13 błędów językowych, które popełniają nawet ludzie wykształceni

03 Lipca 2017

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…”. Czasem zdarza się jednak, że język wymyka się spod kontroli, a z ust padają słowa, które nijak się mają do obowiązujących zasad.

wpadki językowe

Język polski jest piękny i daje szerokie pole do popisu (siedem przypadków gramatycznych!), a jednocześnie jest piekielnie trudny – regularnie trafia do rankingów najtrudniejszych języków świata. W sumie nic więc dziwnego, że o pomyłkę językową nietrudno. Jakie błędy powtarzają się najczęściej?

Włanczać/wyłanczać
Ma to na sumieniu prezes Jarosław Kaczyński, ma minister kultury Piotr Gliński. Kiedy Polacy, również ci na wysokich stanowiskach, praktycznie oduczyli się brzydkiego słówka „wziąść”, słowa „włanczać” i „wyłanczać” wciąż – niestety – są w użyciu. Gdy prezes Kaczyński z sejmowej mównicy powiedział: „…trzeba było ten mechanizm wyłanczać”, z sali gruchnęło: „Wyłączać!”. Na co prezes odrzekł: „Szanowni państwo, pozwólcie, że będę mówił, jak mówię”. Wy lepiej mówcie poprawnie, czyli wyłączać.

Sędzina
Błędnie używane słowo na określenie kobiety, która jest sędzią. Nie mylmy pojęć! Kobieta w todze to sędzia, a sędzina to żona sędziego. Użycie słowa „sędzina” na określenie kobiety, która jest sędzią, dopuszczalne jest jedynie w mowie potocznej. Prof. Andrzej Markowski z Rady Języka Polskiego wyjaśnia: „Potocznie określa się nazwą sędzina kobietę-sędzię. Nie powinno się jednak tego robić w polszczyźnie starannej ani oficjalnej”.

W cudzysłowiu
Prawidłowo mówi się „w cudzysłowie” – rzeczowniki zakończone na „ów” (jak „cudzysłów”) w miejscowniku praktycznie zawsze mają „-owie”, np. Kraków – Krakowie. Warto więc pamiętać: Kraków – Krakowie, cudzysłów – cudzysłowie.

Tu pisze
Wyrażenie „tu pisze” jest w porządku w zdaniu: „Tu pisze (dziecko/stryj)”. Jednak forma „tu pisze” często jest błędnie używana zamiast „tu jest napisane”. Prof. Andrzej Markowski: „Jedynie poprawne sformułowanie to: Tu jest napisane, ewentualnie: tu napisano (…). Tu pisze wymaga zawsze podmiotu, np. Stryj tu pisze, że przyjedzie jutro. Ona tu pisze, że jest chora”.

W każdym bądź razie
Wyrażenie popularne, szczególnie jako przerywnik, niestety nieprawidłowe. „Nowy słownik poprawnej polszczyzny” PWN odrzuca „w każdym bądź razie”, co oznacza, że należy mówić albo „w każdym razie”, albo – już w nieco innym znaczeniu – bądź co bądź. Skrzyżowanie tych dwóch fraz w jednym przerywniku jest nieprawidłowe.

Zobacz także: 10 filmów na sobotni wieczór

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
4.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-03 13:05:52

Przekonywający? przecież przekonywać, a nie przekonawać...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 4)
2017-07-03 13:46:48

No i właśnie sama odpowiedziałaś sobie na to pytanie. PrzekoNYWAć - przekoNYWAjący Dlatego też właśnie forma "przekonywujący" jest błędna, w "przekonywać" po prostu nie ma "u" :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Psina
(Ocena: 5)
2017-07-03 11:47:14

Nie robię żadnego z tych błędów. Nie mam matury.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-03 12:50:14

To faktycznie masz się czym chwalić :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-04 04:43:28

Ja też nigdy nie popełniłam żadnego z wyżej wymienionych błędów. Też nie mam matury, bo dopiero skończyłam gimnazjum. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-03 11:38:53

Dodałabym tu jeszcze bezmyślnie nadużywane stwierdzeniem "nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 3)
2017-07-03 10:29:31

Powszechnie rozpowszechniony jak to szanowna redakcja napisała, to też pleonazm. Radzę najpierw wyszkolic swoich dziennikarzy, a potem czytelnikow.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
belfer
(Ocena: 5)
2017-07-03 11:16:27

"powszechnie rozpowszechniony" - tego nie było na liście błędów językowych ;-) na tych portalach nie piszą dziennikarze tylko "znajomi królika", w ogóle o dziennikarzy teraz ciężko - wszystko jakieś niedouczone i to nie tylko językowo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-07-03 01:16:36

cudzysłów – cudzysłowie: tak samo jak d u pa i w d u p ie, a nie w d u p i u. Przyklad z Krakowem tez jest dobry.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1