Co się bardziej opłaca: kupować mieszkanie na kredyt czy je wynajmować?

16 Marca 2017

Z takim dylematem zmaga się wiele Polek marzących o własnym gniazdku. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego warto dobrze je przeanalizować przed podjęciem ważnej decyzji życiowej.

przeprowadzka

Prawda jest brutalna, ale zwykle nie stać nas na sfinansowanie zakupu mieszkania czy domu z własnych oszczędności. Jak wyliczyła firma Deloitte, żeby kupić 70-metrowe lokum za gotówkę, trzeba na nie odkładać średnio równowartość pensji brutto przez 7 lat i 2 miesiące. To jeden z najgorszych wyników w Europie.

Co nam pozostaje? Wynajem lub kredyt hipoteczny. Pierwsze z tych rozwiązań wciąż nie jest popularne, korzysta z niego zaledwie 4 proc. Polaków. W dodatku – jak wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o dane Eurostatu – dwóch na trzech najemców mieszka w zbyt małym lokalu. Blisko 68 proc. wynajmowanych lokali jest przeludnionych. To ponad trzy razy wyższy odsetek niż europejska średnia (21 proc.), gorzej jest tylko w Rumunii, gdzie problem przeludnienia dotyka 69 proc. najemców.

Zobacz także: Poduszka, którą chcą mieć wszyscy. Widziałaś kiedykolwiek coś tak ładnego?

Zupełnie odwrotny trend panuje w krajach Europy Zachodniej. W Holandii i Szwecji we własnym mieszkaniu mieszka tylko 8 na 100 osób, w Danii – 13, w Niemczech – co czwarty. Nie oznacza to, że nie posiadają własnych nieruchomości. Aż 60 proc. mieszkańców tych krajów ma mieszkanie i dom, ale z powodzeniem je wynajmuje. Mieszkania są tam traktowane jak inwestycja, a na rynku pracy w rozwiniętych państwach ważna jest mobilność, dlatego wiele osób często zmienia miejsce zamieszkania.

Tymczasowość jest jedną z największych zalet wynajmowania mieszkania. W razie zmiany pracy, poprawy czy nagłego pogorszenia sytuacji finansowej możemy bez problemu przeprowadzić się do innego mieszkania. Takiej elastyczności nie mamy w przypadku „uwiązania się” wieloletnim kredytem hipotecznym.

Zanim zdecydujemy się na jego zaciągnięcie albo ewentualne wynajęcie mieszkania warto dokładnie skalkulować i porównać opłacalność obu opcji. Na koszty wynajmu składają się: comiesięczna opłata dla właściciela, czynsz (w który wliczona jest zazwyczaj opłata za wodę, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci czy fundusz remontowy ), a także rachunki za prąd, gaz, internet, telewizję.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie? Niektóre kwestie pozornie mogą wydawać się mało istotne, jednak po przeprowadzce często okazują się dużym problemem. Słabe połączenie komunikacyjne i duża odległość od szkoły czy pracy mogą sprawić, że okolica, która wydawała nam się niezwykle atrakcyjna, straci cały swój urok. Kłopotów potrafią przysporzyć również głośni i hałaśliwi sąsiedzi oraz tacy, przez których będziemy obawiać się o własne bezpieczeństwo. Nieszczelne okna staną się udręką nie tylko, kiedy na dworze zrobi się zimno, ale także w momencie zapłaty rachunków za ogrzewanie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

PokolenieX
(Ocena: 5)
2017-08-30 11:44:59

Samo stawianie takiego pytania jest kontrowersyjne. Żyjemy w społeczeństwie, które od lat charakteryzowało się silnym przywiązaniem do własności, w szczególności mieszkania czy domu. A młodych obecnie często zwyczajnie nie stać i dlatego są zmuszeni wynajmować. w ubiegłych latach dzięki wsparciu stron typu http://www.mieszkaniedm.pl/ wiele osób dowiedziało się o Mieszkaniu dla Młodych i mogło uzyskać dopłatę. Okazuje się, że zachęta od państwa nawet na poziomie 10 wystarczy. a ci z większymi rodzinami dostawali 15, 20 a nawet 30

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-16 12:25:28

Tylko kupno. W końcu kiedyś je spłacimy i będzie nasze, wynajmowanie to tak naprawdę wydawanie pieniędzy w błoto.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-16 12:19:34

Ja boję się kupić mieszkanie, mam szczęście do uperdliwych sąsiadów o ile zawsze mogę się przeprowadzić tak z kupionym mieszkaniem trochę ciężko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-16 09:21:30

Kupować! Od półtora roku mieszkam w swoim mieszkaniu (na kredyt) i jest o niebo lepiej, a koszty są podobne do tych, kiedy wynajmowałam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1