Najbardziej kłopotliwe prezenty świąteczne. Dostałaś wczoraj jeden z nich?

25 Grudnia 2016

Mają sprawiać radość, a niekiedy wywołują zakłopotanie lub nawet zdenerwowanie. Czego lepiej nie wkładać pod choinkę?

kłopotliwy prezent

Wszyscy marzymy o wspaniałych prezentach świątecznych, jednak niekiedy upominek może wprawić obdarowanego w zakłopotanie. Na przykład, gdy podarunek jest zbyt kosztowny. Przekonała się o tym Matylda, które w takiej niezręcznej sytuacji znalazła się rok temu.

„Przed Bożym Narodzeniem byłam w lekkim dołku finansowym i po prostu nie stać mnie było na sprawienie bliskim wypasionych podarunków. Poszłam trochę na łatwiznę i narzeczonemu kupiłam zestaw kosmetyków z drogerii. Tymczasem on poszedł na całość i kiedy w Wigilię rozpakowałam prezent od niego, okazało się, że dostałam luksusowy zegarek, który kosztował przynajmniej ze dwie moje pensje. Łukasz przyznał później, że długo odkładał kasę, by zrobić mi przyjemność. Tylko, że wcale nie było mi wtedy przyjemnie. Wręcz przeciwnie , czułam się jak dziadówa” – opowiada młoda kobieta.

Przesadnie drogich prezentów należy unikać także z innego powodu. Warto bowiem pamiętać, iż przepisy podatkowe przewidują, że w niektórych sytuacjach fiskus ma prawo – przynajmniej teoretycznie – upomnieć się „o swoje”, czyli podatek od darowizny. Wprawdzie nie musimy go płacić od prezentów otrzymanych od najbliższej rodziny, czyli rodziców, dziadków, rodzeństwa, ojczyma lub macochy, jednak, gdy wartość upominków od nich w ciągu ostatnich 5 lat  przekracza 9 637 zł, należy to zgłosić fiskusowi w ciągu pół roku. Gdy tego nie zrobimy, urzędnicy skarbowi mają prawo pobrać od nas podatek.

Kłopoty sprawiają nie tylko drogie prezenty. Problemowe bywa m.in. obdarowywanie bliskich ubraniami, szczególnie jeśli nie do końca znamy gust i rozmiar osoby, którą w ten sposób chcemy uszczęśliwić. Nietrafiony upominek może wywołać wiele negatywnych emocji, gdy okaże się, że teściowej nie podoba się kolor szlafroka, a ukochany nie jest w stanie zmieścić się w nowy sweter. Lepszym rozwiązaniem jest wręczenie karty upominkowej do wybranego sklepu odzieżowego, dzięki czemu obdarowana osoba sama wybierze to, na co ma ochotę.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-12-25 13:29:49

Kupiłam swojemu tacie ładny skórzany pasek. Co z tego, skoro trochę za krótki :P Zawsze wydawało mi się, że jego brzuch jest jednak trochę mniejszy (bo wielki nie jest!), ale widzę, że nie doceniłam. :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Julia
(Ocena: 5)
2016-12-25 09:10:51

Mam 18 lat dostałam od mojego chłopaka zestaw witamin...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2016-12-25 11:05:42

Pewnie wyglądasz na niedożywioną.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1