Młodzi Polacy nie chcą chrzcić dzieci?

16 Stycznia 2015

Chrzcić dziecko czy nie? Takie pytanie stawia sobie wielu rodziców. Dlaczego młodzi Polacy z tego rezygnują?

chrzest

Kryzys wiary wśród młodych Polaków jest coraz bardziej widoczny. Przeprowadzone w 2011 roku badania wykazały, że jedynie 40 proc. wiernych bierze udział w mszach. W czerwcu 2012 Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego po raz pierwszy przedstawił statystyki dotyczące apostazji, czyli odejścia od kościoła. Dla przykładu: w 2010 roku na apostazję zdecydowało się 459 Polaków.

Lecz nawet ci, którzy oficjalnie nie wyrzekają się wiary, coraz częściej oddalają się od kościoła. Z danych ISKK wynika, że nie tylko rzadko uczestniczymy w mszach, ale również odkładamy decyzję o ochrzczeniu dzieci. Albo w ogóle z tego rezygnujemy.

Jedna z internautek, 30-latka, mama czteromiesięcznej córki, pisze na forum, że jej ojciec się obraził, ponieważ ona i jej mąż nie chcą ochrzcić dziecka. Opowiada, że pochodzi z konserwatywnej rodziny. Jako mała dziewczynka regularnie chodziła do kościoła, na pielgrzymki, śpiewała w kościelnym chórze – podobnie zresztą jak jej partner. „Skończyłam studia i wróciłam do rodzinnego miasta. Mieliśmy trochę więcej czasu na czytanie innych rzeczy niż książki ze studiów. Zaczęliśmy samodzielnie myśleć, dochodzić do różnych wniosków, poznawaliśmy różnych ludzi, nie tylko tych myślących po katolicku. Przestaliśmy chodzić do kościoła” – przyznaje.

Tradycja musi być zachowana

Takie zachowanie spotkało się z oporem ze strony bliskich, zwłaszcza rodziców internautki. Z czasem jednak temat ucichł. Do chwili, aż na świecie pojawiła się jej córka. „Powiedzieliśmy, że nie wiemy, czy chcemy ją ochrzcić. Oczywiście było wielkie rozgoryczenie i namowy – co powie rodzina i sąsiedzi? Przecież dziecko nie jest niczemu winne! Trzeba je tradycyjnie chować, bo potem coś mu się złego stanie i to będzie nasza wina, że nie ochrzciliśmy! Nie można odchodzić od wiary ojców i rodzinnych tradycji – to jest główny argument” – pisze internautka.

Przez decyzję o zrezygnowaniu ze chrztu między młodymi a ich rodzicami wielokrotnie dochodziło do awantur. Starsi nie wyobrażają sobie, że dziecka można nie ochrzcić, zwłaszcza jeśli jest się wierzącym. Młodzi nie chcą natomiast zmieniać zdania, choć zaczynają rozważać, czy nie ochrzcić dziecka „dla świętego spokoju”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (68)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ed
(Ocena: 5)
2016-10-17 18:00:10

sds

wielu idzie na wieczne potępienie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ehe
(Ocena: 5)
2016-08-22 17:09:24

"Nie można odchodzić od wiary ojców" - no ja pier@#ole, nasi ojcowie to w żadne semickie bóstwa nie wierzyli więc co ta nawiedzona internautka wypisuje. Dziecko samo w trakcie poznawania świata zdecyduje jaką ścieżką chce iść. A skoro miłosierny bóg pali w wiecznym ogniu niewinne i nieochrzczone dzieci w razie tragedii, to pier..lić takiego boga. Już lepiej z tym drugim trzymać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Asia
(Ocena: 5)
2015-11-12 13:18:25

re: Młodzi Polacy nie chcą chrzcić dzieci?

Drogi Anonimku .. od kiedy to pogrzeb jest zarezerwowany tylko dla katolikow?? Pogrzeby to ogolno swiatowy fenomen ktory nie jest ograniczony do religii i tym bardziej kosciola katolickiego. Takie piramidy w egipcie to dziura w ziemi za domkiem na dzialce? Zbudowane 2000 lat przed Chrystusem? ;) Pani Archeolog pozdrawia ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-10-06 14:08:31

re: Młodzi Polacy nie chcą chrzcić dzieci?

Ochrzcili mnie rodzice, do komunii wysłali mnie rodzice, do bierzmowania zmusili mnie rodzice. Teraz jestem dorosła i jestem ateistką. Sakramenty nic mi nie dały dobrego. Już przed bierzmowaniem wątpiłam w istnienie boga teraz jestem pewna że go nie ma. Nie będę brała ślubu, chrzciła dziecka, nie wyśle go do komunii, na religie w szkole tez nie bedzie chodziło, chyba że samo będzie chciało. Dam mu wybór. Nic na siłę. Religia i wiara powinny wynikać z wewnętrznej potrzeby człowieka a jie z nacisku otoczenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Satan
(Ocena: 5)
2015-02-10 19:18:31

re: Młodzi Polacy nie chcą chrzcić dzieci?

Jako satanista nigdy nie ochrzczę swych dzieci, odprawiłem za to czarną mszę, na której zabiłem dwa koty i zjedliśmy zupę z ich oczu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-01-24 11:50:39

re: Młodzi Polacy nie chcą chrzcić dzieci?

A ja sobie myślę tak... Kościół będzie lepszy bez tych wszystkich fałszywych katolików. Żaden ateista, agnostyk, czy buddysta mnie nie wnerwia jeśli się nie miesza w to w co ja wierzę. Ale pseudokatolicy tak. ALbo w jedną, albo w drugą. Bo kwilą jaki kościół zły, ale przyjdzie co do czego to polak-katolik. Więc apeluję! Nie chrzcijcie dzieci i nie bierzcie ślubów, jeśli nie jesteście katolikami!!! I zakaz wstępu do kościółka żeby jajko poświęcić i zakaz łamania się opłatkiem (bo to przecież katolicka tradycja chyba), chyba że jesteście hipokrytami. A... I jeszcze jedno: brak chrztu = brak pogrzebu :) Przecież pogrzeb jest przywilejem katolika, nie to że się należy. Dziura i do ziemi trzylatka najlepiej za domkiem na działce :) I powodzenia! Bądźmy autentyczni komplementarni może...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2015-04-07 13:46:13

Świetnie ! Tylko drogi anonimie jajka to zwyczaj pogański ! Poczytaj o prawdziwej kulturze swych przodków ponieważ katolikami jesteśmy dopiero od 1000 lat a poganami o wiele dłużej. Cmentarze są komunalne to raz. Ślub w kościele - kpina ! są ciekawsze miejsca (plaża, góry ) opcja dostępna od dawna w naszym kraju a za "co łaska" wolę sobie kupić buty. Dwa nie będziecie mi zamykać wreszcie sklepów w święta. Bo skoro wara od kościoła to w drugą stronę niech to też zadziała. Kościół niech pozostanie w budynku. Przestańcie wchodzić ludziom do łózek, wara od ustawy in vitro, wara od szkół i nauczania religii w szkołach, wara od wpajania 6 latkom że jasełka są ważne w przedszkolu! Państwo jest świeckie ! Ja nie mam ochoty świętować waszych świąt !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-07 16:14:42

nie wiedzialam ,ze tylko katolicy maja pogrzeby hahahahhaa to ciekawe jak innych sie chowa???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-07 16:22:09

jestem definytywnie za, ciesze sie ,ze Polacy otworzyli oczy i sie,, nawracaja,, x

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
nawrócony
(Ocena: 5)
2016-08-22 17:11:45

Też się cieszę, że Polacy otwierają oczy i nawracają się. Sława Bogom i Słońcu Niezwyciężonemu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-01-18 14:59:57

re: Młodzi Polacy nie chcą chrzcić dzieci?

Pojawiło się w tekście takie stwierdzenie: "...nie tak cię wychowaliśmy" - no i u mnie w domu też się pojawia. I właśnie mam pewien problem z tym, jak na to reagować. Co odpowiedzieć mamie, aby jej nie urazić, ale jednocześnie przedstawić swoje stanowisko (chodzi tu akurat o chodzenie do kościoła w ogóle)?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ja
(Ocena: 5)
2015-01-18 22:56:18

nie wiem, co zrobić, aby nie urazić osoby, która sama nie szanuje twoich praw i nawet tego nie dostrzega, po prostu nie wolno się dać zaszantażować - albo Cię kocha, albo...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-07 16:19:49

ja powiedzilam,ze wychowali mnie na czlowieka ,ale to nie fair ,ze przymuszaja mnie to wiary katolickiej, przeciez to takie osobiste, ....katolicyzm zostal mi nadany,kiedy nie bylam jeszce swiadoma,teraz mam prawo zmienic zdanie,estem wciaz tym samym czlowiekiem, a nawet po odstapeniu od kosciola czuje sie lepie ze soba, nie naciskana, stlamszona,jak zaluje to sama z siebie,nie to ,ze kosciol ode mnie wymaga zalowania za grzechy i co jeszcze gorsza mowienie o nich to jakiegos faceta-ksiedza, to zupelnia porazka!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-01-18 14:24:16

re: Młodzi Polacy nie chcą chrzcić dzieci?

wszystkim sie w pizdach poprzewracalo !!!! Straszni sa dzisiejsi ludzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-01-17 14:53:56

re: Młodzi Polacy nie chcą chrzcić dzieci?

Na razie nie mam dziecka, ale jak będę miała to nie wiem czy je ochrzcze. Jeśli już to na pewno nie w Kościele katolickim, bo nie podoba mi się to co głosi, robi, jego zakłamanie i afery. Jest tyle innych kościołów chrześcijańskich i odlamow np. Kościoły protestanckich. Swoje dzieci wychowam w tolerancji wobec wszystkich religii i ateistów także. Moje dzieci nie będą chodziły na religię, jeśli będzie to religia katolicka. Będą chodziły na etykę lub religioznawstwo. Niezależnie od tego czy będą ochrzczony czy nie nie będę je zmuszała aby wierzyły i praktykowaly. Ważne aby wyrosły na porządnych ludzi nikogo nie oszukiwały, kradli, czy zabijali. A myślę, że da się to osiągnąć bez żadnej religii. Co ciekawe to chłopaki, którzy chodzili ze mną do szkoły i byli ministrantami to jednocześnie byli najgorszymi lobuzami w szkole i po wyrasta li na bandziorow kilku z nich to nawet siedziało w więzieniu, a reszta stoi pod blokami, piją wódkę, strach się do nich odezwać już nie mówiąc o tym aby przejść obok. Tacy to porządni katolicy. Kiedy spotkałam mocno wierzącego katolika to okazywał się załamanym hi pokryta. A jak ateista, lub człowieka innej wiary to okazywał się być sympatyczny i nie raz wywiad czyli mi przysługę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kedrigern
(Ocena: 5)
2015-01-17 13:00:44

re: Młodzi Polacy nie chcą chrzcić dzieci?

DO młodych, nie odpusczajcie. Nie chrzcijcie swoich dzieci nawet jezus bral chrzest gdy byl pelnoletni. Dajcie im zadecydowac a moze za 50 lat bedzie to na tyle czeste ze kosciol rpzestanie miec panowanie nad Polska.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz