Kim są polscy ATEIŚCI?

12 Stycznia 2014

Specjaliści z Centrum Badania Opinii Społecznej przygotowali raport na temat osób niewierzących w naszym kraju.

ateista

Czy mamy do czynienia z kryzysem wiary? Na to pytanie eksperci wypowiadają się ostrożnie, choć od paru lat widać już pewną tendencję. „Od 2005 roku w miarę systematycznie przybywa osób określających się jako niewierzące, a jeszcze bardziej znacząco ubywa tych, które przyznają się do regularnego uczestnictwa w praktykach religijnych” – przyznaje Rafał Boguszewski, autor opracowania CBOS. Co wiemy o osobach, które są niewierzące? Jakie wyznają wartości, co jest dla nich ważne?

Dane pochodzą z czterech reprezentatywnych badań ogólnopolskich zrealizowanych przez CBOS od kwietnia od lipca 2013 roku.

Kim są?

Pod względem płci w grupie osób niewierzących zdecydowanie dominują mężczyźni – stanowią aż 63 proc. Co ciekawe, w przypadku osób głęboko wierzących jest dokładnie odwrotnie. W grupach wiekowych jako niewierzący określają się przede wszystkim ludzie młodzi. Ponad dwie piąte z nich jest w wieku 18-34 lata. Dla porównania – ponad połowa respondentów głęboko wierzących ma więcej niż 55 lat. Można zatem zaobserwować wyraźny trend, zgodnie z którym im bardziej pogłębiona wiara respondentów, tym wyższa średnia wieku.

Ponad połowę osób niewierzących stanowią mieszkańcy największych miast (liczących co najmniej 100 tys. mieszkańców). Odwrotnie jest w przypadku respondentów określających się jako wierzący lub głęboko wierzący – wśród nich niemal trzy piąte to mieszkańcy wsi i najmniejszych lat.

Czym się zajmują?

Istotne znaczenie ma też poziom wykształcenia. Trzy czwarte niewierzących to osoby z co najmniej średnim wykształceniem, podczas gdy około połowa wierzących i głęboko wierzących ma wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe. Wśród osób niewierzących najwięcej jest: przedstawicieli kadry kierowniczej i specjalistów wyższego szczebla (19 proc.), uczniów i studentów (13 proc.), emerytów (13 proc.), robotników wykwalifikowanych (9 proc.), bezrobotnych (9 proc.) oraz pracowników administracyjno-biurowych (9 proc.).

Połowa spośród osób określających się jako niewierzące ocenia swoją sytuację materialną jako dobrą.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (99)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

REINER
(Ocena: 5)
2014-11-07 19:45:48

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

Jedna pani ateistka napisała na tym blogu że ateisci dzielą się na tych "prawdziwych" i tych "nieprawdziwych". Czy jakiś ateista mógłby napisać na czym polega ta różnica? Kto to ustala? Czy jest może jakaś Komisja np. w Moskwie która to określa i wydaje odpowiednie zaświadczenia?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ayva
(Ocena: 5)
2014-01-15 18:06:18

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

A mi się wydaje odwrotnie... że wierzący ludzie to właśnie Ci którzy najbardziej potrzebują wsparcia i siły. Tego czego nie mogą znaleźć w sobie czy innych z otoczenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
uzs
(Ocena: 5)
2014-01-13 20:44:54

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

Chciałam tylko zauważyć prostą rzecz, którą można logicznie wywnioskować z tekstu: statystyki wskazują, że wśród osób wierzących mniej jest osób z wykształceniem wyższym. I w tym miejscu wiele osób wyciąga wniosek: "bo są zacofani!". Ale spójrzcie na statystyki dotyczące wieku: ponad połowa ma więcej niż 55 lat - ile z waszych rodziców, dziadków (które często młodość przeżywały jeszcze w trakcie wojny) ma wykształcenie wyższe? Raczej nieliczni. To tylko we współczesnych czasach na uczelnię wyższą dostaje się byle idiota. Pozdrawiam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-13 21:20:27

Nie wiem ile ty masz lat, ale moi rodzice i rodzice moich znajomych, wszyscy mają wykształcenie wyższe :o dodam, że są to ludzie w przedziale wiekowym 40-55lat. Również moi dziadkowie są po studiach (Uniwersytet Warszawski) więc nie ma co zwalać na ciężkie czasy ;) pozdro

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-13 21:21:33

^odpowiedź tyczy się komentarza poniżej z 20:44

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
alicja
(Ocena: 5)
2014-01-14 18:07:12

moi rodzice maja wykształcenie wyższe, a mają po 40 pare lat : ) dziadkowie też mają wyzsze wyksztaćłenie : ) większość rodziny ma wyzsze wykształcenie a z reguły mają po 30 pare lat i wiecej : )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-13 19:24:51

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

wierzący ludzie to przeważnie Ci, którym się w życiu powodzi. ja byłam wierząca, ale już nie jestem. nie jestem szczęśliwa i Bóg jakoś tego nie zmienił. Modliłam się żarliwie dniami i nocami ale to nic nie dało wiec dalam sobie spokój.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-18 18:59:19

Bóg nie działa jak automat do spełniania naszych życzeń.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
TakJest
(Ocena: 5)
2016-02-16 19:11:28

bo go nie ma

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-13 18:17:59

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

Ja bym nie wytrzymala z kims biegajacym do kosciola. Dobrze ze moj facet ma podobne poglady na te tematy jak ja :))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
K...
(Ocena: 5)
2014-01-13 17:34:05

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

A skąd wzięły się te wyniki sądaży odnośnie wykształcenia, a wiary? Żałosne. Znam wielu wybitnych ludzi o wielkich wartościach ;) Widzę tutaj jednoznaczny sarkazm, że ludzie wierzący, to Ci ograniczeni bo nikt mądry nie uwierzyłby w "jakiegoś tam Boga w chmurach" . I nie jest prawdą, że katolicy atakują ateistów (choć wszędzie znajdą się wyjątki). To przede wszystkim ateiści robią w mediach nagonkę na ludzi wierzących i na każdym kroku podważają ich wartości i wyśmiewają.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-13 18:29:11

"sądaży" xD ano stąd, że wypełniając ankietę dotyczącą wiary wypełnia się także metryczkę "wykształcenie, praca" itd. czasami też sami ankieterzy dobierają osoby pod tymi względami, aby uzyskać reprezentatywną próbę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-12 23:25:33

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

Te zdjęcie mnie rozbraja :D tak, właśnie tak się zachowujemy :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-12 23:21:14

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

No prosze was. Co wy, wierzacy ludzie gadacie na temat niewierzacych?! To jest indywidualna sytiacja kazdrgp z nas. Ja nie wierze w boga, ale nie wykluczam faktu, ze moze byc cos tan w gorze. Jestem wychowana dobrze. Moja rodzina tez nie jest taka wierzaca, a swieta to tradycja, ale bie ze wzgledu na religie, ale tak sie przyjelo. Nie ma 12 potraw, natomiast jest choinka, no i oczywiscie uciecha dla dzieci- prezenty. Tak samo nie poszcze, ale bylam u komunii, jak onne dzieci. To nie jest nic dziwnego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-13 15:04:43

Podobno to ateiści są agresywni wobec wierzących, a komentarze pod tym artykułem dowodzą czemuś odwrotnemu. Zauważyłam to już bardzo dawno temu. Ateiści (prawdziwi) zazwyczaj nie wtryniają się w sprawy wierzących. Wierzący zaś chcą tych ,,nieszczęśników" naprowadzić na ,,właściwy tor". Jestem ateistką i jest mi z tym dobrze. Znam wiele osób bardzo głęboko wierzących i szanuje ich , oni mnie również. To zresztą też kwestia taktu i dobrego wychowania, nikomu nie będę przecież mówić jak ma żyć. Jeśli zaś jakiś wierzący chce mi wmówić, że robię źle to traktuję go jak aktywistę chcącego mi wcisnąć coś na siłę- olewam. Tacy ludzie są albo niepewni swojej wiary i chcą się do niej przekonać wciągając w nią innych albo są...niespełna rozumu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-12 22:06:19

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

Ja wierzę w Boga. Nie neguję jego istnienia, nie uważam się za ateistkę. Ale nie chodzę do kościoła. Ze względu na wszystkie afery. Ksiądz na religii nieraz powtarzał, że modlić się można wszędzie, bo Bóg jest wszechobecny. A potrzeby chodzenia do kościoła nie mam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
P
(Ocena: 5)
2014-01-12 22:18:43

Skoro katolicki Ci nie odpowiada, a jesteś osobą wierzącą (więc czytasz Biblię) to może poszukasz innego, który będzie Ci odpowiadał? Kościół to nie budynek, ale wspólnota ludzi którzy z całego serca wierzą w Boga, chcą być posłuszni, spełniać Jego wolę. Zgadzam się, że Bóg jest wszechobecny, ale ważne są też relacje z innymi ludźmi. Bo oni podbudują Twoją wiarę (np. przez swoje świadectwo) gdy jest Ci źle itd. Ja chodzę do kościoła zielonoświątkowego, ale są też inne, np. baptyści, chrystusowi, kościół ewangelicko-augsburski i wiele innych. Wpisz w internet, poszukaj w swojej miejscowości kościoła, który najbardziej Ci odpowiada. Pozdrawiam :) Bóg, chce abyś miała relację z innymi ludźmi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-12 22:00:45

re: Kim są polscy ATEIŚCI?

Ależ wy jesteście wszystkie mądre i inteligentne i takie wyuczone, na wszystko musicie mieć dowód, żeby było potwierdzenie, bo jak go nie ma to nie jesteście w stanie przyjąć tego do siebie. Jestem bardzo ciekawa jak będzie wyglądało życie waszych dzieci (o ile je urodzicie) w szkole podstawowej powiedzmy, jak będziecie tłumaczyli im dlatego ono nie robi tego, co inne dzieci (mam tu mam myśli np. komunię) ciekawe jaki będzie wtedy wasz tok myślenia, no i ciekawe jaki on będzie tuż przed waszą śmiercią, teraz każda się wymądrza jak bardzo jest niewierząca, ciekawe jak będzie u końca dni, będę tego mega ciekawa. Ja jestem wierząca i nie jestem bardzo się cieszę jak zostałam wychowana, że przyjmuję takie a nie inne wartości. Nie wiem jakim prawem obchodzicie Święta, nie pojmuję tego, jeżeli ich charakter jest czysto religijny, to nie rozumiem osób które je obchodzą, nie czytam książek, to nie chodzę do bibliotek, proste! Dziwni jesteście, bawicie się w coś i sami nie wiecie nawet dlaczego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ja
(Ocena: 5)
2014-01-12 22:38:17

Jak czytam takie wypociny to nie dziwię się, że ludzi wierzących niektórzy nazywają ciemnotą. Klapki na oczy i zero jakiegokolwiek szerszego światopoglądu. Jestem ateistką i nie rozliczam Cię z tego dlaczego chodzisz do kościoła, dlaczego chcesz wpoić swojemu dziecku wg mnie totalną bzdurę i tak dalej. To tylko moje zdanie i nie mam prawa NIKOGO oceniać pod tym kątem bo jestem świadoma, że wiara to kwestia bardzo prywatna i osobista. Nie zazdroszczę takiego podejścia do życia i nie mówię tu wcale o samym fakcie bycia wierzącym- mówię o Twoim podejściu do ateistów. Mam wierzyć, bo ,,co powiem dziecku" ? Bo ,,co pomyślę przed śmiercią"? Ja dobrze wiem co i wiele ateistów też wie więc się o nas nie martw :) Poza tym odrzucenie jakiejkolwiek wiary nie jest wcale wynikiem wyuczenia czy bycia mądrym. To kwestia WYBORU i POTRZEBY. Życzę poszerzenia horyzontów i lepszego podejścia do ludzi, bo w końcu o miłość do bliźniego w Twojej religii chodzi czyż nie :)?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
trololo
(Ocena: 5)
2014-01-12 22:39:45

moze dlatego zes tepa mozna toba manipulowac, zebys wierzyla w boga i dala na tace co niedziele. skoro jestes taka wierzaca to powinnas zaakceptowac to ze inni sa ateistami badz innej wiary. bog przeciez kazal ci kochac blizniego jak siebie samego. moje dzieci moja sprawa i nie martw sie, nic mi nie stoi na przeszkodzie do rodzicielstwa. nie wiem czego sie uczylas na biologi ale czlowiek czy wierzacy czy nie moze miec dzieci... komunia, bierzmowanie, chrzest nie jest mojemu dziecku do szczescia potrzebne, jezeli natomiast zdecyduje sie byc wierzace to oczywiscie moze sie ochrzcic jak do tego dojrzeje, a ja mu tego nie zabronie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Oj
(Ocena: 5)
2014-01-12 23:45:31

Nie pojmuję dlaczego obchodzicie (katolicy) pogańskie zwyczaje sprzed przyjęcia chrztu :D Jesteście śmieszni, bo to co robicie w każde święta wywodzi się od pogańskich rytuałów a nie od Biblii. Błagam,...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
do ja
(Ocena: 5)
2014-01-13 17:23:12

Cały ten artykuł mówi o tym, że największy odsetek wierzących to ci, którzy mają wykształcenie zawodowe i biedni. Nie rozumiem po uja takie artykuły, które z góry przewidują hejty jedni na drugich.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz