Kobiety lepiej zdają egzaminy!

10 Czerwca 2009

Więcej kobiet niż mężczyzn studiuje na uniwersytetach, a w dodatku to przedstawicielki płci pięknej osiągają lepsze wyniki w nauce! Mimo to, jak alarmują socjolodzy, poziom policealnej edukacji w naszym kraju drastycznie spada…

Kobiety lepiej zdają egzaminy!

Kiedyś Polacy byli dumni z systemu edukacji, który przewyższał poziomem zachodnie, a teraz zamiast go utrzymywać, równamy w dół. Profesor Mikołaj Rudolf z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego przyznał w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, że współcześni polscy studenci znacznie różnią się od intelektualnej elity, która kiedyś uczyła się na uniwersytetach. Zauważył on na przykład, że coraz więcej żaków ma problemy z ortografią oraz z formowaniem poprawnych językowo tekstów. Codziennością stał się również fonetyczny zapis polskich wyrazów oraz… brak zdolności czytania ze rozumieniem.

Profesorowi Rudolfowi wtóruje Jan Hartman, profesor filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, którego zdaniem nawet kilkanaście procent polskich studentów to analfabeci.

Za taki stan polskiej edukacji uniwersyteckiej odpowiada prawdopodobnie system nauki w liceum, promujący schematyczne myślenie, które punktowane jest na maturze. W efekcie, większe szanse na dostanie się na filologię polską mają nie wybitni humaniści, niedający się zamknąć w ramy klucza odpowiedzi, a umysły ścisłe, którym z większą łatwością przychodzi przyswojenie sztywnych standardów egzaminacyjnych.

Zdaniem prof. Rudolfa szansą na zmianę wizerunku polskich studentów mogłyby być rozmowy kwalifikacyjne na studia, które na temat erudycji i błyskotliwości kandydata powiedziałby o wiele więcej niż punkty procentowe z egzaminu dojrzałości, badającego nie indywidualne zdolności oraz ogólnie pojętą wiedzę, a umiejętność niesamodzielnego myślenia oraz przystosowania się do schematu.

W obliczu takiego obrazu polskich żaków, cieszą chociaż dane dotyczące osiągnięć kobiet na uniwersytetach. Jak pokazują badania Higher Education Policy Institute, opublikowane przez internetowy serwis BBC, wśród młodych kobiet, studentki stanowią aż 49% i odsetek ten jest aż o 11% wyższy niż u mężczyzn! Oprócz tego, to płeć piękna zdominowała najbardziej oblegane, prestiżowe kierunki, takie jak prawo czy medycyna, a dodatkowo otrzymuje wyższe stopnie z egzaminów okresowych niż koledzy z sali wykładowej. Z drugiej strony, kobiety nadal obawiają się ścisłych i technicznych kierunków, dlatego najmniej jest nas na matematyce, fizyce czy budownictwie.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Zakupowe zwyczaje Polaków

Czyli kilka słów o shoppingu znad Wisły. Jak często biegamy po sklepach? Gdzie kupujemy ubrania?

Nastolatki toną w długach!

Młodzi ludzie już w kilka dni po osiemnastych urodzinach zaczynają korzystać ze swoich nowych praw – biorą na siebie kredyty, kupują drogie sprzęty na raty. Niestety, zobowiązań nie spłacają, trafiając tym samym na czarne listy windykatorów.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (110)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-19 00:20:00

Moja mama ma doktorat,a teraz przymierza się do habilitacji i mam nadzieję, że uda jej się być profesorem. Doktorem już jest to profesorem też bd. Powodzenia życzę wszystkim kobietkom przede wszystkim i facetom też rzecz jasna ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-19 00:20:00

Moja mama ma doktorat,a teraz przymierza się do habilitacji i mam nadzieję, że uda jej się być profesorem. Doktorem już jest to profesorem też bd. Powodzenia życzę wszystkim kobietkom przede wszystkim i facetom też rzecz jasna ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-14 01:16:00

sperma sperma hej hej hej kto to czyta ten jest gej!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-12 20:33:00

wiadomo że kobitki są najlepsze ;p;p hyhy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-12 10:37:00

a ja jestem w technikum ekonomicznym - rachunkowość zarządcza..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-12 00:05:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] dlczego utrudniac sobie zycie trudnymi studiami? co za to bedziemy mieli? w USA wiekszosc to malo inteligentni ludzie a i tak zarabiaja wiecej...[/quote] dokładnie sądze tak samo ;] Pocieszajcie się ile wlezie, szczycie się swoją durną nie potrzebną zazwyczaj do niczego wiedzą wyniesioną ze szkoły, ale wasze życie i tak najczęsciej wygląda gorzej niż "głupszych" i bogatszych ludzi z zachodu ;) Zakompleksione polactwo, no cóz takie są fakty. No ale skoro sądzicie że samą wiedzą idzie wyżyć w dzisiejszych czasach, to gratuluje optymizmu ;] Po co pieniądze, ważne że wiemy swoje !![/quote] widac, ze nie masz czego reprezentowac...skonczysz zawde i myslisz ze jestes fajna...zalosne[/quote] 1. Ale nie żyjemy w USA tylko w Polsce. 2. A bez wiedzy co zyskasz? Z wiedzą i pomysłem możesz dużo. Wiedza sama nic Ci może nie przyniesie, ale w połączeniu ze sprytem i siłą przebicia możesz dużo zyskać :) Poza tym uczysz się dla siebie. Mi imponują ludzie inteligentni, mądrzy, którzy posiadają szeroki zakres wiedzy dotyczący wielu tematów, więc dążę do tego żeby choć trochę im dorównać :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-11 20:40:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] dlczego utrudniac sobie zycie trudnymi studiami? co za to bedziemy mieli? w USA wiekszosc to malo inteligentni ludzie a i tak zarabiaja wiecej...[/quote] dokładnie sądze tak samo ;] Pocieszajcie się ile wlezie, szczycie się swoją durną nie potrzebną zazwyczaj do niczego wiedzą wyniesioną ze szkoły, ale wasze życie i tak najczęsciej wygląda gorzej niż "głupszych" i bogatszych ludzi z zachodu ;) Zakompleksione polactwo, no cóz takie są fakty. No ale skoro sądzicie że samą wiedzą idzie wyżyć w dzisiejszych czasach, to gratuluje optymizmu ;] Po co pieniądze, ważne że wiemy swoje !![/quote] widac, ze nie masz czego reprezentowac...skonczysz zawde i myslisz ze jestes fajna...zalosne[/quote] Żałosne jest to co ty piszesz ;] Skąd wiesz że chodze do zawodówki? JA tylko stwierdzam przykrą prawdę, ale na studia i tak idę. Podporządkowuję się regułom panującym w tym durnym kraju, co nie znaczy że nie mogę napisac co o tym wszystkim myśle ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-11 20:02:00

[quote="nanne"][quote][b]Gosc[/b] a ja zazdroszcze dziewczyną ktore umieja przedmioty scisłe i je podziwiam, ze wybieraja tak ciezkie kieruki,nie takie jakies humanistyczne, czy socjologie ...tylkonp. budownictwo,elktromechanika itp ... jestem dziewczyna i zazdroszcze wam laski :) dziewczynom! Kolejna zasilająca odsetek analfabetów. Tego jej już słownik nie podpowiedział. [/quote] weź się ogarnij. jestem dziewczyną a nie dziewczynom...[/quote] "a ja zazdroszcze dziewczynĄ ktore umieja przedmioty scisłe" odmiana przez przypadki: l.p. NARZĘDNIK - jestem (kim? czym?) - dziewczynĄ l.m. CELOWNIK - zazdroszczę (komu? czemu?) - dziewczynOM. To nie jest drobny błąd, ani tym bardziej literówka. To są podstawy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-11 19:51:00

ktokolwiek pisze, że studia humanistyczne są łatwiejsze i dla idiotów sam musi być po prostu ograniczony

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-11 18:51:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] Ja idę teraz do liceum z rozszerzonymi przedmiotami ścisłymi - moje koleżanki dziwią się mi czemu nie idę na profile humanistyczne któresąt łatwiejsze i na które idzie większość z nich. Jakoś dla mnie dumniej brzmi inżynier niż magister którym teraz może byc każda osoba nawet nieznająca podstawowych zasad ortografii.[/quote] Bardzo mądre jest to co napisałas :) JAsne,ze o wiele bardziej lepiej jest być inżynierem ,niż magistrem. Kochana ,bo to inżynier ma przyszłośc ... a nie jakiś polonista ... [/quote] ja bylam na profilu politycznym- geografia, historia, wos, niemiecki- i jestem na studiach inzynierskich-profil to nie regula:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz