Muzyka na sali operacyjnej - czego słuchają chirurdzy?

02 Sierpnia 2017

Operują pacjentów, a w tle słychać...

sala operacyjna

Co wspólnego mają Led Zeppelin, AC/DC, Metallica i chirurdzy? Okazuje się, że muzyka to nieodłączny element operacji chirurgicznych. Aż 90 procent chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej - wynika z badania przeprowadzonego przez Spotify we współpracy z aplikacją Figure1. W trakcie operacji najczęściej wybierają rock i pop. Jak mówią, muzyka ma na nich bardzo pozytywny wpływ - pozwala im się uspokoić i skupić na wykonywanej pracy.

Rock jest najczęściej wybieranym gatunkiem muzycznym przez chirurgów (49%) podczas prowadzenia operacji - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Spotify we współpracy z Figure1, platformą dla lekarzy służącą do wymiany wiedzy i doświadczeń. Wśród ankietowanych królują takie zespoły jak m.in. Metallica, Led Zeppelin, AC/DC czy Scorpions. Kolejnym najpopularniejszym gatunkiem jest pop (48%), natomiast podium zamyka muzyka klasyczna (43%).

Dr. Alan I. Benvenisty, transplantolog i chirurg naczyniowy w nowojorskim szpitalu Mount Sinai Health System jest znany z tego, że słucha rocka w trakcie swoich operacji: „Ludzkie życia są w moich rękach. Słuchanie rocka sprawia, że jestem odprężony i mogę się całkowicie skupić na pacjencie” powiedział. „Słucham głównie zespołów z mojej młodości, które przywodzą na myśl przyjemne wspomnienia i pozwalają całkowicie oddać się wykonywanemu zadaniu.”

Według ankiety przeprowadzonej w aplikacji Figure1, aż 90% chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej, a 89% z nich preferuje playlisty od albumów.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-08-02 16:07:16

Ten wpis był już dzisiaj na innym portalu i bardzo mnie znów(?) ludzie zaskoczyli swoją nienawiścią. Myślałam o tym cały ranek, bo nie był tam jeden komentarz- lecz wiele o takiej samej treści. Bo najgorzej jest wtedy, gdy w danej sprawie wypowiadają się ludzie, który nie mają jakiegokolwiek pojęcia w temacie. A szczególnie, gdy nigdy nie byli na sali operacyjnej. To, że gra sobie radio, że chirurdzy słuchają muzyki, że rozmawiają o polityce i tematach typu "słoń pływał w Atlantyku" (temat dnia wczorajszego przy operacji by-passów) nie oznacza, że nie wykonują swojej pracy tak jak potrafią najlepiej. Ludzie zajmijcie się swoim życiem, bo nie w każdym temacie musimy mieć zawsze rację. A jeżeli już chcemy się wypowiedzieć- bo możemy wyrazić swoje zdanie- to nie obrażajcie innych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1