na siebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Studentka
(Ocena: 5)
2018-05-28 19:53:58

Studiuję mediaworking i jest to połączenie marketingu, reklamy i dziennikarstwa super kierunek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-29 16:17:28

byłam na tym, chała :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-29 23:35:17

w branży gardzi się mediaworkerami, specjaliści od clickbajtow :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
qwertyuiop
(Ocena: 5)
2018-05-28 18:45:41

Kognitywistyka!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-28 10:13:17

weterynarz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz