MROCZNA HISTORIA KĄPIELI

14 Lipca 2011

Ludzkość przez wieki stwarzała pozory czystości, a higiena była odbierana jako zamach na zdrowie.

kąpiel

Zwyczaj regularnego dbania o własną higienę znany jest człowiekowi od niedawna. Jeszcze bowiem w XIX wieku kąpiele były rzadkością. Z dawnych lat zachowały się listy i zapiski, w których przeczytać możemy o szkodliwym działaniu częstego mycia. Co ciekawe, dbania o higienę osobistą wcale nie utożsamiano z czystością. Schludny człowiek mógł bowiem zupełnie się nie myć, byleby tylko nosił czyste odzienie i miał uczesane włosy. Dla współczesnego człowieka, przekonania ludzi żyjących w dawnych czasach, mogą być naprawdę szokujące.

Oto mroczna i lepka historia kąpieli...

Starożytne rytuały

Nie wiadomo jak często mył się człowiek pierwotny. Przypuszcza się, że nękały go różne wszy i pasożyty, które wędrowały razem z nim po lądach Afryki. Zakłada się również, że z pewnością kiedy tylko robiło się ciepło, z przyjemnością pluskał się w rzekach i jeziorach. Dużo więcej powiedzieć możemy za to o pierwszych starożytnych cywilizacjach. Wiadomo na przykład, że w hinduizmie higiena odgrywała bardzo duże znaczenie. Świadczy o tym chociażby rozbudowana sieć starożytnych kanalizacji i łaźni. Podobnie było w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie kąpiel uważano za rytuał zdrowotny. Czystość propagowana była w wielu dawnych kulturach i religiach. Uważano bowiem, że brud obraża bogów. Warto jednak podkreślić, że ten swoisty kult czystości dotyczył przede wszystkim najwyższych warstw społeczeństwa. Biedniejsi mieszkańcy takich państw, jak starożytny Egipt, Grecja czy Rzym nie byli już takimi czyścioszkami. Zwykle do mycia nie używali nawet wody. Nacierając się oliwą, wraz z nią ścierali nagromadzony na ciele brud.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (38)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mmc
(Ocena: 1)
2015-07-10 18:44:31

re: MROCZNA HISTORIA KĄPIELI

Ech...trochę faktów, trochę mitów i viola! "Reportażyk" gotowy! Przede wszystkim, mit o "brudnym Średniowieczu" został już dawno obalony. Istniały publiczne łaźnie w całej Europie, z których korzystali i bogacze i plebs. Ta eopka, w porównaniu do następnych, była w miarę czysta. Łaźnie zaczęły powoli znikać, gdy zaczęła szerzyć się dżuma. To strach przed tą plagą, a nie religia, tak naprawdę przyczynił się do tego, że od końca XIV wieku następuje regres w tematyce higieny. Dopiero Oświecenie przywróciło do łask częste kapiele. Bzdurą jest informacja, jakoby "plebs" w kulturach starożytnego Egiptu czy Grecji cuchnął. Egipcjanie mieli NAKAZ państwowy, żeby brać kąpiele codziennie. W Grecji lekarze państwowi ZA DARMO chodzili po biedniejszych domach ucząc zasad higieny. Publiczne łaźnie istniały wszędzie. A o rzymskich łaźniach nikt z Was nie słyszał? Były dla wszystkich, finansowane przez państwo, właśnie po to, żeby WSZYSCY byli w miarę czyści. Należy dodac, że nasi przodkowie - Słowianie - także uwielbiali kąpiele, zwłaszcza parowe, z czego słynęli Bolesław Chrobry i Władysław Jagiełło. Sauny publiczne były w przeszłości na porządku dziennym, stały nawet w najmniejszych wsiach. Dopiero Renesans wszystko popsuł...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-21 07:27:16

re: MROCZNA HISTORIA KĄPIELI

lol

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-06 19:07:40

Najwięcej problemów sprawiała mi kąpiel malucha. Na szczęście znalazłam receptę na ten kłopot, który spędzał mi sen z powiek. Okazał się to tummy-tub.pl . Tam znalazłam wiaderko do kąpieli dla dziecka. Dzięki temu wiaderku moje dziecko jest odprężone i spokojne. Jestem młodą mamą, więc nie mam doświadczenia, a dzięki tummy-tub nabrałam pewności i spokoju.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 11:17:06

coś ochydnego jak można się nie myć się dziwić,że wtedy krócej żyli skoro same pasożyty na ich ciele były i różne zarazki... ja sobie niewyobrażam się nie myć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-16 16:04:58

Ja bym przeczytała artykuł o tym jak kobiety radziły sobie podczas miesiączki w danych czasach;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-28 17:12:07

Ja również.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-16 12:30:05

Swiat elżbietański = średniowiecze? No proszę was... Średniowiecze było czyste!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-17 11:12:00

w średniowieczu należało "umartwiac ciało". Tam żyli same brudasy. Jedno ubranie starczało im na całe życie... ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 18:46:05

po pierwsze jeśli chodzi o umartwianie ciała dotyczyło to jedynie ascetów - nie kazdy przyjmował tą postawę. pozatym największy syf panował w za czasów baroku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-15 15:33:54

bardzo fajny artykuł ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-15 10:40:15

ludzie jeżdżący ze mną do pracy autobusem wyznają zasadę, że częste mycie skraca życie. Że stary mężczyzna, ma spoconą plamę pod pachą, to w Polsce widok normalny, więc mnie nie dziwi, ale że dziewcze młode, dwudziestoletnie, mokre plamy pod pachami ma i fetor wydziela taki jak drużyna piłkarska po treningu w szatni jak zdejmą buty, to mi się w głowie nie mieści!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 20:35:01

a to młode dziewczyny już się pocić nie mogą, ale starszy pan tak? KAŻDY JEST TYLKO CZŁOWIEKIEM. Ja np. nie mam zamiaru przepraszać za to, że jestem tak ludzka, że się pocę. KAŻDY TO ROBI, i to jest indywidualna sprawa kto co z tym robi, ale to nie nasze zadanie, żeby to osądzać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-15 09:29:52

przeczytajcie sobie "Cuchnący Wersal" Elwiry Watały ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-14 21:53:05

świetny atrykuł :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz