Kim są warszawskie `lemingi`?

25 Grudnia 2012

Jedni uznają ich za przekleństwo polskiego społeczeństwa, inni – za nadzieję. Kogo (i dlaczego) nazywa się lemingami?

Lemingi

Przed kilkoma laty w wywiadzie dla „Dziennika” ówczesny wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn użył słynnego słowa „wykształciuch”, tłumacząc, że „to mocno ignorancka, egoistyczna, narcystyczna warstwa wykształconych, która nie ma wiele wspólnego z polską inteligencją”. Słowo weszło do powszechnego użycia, w ostatnim czasie zostało jednak zastąpione jeszcze bardziej tajemniczym (i o jeszcze bardziej pejoratywnym zabarwieniu) słówkiem „leming”.

Mit o samodestrukcji

Tłumaczymy: lemingi to grupa kilku gatunków ssaków – są to małe gryzonie występujące w dużych ilościach w tundrze północnej Europy, Azji i Ameryki Północnej. Osiągają nie więcej niż 15 cm długości. Nie zapadają w sen zimowy, z natury są samotnikami, choć rozmnażają się bardzo intensywnie. Słynny jest mit o samodestrukcji lemingów, który mówi, że lemingi popełniają masowe samobójstwo podczas migracji. Tymczasem niektóre gatunki lemingów, gdy gęstość populacji zbytnio wzrasta, ulegają popędowi poszukiwania nowych siedlisk i migrują dużymi grupami. Lemingi umieją pływać, więc natrafiając na wodną przeszkodę w wędrówce, podejmują próbę jej przebycia. Robią to jednak, nie kalkulując „opłacalności” ze względu na dystans czy prędkość nurtu wody, więc wiele z nich ginie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (107)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anty-leming
(Ocena: 1)
2017-01-06 13:15:32

Skupiskiem lemingów w sieci jest portal Linkedin

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
lem
(Ocena: 5)
2013-03-20 11:30:41

re: Kim są warszawskie `lemingi`?

Elektorat pisowski z pewnością nazwałby mnie lemingiem i jestem z tego dumny. Pracuję w korporacji bo tak mi się podoba, kredyt mam nie na 30 lat, lecz na 10 i w większości już spłacony, poglądy swoje posiadam i brzydze się narodowym katolicyzmem i wszelkiego rodzaju ciemnotą. Uważam że Pis i temu podobne partyjki próbują dorwać się do władzy na fali niezadowolenia w obliczu kryzysu gospodarczego w całej Europie, aby móc znów przestawiać kraj z korzyścią dla siebie i swoich chorych poglądów. Do tego miedzy innymi służy im wymyślenie swojej nowomowy i podziałów na "prawdziwych Polaków" i "lemingi", na "niezależne media" i "media polskojęzyczne" etc. Dlatego należy ich z całą siła powstrzymywać tak, jak winni byli być powstrzymani faszyści w latach 30tych. PS. PO również nie cierpię i nie głosuję na nich.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-08-30 20:43:56

Brawo! Spłaciłeś kredyt! Szacun.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Stany_blog
(Ocena: 5)
2013-02-25 11:22:31

re: Kim są warszawskie `lemingi`?

Ot i teraz jedno słowo klucz "leming" ma jednym zamykać usta, a innym otwierać oczy.. a tu boczkiem, pojawiło się 14,2% bezrobocie (wzrost o 0,4% w miesiąc!). Tu między sztuczną Vaginą Grodzkiej, a gwałtem na Nowickiej, Unia zabrała 4mld Euro na drogi.. Itd. Itp.. Jak tak patrzę, na te zapychacze medialne, by przysłonić prawdziwe problemy RP,to.. rzygać mi się chce.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
woabr
(Ocena: 5)
2013-02-25 09:08:51

re: Kim są warszawskie `lemingi`?

"Dzielenie ... na lemingów i mocherów" - odrobinę szacunku dla potencjalnego czytelnika poproszę :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
realistka
(Ocena: 5)
2013-03-27 12:11:06

Ja głosowałam na mniejsze zło.Nie chcę dożyć, żeby naszem krajem rządził PiS. Czy jestem lemingiem?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-07-22 07:15:27

Nie jesteś lemingiem tylko jak czytałeś dobrze jesteś potencjalnym samobójcą nie możesz określić czy uda się czy nie .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
rurek
(Ocena: 5)
2015-10-24 11:07:20

Nie nie jestes lemingiem jestes na to za gl.pi ty jestes zwyklym pe.alem!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jary
(Ocena: 5)
2013-01-31 21:24:39

Jestem na pewno starszy od większości piszących (51 lat) mieszkam w średniej wielkości mieście i prowadzę własną firmę. Ukończyłem kilka kierunków studiów (dla siebie i dla kariery). Nie mogę zrozumieć Waszych komentarzy. Dzielenie ludzi na głupich i mądrych, na lemingów i mocherów, na tych co pracują i są bezrobotni na tych co wyjechali i zostali to czysta ksenofobia. Każdy żyje swoim życiem i ma wolność wyboru a nikt nie może i nie ma prawa komentować i obrażać lub nawet sugerować innym jak żyć. To co że Nieleming od 16 roku życia pracuje to co że inni lecą na prowizje 0% nie ma prawa do "tępienia takiego zachowania" (czyli w jej pojęciu bycia lemingiem) bo to jest wstęp do nienawiści i podziałów tak powstaje doktryna ras i podziałów i faszyzm. Podobne wypowiedzi znajdują się w innych komentarzach. To nic że ktoś nie radzi sobie w życiu tak dobrze jak my lub dokonuje innych wyborów (przez nas nie akceptowanych moralnie) niż my, ale jest człowiekiem jak my i ma do tego prawo. Jesli piszesz Nielemingu że "masz bogactwo w sobie" to wzbogać się o tolerancję i akceptacje dla innych i rozumu od tego nie ubywa. Walczmy o swój intelekt a nie poprawiajmy intelektu innych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-02-21 14:09:08

Wspaniale ujęte, podpisuję się pod tym. Są jednak mądrzy ludzie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
podpis
(Ocena: 5)
2013-03-12 20:27:52

popieram , popieram.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-03-16 23:09:29

Na tym polega prawdziwe czlowieczenstwo, ktore tak latwo zatracic w tym nowym swiecie. Sam sie lapie na tym, ze w natloku spraw wylazi ze mnie zwierze. Trzeba to rozpoznac i z wyboru odrzucic.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
adaś
(Ocena: 5)
2013-03-31 14:35:41

Problem który dostrzegam to taki między innymi, że niegdyś moi nauczyciele - rówieśnicy Twoi wiekowi, wszystko chcący komentować, kiedyś bez ustanku mnie poprawiający ...- nie umieją sami zbyt wiele - czego przykładem jest używanie prostego słowa jak "moher". Odsyłam wszystkich "starszych" po kilku kierunkach, zanim znów coś napiszą do słownika na początek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
dare
(Ocena: 5)
2013-04-04 12:44:15

zgadzam się w zupełności.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Nieleming 26
(Ocena: 5)
2013-01-19 18:32:05

Jestem 26 latką, pochodze z dużego miasta. I nie jestem lemingiem, ba, nawet bym nie chciała być. Po za tym nikt mi na utrzymanie nie daję, sama od 16 roku życia na wszystko pracuje. Uczę sie, ale nie chce kończyć studiów dlatego by kopro mnie zjadło !!! Nie mam kredytu na mieszkanie, mieszkam w małym mieszkaniu komunalnym. Z dzieckiem. I nie wzrusza mnie masa znajomych na fejsie za Ifonami, z kredytami na życie wyżej niz ich stać. zyje na tyle na ile mnie stać. Nie biegne rano do kopro z ozorem na pasie, z tapeta na pysku w spodniach na dupie za 500 zł z galerii. Nie zostawiam zakatarzonego dzieciaka w przedszkolu, bo wyrzucą mnie z kopro za L4. Tepie takie zachowanie, bo nie dość że zarażają inne dzieci, to jeszcze psuja rynek pracy. Nie mam slubu i wesela na zasadzie "postaw sie a zastaw sie " na 200 osób. Nie rusza mnie to !!! Mam zapożyczyć sie żeby sie nażarli, napili i dupę obrobili? To nie ja !!! Po za tym Ci ludzie to maja dziwne fochy, lemingi kobiety są wyniosłe, damulki. Srajfon służbowy i duma rozwala. Jestem pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, w małej firmie, nie zadnej siecówie, napewno nie !!!Spotykam ich codziennie, dusi grosze jedne !!! Chcą niemożliwych mieszkan, a prowizje sępia!!! Lecą na 0% prowizji, w ogóle kochają promocje, weekendy w galeriach handlowych i przypominaja mi Pawlaka który w okno postawił telewizor, żeby zdjecie zrobić. Po przecież muszą wszyscy widzieć że Palka stać. Bogactwo to ja mam w sobie, w rozumie, nie na pokaz, nie na kredyt !!! I dobrze mi z tym! Acha, nigdy nie glosuje na PO!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Leming
(Ocena: 5)
2013-01-28 22:12:16

Przepraszam Cię ale nie mogę się oprzeć. Jasne ,że nie jesteś lemingiem. Lemingi raczej nie są tak poważnie sfrustrowane. No i co najważniejsze głosują na tę liberalną chołotę. Pracuj nad sobą a być może i Ty dołączysz do stada.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
yenn
(Ocena: 5)
2013-01-31 15:23:00

"Korpo" dziecko, nie "kopro".. o korporacje Ci pewnie chodzi ;-))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Joanna
(Ocena: 5)
2013-02-06 15:48:45

Bardzo jesteś mi bliska Twoje poglądy to jakbym siebie czytała.Ja mam 59 lat i nigdy nie głosuję na PO mam wyższe wykształcenie kiedyś moja uczelnia nazywała się Akademią Medyczną teraz Uniwersytetem ,staram się nad sobą pracować do dnia dzisiejszego .Dużo podróżuję kocham ludzi "prawdziwych" ,nie zrobiłam wesela swojemu jedynemu synowi (nie chciał i bardzo mi się to spodobało).Nie cierpię życia na pokaz tego ekshibicjonizmu ,cenię kulturęi dobre wychowanie.Nigdy nie patrzyłam na snobów w drogich samochodach często na kredyt.Cenię bardzo rodzinę i życie rodzinne dom pojmowany nie jako bydynek ale jako ludzi w budynku.Pozdrawiam Ciebie serdecznie i tak trzymać!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Stanczyk
(Ocena: 5)
2013-01-02 17:52:14

Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wygoniłbym młodych, mądrych ludzi za granicę "za chlebem" na emigrację, podniósłbym podatki i wprowadzał nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym. Stawiałbym setki nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i hande...l obcym i wrogom Polski. Wyśmiewałbym wartości patriotyczne jako faszystowskie i religię, skłócałbym młodych ze starymi aby przez "odwróconą hipotekę" przejąć za bezcen ich mieszkania i domy. Zachęcałbym ich kobiety do feminizmu, prostytucji, aborcji i moralnej degrengolady rodem z kolorowych magazynów aby nie nadawały się na dobre matki i żony, aby zwulgaryzowane zatraciły kobiecość. Zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy aby nie mogli się temu sprzeciwiać. Likwidowałbym ich przemysł i rolnictwo (GMO), a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Niszczyłbym przemysł zbrojeniowy i redukował liczebność armii, tak by ich Siły Zbrojne stały się rachityczne, niezdolne do obrony kraju, a przemysł zbrojeniowy nie zarabiał na eksporcie i kupować musiał wszystko na Zachodzie, co w konsekwencji doprowadzi go do upadku i wyprzedaży. Budował w miejsce zlikwidowanego przemysłu hipermarkety i galerie handlowe zwolnione od płacenia podatków, mające olbrzymie dochody transferując je do krajów matek kapitału, obiekty wielkopowierzchniowe, które za niewolnicze stawki tworzyłyby pozór pracy dla ludzi i ułudę dobrobytu, na którego nikogo nie stać, „błyszczałyby” za to monumentalną pseudo-modernizacją… Tak można cicho zniszczyć całe państwo i wymordować cały naród w perspektywie raptem paru dziesięcioleci(demografia, bezrobocie, brak opieki społecznej, brak służby zdrowia). Tylko, że to wszystko dzieje się na naszych oczach, a obecnie proces ten przyspiesza… czy to dociera do tych wykorzenionych narodowo i społecznie lemingów? Żelaznego elektoratu "młodych, wykształconych" odpornych na wszelką argumentację i zasady logiki (nawet te najprostsze)?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
marek
(Ocena: 5)
2013-01-07 11:23:49

najlepszy polityczny komentarz jaki czytałem w sieci :-) brawo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Dawid
(Ocena: 5)
2013-01-18 17:31:34

Ludzie chcą się ogarnąć. Świadczy o tym nawet rekordowe kiedyś parcie dla tuska. brakuje jednak alternatywy dla tych ś mieci ! :(((

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
xce
(Ocena: 5)
2013-01-19 00:05:12

Beawo !!!! Stanczyk , Tłukę do łbów powyższe prawdy od 1998 roku komu tylko mogę , prowadzę firmę usługową , czasami ręce opadają na głupotę lemingów, niestety jest ich coraz więcej . Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Widzewiak
(Ocena: 5)
2013-01-28 10:54:13

Brawo za świetny komentarz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
artur
(Ocena: 5)
2013-02-26 00:28:34

chciałbym kiedyś spotkać i móc posłuchać ludzi którzy piszą takie komentarze.. może czegoś bym się nauczył. Pozdrawiam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
matka Polka
(Ocena: 5)
2013-03-01 22:18:45

EXTRA ! Lepiej nie można ująć, ale ... czyż Polak nie musi być przed i po szkodzie ?! to chyba już jest system w tym kraju ? ! Ps. warto opublikować na wszystkich portalach. Skoro teza nie dociera, to może trzeba spróbować antytezą?! Pozdrawiam !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
jania
(Ocena: 5)
2013-03-05 14:26:23

Popieram w 100% tylko kiedy ten kraj sie obudzi? Najbardziej denerwują mnie pseudo gwiazdy i celebryci, a nawet dobrej klasy aktorzy którzy tak masowo popierają tych komuchów, precz z nimi!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-03-08 00:10:23

Zgadzam sie w pelni

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ap
(Ocena: 5)
2013-01-01 19:51:28

Mają święte prawo. Niech tylko nie głosują, skoro się nie interesują.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Człowiek-Człowiek
(Ocena: 5)
2013-01-01 16:51:51

Polecam "Wspomnienia ex-leminga" hXXp://naszeblogi.pl/34192-wspomnienia-ex-leminga-grafika

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
lukasz1981
(Ocena: 5)
2012-12-30 16:48:48

Ale jak dobrze pasuje słówko lemingi na określenie zadłużonych po uszy na 30 lat, którzy jak te zwierzątka mogą się przeliczyć ze swoim optymizmem dotyczącym przyszłości gospodarki... Niech sobie każdy czyta co woli, Nasz Dziennik czy Gazetę Wyborczą, na jedno wychodzi, byleby nie powtarzał bezmyślnie wyczytanych tym sloganów (co robi większość). A najlepiej, żeby zamiast obu przeczytał coś wartościowego...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-03 22:58:33

Branie kredytu na 30 lat to faktycznie głupota, ale z drugiej strony śmieszy mnie jeśli mówi to np. człowiek mieszkający z rodzicami w wieku koło 30. Już bardziej szanuję tego pierwszego. Lemingiem prędzej nazwałabym osobę, która zadłuża się na 30 lat nie po to aby gdzieś mieszkać tylko dlatego żeby zapewnić sobie luksus na który ją nie stać -kredyty na małe mieszkania spłaca się kilka lat, a nie kilkadziesiąt, ale jak ktoś koniecznie chce udawać bardziej bogatego niż jest to kupuje większe i bardziej luksusowe. Jest to niestety typowe w dzisiejszych czasach, że ludzie lubią czuć się bogatsi niż są -kupują np. markowe ciuchy a potem stękają, że nie mają co jeść albo się zadłużają dla chwili prestiżu. Jest to kiepskie podejście, z drugiej strony też nie o to chodzi aby być osobą niesamodzielną finansowo, bez zaplecza, bazującą na cudzym wsparciu i wtedy mówić że jest się wyzwolonym z konsumpcjonizmu. Istnieją metody na pogodzenie samodzielności z wyłamaniem się z "lemingowego" schematu ale wymagają dużej niezależności w myśleniu, dużo namysłu i rozsądnego ryzyka, odporności na mnóstwo czynników, dobrych pomysłów -jednak pomimo tych wymogów ten wariant wg. mnie jest idealny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz