Liliane Bettencourt – najstarsza miliarderka świata

16 Czerwca 2016

Ma 94 lata, a jej majątek jest szacowany na blisko 32 mld dolarów. Problem w tym, że z tych pieniędzy nie może za bardzo korzystać…

Liliane Bettencourt

Liliane Henriette Charlotte Schueller Bettencourt urodziła się 21 października 1922 roku w Paryżu, jako jedyna córka zdolnego francuskiego chemika Eugene Schuellera, który 15 lat wcześniej stworzył preparat o nazwie L`Auréale, czyli bezpieczną farbę koloryzującą włosy na blond. Produkt okazał się ogromnym przebojem rynkowym, dlatego w 1909 r. ojciec Liliane założył firmę, noszącą początkowo taką samą nazwę, ale z czasem przemianowaną na  L`Oréal. Dziś jest to potężny koncern, do którego należą tak znane marki jak Giorgio Armani, Ralph Lauren, Lancôme, Cacharel, Garnier Paris, Maybeline, Biotherm czy Vichy.

Już w latach 20. firma Eugene Schuellera stała się kosmetyczną potęgą, oferując klientom kolejne nowatorskie produkty – niezawierający mydła szampon do włosów czy krem do opalania. Liliane wychowywała się w dobrobycie, choć jej dzieciństwo było dalekie od sielanki – zapracowany ojciec rzadko miał dla niej czas, natomiast matka, Louise Doncieux zmarła, gdy dziewczynka skończyła pięć lat.

Pojedynek bramkarzy: SZCZĘSNY kontra BORUC (Który przystojniejszy?)

Schueller widział w jedynaczce przede wszystkim następczynię na fotelu właściciela L`Oréal. Dlatego Liliane już jako 15-latka rozpoczęła praktyki w różnych filiach firmy i brała udział w najważniejszych imprezach organizowanych dla pracowników. Ojciec umarł, gdy miała 34 lata. Przejęła wówczas 27, 5 proc. akcji L`Oréal i w ciągu następnego półwiecza uczyniła francuskie przedsiębiorstwo jednym z największych koncernów kosmetycznych świata.

„Kiedy ktoś na bankiecie mówi mi: Masz szczęście, że jesteś w tej branży, odpowiadam: Tak, ale na to, że warto się nią zająć trzeba było wpaść w 1907 roku” – stwierdziła w jednym z wywiadów.

Przyjaźń czy wykorzystywanie?

W 1950 r. Liliane wyszła za znanego polityka André Bettencourta, który w latach 1967–72 wchodził w skład czterech kolejnych rządów Francji. Zamieszkali w pięknej rezydencji w podparyskiej miejscowości Neuilly-sur-Seine. W 1953 r. Liliane urodziła córkę Françoise Meyer.

Jednak przez wiele lat o życiu prywatnym miliarderki wiadomo było bardzo niewiele. Dyskrecja stała się bowiem znakiem firmowym Bettencourt, która unikała prasy i taniego rozgłosu . Nie wiedziano nawet, że była właścicielką kilku wysp w pięknych rejonach świata. Jedną z nich, położoną w archipelagu Seszele na Oceanie Indyjskim D`Arros, kupiła za 18 milionów dolarów, a po latach sprzedała trzy razy drożej.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz