Młode Polki piją coraz więcej! Dlaczego stajemy się alkoholiczkami?

21 Lutego 2011

Co dziesiąta młoda dziewczyna wypija rocznie ponad 7,5 litra wódki.

Młode Polki piją coraz więcej! Dlaczego stajemy się alkoholiczkami?

Picie alkoholu już dawno przestało być domeną mężczyzn. W dzisiejszych czasach to właśnie kobiety najchętniej zaglądają do kieliszka. Co najgorsze, to właśnie my, Polki stanowimy europejską czołówkę wśród wielbicielek wysokoprocentowych trunków.

Jak wykazały najnowsze badania, już około 153 tysiące Polek jest uzależnionych od alkoholu. Co ciekawe, napoje wysokoprocentowe największą popularnością cieszą się wśród najmłodszych pań. Do kieliszka najchętniej zaglądają dziewczyny mające od 17 do 29 lat. Co dziesiąta Polka w tym wieku, wypija rocznie ponad 7,5 litra czystego alkoholu!

Socjologowie twierdzą, że ten nagły wzrost młodych alkoholiczek wynika ze zmiany roli kobiety w społeczeństwie. Miejscami, w których spędzamy większość czasu nie są już kuchnia czy pokój dziecięcy, lecz gabinet w dużej firmie, a wieczorem ekskluzywny klub lub restauracja.

Jedna z dziewczyn, zapytana o to, dlaczego pije tak dużo alkoholu, udzieliła dosyć jednoznacznej odpowiedzi. Jak mówi 24 letnia Magda, mieszkanka Warszawy:

Po butelkę nauczyłam się sięgać już w szkole średniej. Alkohol kupowałam za kieszonkowe otrzymywane od rodziców. Ja i moi znajomi nie wyobrażaliśmy sobie dobrej imprezy bez choćby kieliszka wódki. To była świetna forma spędzania wolnego czasu. Kiedy więc skończyłam szkołę i przyjechałam do dużego miasta, nadal nie mogłam wyobrazić sobie innej formy relaksu niż zakrapiane alkoholem spotkania ze znajomymi. I tak już zostało do dziś. Teraz to już nawet nie potrafię wytrzymać dnia bez butelki jakiegoś trunku. Znają mnie w pobliskim sklepie monopolowym, na słowa – poproszę to, co zwykle – codzienne otrzymuję pół litra wódki i sok pomarańczowy. Nie zastanawiam się przy tym, czy robię coś złego, zresztą nie potrafię już inaczej żyć

Podobna sytuacja spotkała również inną młodą Polkę. Oliwia ma 20 lat i pochodzi z Poznania. Jak sama twierdzi:

Zaczęłam pić, bo chciałam podobać się chłopakom. Wszyscy zachwycali się, że mogę tak dużo wypić, że mam bardzo mocną głowę. Czułam presję ze strony rówieśników. Wiedziałam, że tych którzy nie mają ochoty poddać się rozluźniającemu działaniu trunków czeka towarzyska śmierć. Z czasem alkohol stał się dla mnie również odskocznią od szarej rzeczywistości. Leczyłam nim rany po pierwszej zawiedzionej miłości. Butelka wódki stała się dla mnie lekarstwem na samotność.

Kobiety w Polsce coraz częściej traktują alkohol jako jedyny sposób na relaks i odreagowanie codziennych nieprzyjemności. Trwając w sidłach nałogu, nie potrafią jednak być szczęśliwe. Paradoksalnie, to właśnie alkoholowe trunki sprawiają, że każdego dnia jest im coraz trudniej żyć…

Karina Hefner

Zobacz także:

Zwierzenia polskiej sprzątaczki: Co można znaleźć w niemieckich domach?

Justyna Polanska, Polka sprzątająca niemieckie domostwa, postanowiła przemówić! Jej książka "Pod niemieckimi łóżkami" jest u naszych sąsiadów prawdziwym bestsellerem!

Wyciekła sekretna receptura Coca-Coli! Czy koncern straci miliardy dolarów?!

Do tej pory znały ją jedynie dwie osoby z zarządu koncernu!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (110)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

rf2g5rtr5
(Ocena: 1)
2014-09-17 10:41:52

re: Młode Polki piją coraz więcej! Dlaczego stajemy się alkoholiczkami?

Polki to debilki i Bumelówy. Nikt was nie będzie chciał mieć. Bo będziecie brzydkie i pomarszczone jak stare babojagii. Jedynie dacie zarobić firmą petrochemicznym i po zdrowiu. Bezmózgie kobiety!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-25 10:39:48

Zawsze najbardziej mnie ciekawi na kim te firmy przeprowadzają sondaże, bo ja mieszkam w wielkim mieście i nigdy nie przeprowadzano ze mną żadnej sondy ani z moimi znajomymi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-24 22:36:05

to co, idziemy to opić?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-24 22:35:11

no to co, idziemy to opić?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-22 19:21:33

7,5 litra wódki na rok to 15 imprez po pół litra. Wychodzi na to, że średnio 1-2 razy w miesiącu jest na suto zakrapianej imprezie. Mam 19 lat i na pewno piję więcej. Mam starszych od siebie znajomych, do których chodzę na imprezy, gdzie normalnie piję. Wiem, ile mogę wypić, więc piję. Alkohol dodaje mi pewności siebie. I nie uważam, żeby było to coś bardzo złego. Nie jestem alkoholiczką. Uczę się dobrze, wiem czego chcę od życia. A to, że lubię sobie czasem wypić... Nie ma w tym niczego złego, w alkoholizm nie popadnę przez to ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-22 21:42:23

7,5 litra czystego alkocholu anie wódki, tzw. alkohol etylowy, nie rozmajany z wodą. Co jak co ale racje trzeba przyznać, sama za kołnierz nie wylewam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-27 17:14:50

7,5 l wodki? mam 17 lat i miesiecznie wypijam ze 2 l... skad oni wzieli ten ranking?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-22 13:54:52

Do autora artykułu: Zdecydujcie się czy młoda polka wypija 7,5 litra wódki czy czystego alkoholu, bo to trochę różnica i wprowadzacie ludzi w błąd. A piszecie raz tak, a raz tak.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-22 11:02:09

Bardzo się cieszę z takiego stanu rzeczy. Drogie Panie, musimy to opić! - producent wódki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-21 23:21:56

ja piję alkohol raz w roku- na Sylwestra.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-21 22:59:25

Wódesia+ dobrzy znajomi + duże misato = studia NAJLEPSZY OKRES W ŻYCIU!!!! ;)))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-21 22:42:29

NIEDRAMATYZUJMY AKURAT PRZEDSTAWILISCIE NAM TAKIE HISTORIE ALE TO NIE OZNACZA ZE KAZDA DZIEWCZYNA TO JUZ ALKOCHOLICZKA..A PRZEDZIAL 17-29 TO RZADNE ODKRYCIE TO SA LATA NAJLEPSZYCH IMPREZ I ZWYKLEJ MLODOSCI POZNIEJ TEZ JEST ZABAWA ALE SA DZIECI RODZINA WIEC SKAD TO ZDZIWIENIE I ODKRYCIE AMERYKI.....JA MIESZKAM W IRLANDII I MIESZKALAM W ANGLII I W TYCH KRAJACH TO DOPIERO PIJA NA POTEGE DO UMARLEGO,CZESTO TRZEBA JE WYNOSCI Z LOKALI ,WIEM BO CHODZE RAZ NA JAKIS CZAS DO TAMTEJSZYCH KLUBOW,...JEST TO SMUTNE ALE NIE TYLKO POLSKIE NASTOLATKI CZY MLODE KOBIETY TAK SIE BAWIA ....TAK JEST NA CALYM SWIECIE!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz