Kim są millenialsi?

01 Stycznia 2016

W Polsce jest ich ok. 11 milionów. To pokolenie osób urodzonych w latach 1980-2000. Jacy są i jak są oceniani?

pokolenie y

Grzegorz Skawiński śpiewał: „Każde pokolenie ma własny czas. Każde pokolenie chce zmienić świat. Każde pokolenie odejdzie w cień. A nasze nie”. To prawda. Każda generacja jest inna – patrzy na świat w odmienny sposób, ma inne marzenia, plany i priorytety. Jeśli przyszłaś na świat między rokiem 1980 a 2000, być może nawet nie wiesz, że jesteś pokoleniem Y; jego przedstawicieli nazywa się „millenialsami”.

Pokolenie Y

To osoby, które żyją inaczej niż ich rodzice czy dziadkowie. Wiedzą, czego chcą od życia – nieprzypadkowo nazywa się ich „pokoleniem wysokich oczekiwań”. Tych oczekiwań raczej nie zaspokoi mieszkanie spółdzielcze w bloku z wielkiej płyty: współcześni młodzi Polacy zadłużają się, by kupić dom, szeregowiec albo mieszkanie deweloperskie. Najlepiej w strzeżonej okolicy.

Z badań wynika, że millenialsi chętnie wydają pieniądze: znacznie chętniej niż poprzednie pokolenia. Z jednej strony to wymarzeni klienci, bo lubią otaczać się nowoczesnymi (czyli kosztownymi) gadżetami, nie mają skrupułów, by poszaleć na zakupach, chętnie stołują się poza domem, lubią żywność dobrej jakości, zagraniczne podróże. Z drugiej strony są wymagający, bywają pyskaci, nie dają się omamić reklamom, potrafią walczyć o swoje.

Ewa, lat 28, gdy patrzy na swoich rodziców, nie dowierza, że można być tak oszczędnym. – Przestałam zachłystywać się ceną, bo tanio często oznacza słabo. Wolę dopłacić i kupić produkt dobrej jakości. Kupuję dobre oliwy, sery, orzechy, ryby, bo to inwestycja w smak. I w zdrowie. Moi rodzice nigdy nie pozwalają sobie na ekstrawagancję, mimo że nie są źle sytuowani. Jak im mówię o kawałku parmezanu za kilkanaście złotych, to łapią się za głowę. Potrafią wstać skoro świt, gdy w supermarkecie jest superpromocja na mięso. Wolą kupić taniej, a resztę pieniędzy zachomikować – mówi nasza rozmówczyni.

Zgadza się z tym 26-letnia Marta. – Starsze pokolenie odkłada pieniądze dla samego odkładania. Żyje skromnie, potrafi przez lata nie kupować sobie niczego nowego, byle tylko mieć parę groszy na czarną godzinę. Ja jeśli odkładam, to na konkretny cel. Ostatnio udało mi się uzbierać pieniądze na wymarzoną podróż do Hiszpanii. Nigdy tego nie zapomnę. Wolę inwestować we wspomnienia, a nie patrzeć, jak kasa rośnie na koncie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-03 01:38:06

re: Kim są millenialsi?

Na pewno nie kupie tej pupy ktorej chamska reklama pojawia sie na każdej stronie. Wkurza mnie takie cos rozumiem ze reklama ze nie taka chamska

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
dpblog
(Ocena: 5)
2016-01-02 13:42:35

re: Kim są millenialsi?

Jestem z rocznika 90 i muszę się zgodzić z powyższym. Sama po sobie widzę różnice m.in. z moimi rodzicami. Ja zmieniałam już pracę kilka razy, aż w końcu zaczęłam pracować na swój rachunek. Moi rodzice 40 lat pracowali w jednym zakładzie pracy. Szaleństwo. 40 lat widzieć te same twarze, robić to samo i cieszyć się z pensji 2 tyś. na rękę przez 40 lat...przerażające. Według mnie to też kwestia czasów. Pracodawcy wymagają coraz więcej, ludzie chcą się kształcić. To wszystko napędza. Ja nie lubię żyć w biegu, dlatego też cenię sobie spokój. Nie wyobrażam sobie jednak stać w miejscu i cieszyć się z tego co mam obecnie. Chcę więcej, chcę się rozwijać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
E.
(Ocena: 5)
2016-01-01 19:59:28

re: Kim są millenialsi?

"chleb poprzedni" ;-;

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-01 20:29:11

Chciałam napisać "widać, że liceum nie skończone" ale takich rzeczy to chyba w podstawówce się uczy : I

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-01 21:23:28

A czy Wy juz macie swoje postanowienia noworoczne? Dopiszcie - "Bede mila dla innych ludzi i nie bede doszukiwala sie u innych wad, aby poczuc sie lepsza, bardziej wyksztalcona." Wszak, gdybys byla sprytniejsza, zauwazylabys, ze to tylko literowka, w tym nieszczsnych chlebie powszednim.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-02 08:11:32

To raczej nie literówka, wtedy byłoby "popszedni", a jest przez rz. To niedokształcona redakcja.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-02 14:43:53

haha chodzi o powszedni :P Co to znaczy chleb poprzedni? Z poprzedniego dnia?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-01 16:32:19

re: Kim są millenialsi?

jyg

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1