Kawowy savoir vivre (Który rodzaj kawy wybrać, jak i w czym ją podawać?)

Stosując się do etykiety podawania i picia kawy, można uczynić z jej spożywania prawdziwy ceremoniał!
Kawowy savoir vivre (Który rodzaj kawy wybrać, jak i w czym ją podawać?)
20.09.2011

O sposobach przygotowania kawy napisano niejedną książkę. Ten kojarzony ze słoneczną Italią napój ma swoich zwolenników na całym świecie. Dzięki temu włoska „mała czarna” doczekała się wielu odmian. Jednak jedna rzecz pozostaje niezmienna - zasady jej podawania.

Statystyczny Polak zaparza rocznie ponad 3 kg kawy, głównie mielonej i ziarnistej. Dla porównania - Finowie spożywają jej ponad 12 kg, a uważani za największych specjalistów od „małej czarnej” Włosi - niecałe 5 kg rocznie. Co sprawia, że napój ten cieszy się tak dużą popularnością? Jedni twierdzą, że jest to charakterystyczny smak i aromat, który pobudza zmysły. Według innych, przyczyną tego sukcesu jest kofeina, która „stawia na nogi”, przyśpiesza przemianę materii i zwiększa sprawność umysłu. Jedno jest pewne – niezależnie gdzie, z kim i jaką kawę pijemy, ważny jest sposób jej przygotowania, który ma znaczący wpływ na końcowy efekt, czyli smak. O kawowym Savoir Vivre i kulturze picia tego napoju opowiada Joanna Szpak z firmy Segafredo Zanetti Poland.

Z ciastkiem czy bez?

Jednym z podstawowych i niezgodnych z zasadami serwowania kawy błędów, jest zwyczaj podawania do niej ciastek, głównie tych z kremem. Ich słodki smak nie pasuje do kawowej goryczki! Według opinii wielu kawoszy ciastka uniemożliwiają rozkoszowania się gorącym napojem, bo zamiast na nim, skupiamy się na jak najszybszym zjedzeniu podanych słodyczy. Poza tym wciąż spotykanym zjawiskiem jest „maczanie” ciastka w kawie. Kawa najlepiej komponuje się z małą gorzką czekoladką, herbatnikiem korzennym lub migdałkiem oprószonym kakao. 

W czym podawać kawę?

Espresso – filiżanka z porcelany o grubych ściankach, o pojemności 50 ml

Cappuccino – espresso z dodatkiem spienionego mleka podawane w filiżance o objętości 150-180 ml

Café frappé – kawa mrożona podawana w wysokiej szklance i ze słomką

Latte Macchiato – warstwowe latte, które serwuje się w szklance o pojemności 220-250 ml

Latte – pojedyncze espresso z dużą ilością spienionego mleka, które możemy podawać zarówno w filiżance, jak i w kubku objętości 220-250 ml; we Francji podawana jest w miseczkach

Irish coffee – do tej kawy z nutą whisky idealne będą ceramiczne, wysokie i wąskie kubki lub szklanki z uszkiem

kawa

Mleko – ciepłe czy zimne?

Wszystko zależy od pory roku i upodobań osoby zamawiającej napar. Przyjęło się, że mleko podawane do kawy powinno być delikatnie podgrzane – dzięki temu nie wychładzamy napoju. Zadanie to w dużej mierze ułatwiają ekspresy ciśnieniowe z dyszą do spieniania kawy, dzięki którym na jej powierzchni powstaje puszysta pianka. Sama czynność spieniania jest prosta – do dzbanka z „dziubkiem” wlewamy zimne, tłuste (najlepiej 3,2%) mleko i zanurzamy w nim dyszę. Podczas całego procesu kilkakrotnie staramy się obniżać dzbanek tak, by wytworzył się nim wir, a samo mleko dwukrotnie podwoiło swoją objętość. Należy pamiętać, aby pod naczyniem trzymać dłoń – w ten sposób sami wyczujemy czy jest już wystarczająco ciepłe.

Jeżeli w domu nie dysponujemy takim ekspresem, warto zakupić elektryczny spieniacz do kawy. Dzięki temu małemu urządzeniu można uzyskać podobny efekt, jaki daje dysza w ekspresie. W tym przypadku najpierw podgrzewamy mleko do temperatury 65 stopniu. Następnie zanurzamy w nim spieniacz i obracamy tak długo, aż wytworzy się w nim wir i puszysta pianka. W obu przykładach idealnie spienione mleko powinno być gładkie i szkliste. Dlatego jeśli pojawia się na nim bąble, spróbujmy uderzyć dzbanuszkiem lekko o stół – ta czynność powinna przywrócić mleku gładką konsystencje. Gotowe wlewamy bezpośrednio do kawy lub podajemy w osobnym naczyniu – mleczniku ustawionym na podstawce (spodku). Dzięki niemu unikniemy pozostawieniu na stole białych śladów.

Co zrobić z łyżeczką?

Po pierwsze pamiętajmy, że nie wolno pić kawy z łyżeczką wewnątrz filiżanki – jest to nie tylko nieeleganckie, ale i niebezpieczne. Równie nieładnie jest zostawiać ją opartą do góry dnem o brzeg spodka.

kawa

- Przede wszystkim warto pamiętać, że filiżankę układamy na spodku  – mówi Joanna Szpak z firmy Segafredo Zanetti Poland – Łyżeczkę, skierowaną uchwytem do gościa, kładziemy na spodku, po prawej stronie. Po użyciu, jedynym słusznym dla niej miejscem jest właśnie spodeczek, na który odkładamy ją tak, by całą powierzchnią stykała się z naczyniem. Absolutnie zabronione jest opieranie łyżeczki o kant spodka lub filiżanki.

Ponadto pamiętajmy, że łyżka do kawy służy jedynie do jej mieszania. Nie wskazane jest jej oblizywanie, próbowanie nią naparu lub też jego schładzanie.

Sposób podania

Filiżankę (lub szklankę) z gorącym napojem serwujemy na tacy, podsuwając ją z lewej strony naszego gościa. Filiżanka powinna być podgrzana, w ten sposób kawa nie będzie tracić szybko swojej temperatury. Jeżeli zdecydujemy się na przygotowanie zastawy wcześniej, to puste filiżanki powinny znaleźć się z prawej strony nakrycia. Wówczas, nalewając kawę z dzbanka, warto zawiesić na ręce czystą serwetkę, która oddzieli obsługiwaną przez nas osobę od gorącego naczynia.

Kawa, alkohol i woda

Wbrew pozorom, alkohol i kawa to bardzo dobre i wyrafinowane połączenie. We Włoszech, kraju specjalistów od „małej czarnej”, w chłodne dni pija się espresso podawane z grappą. Pamiętać należy jedynie o umiarze – alkohol jest tylko dodatkiem. Niewielką jego ilość wlewamy do podgrzanej filiżanki i delikatnie „przepłukujemy” nim ścianki naczynia, a następnie zalewamy naparem. W Polsce, zamiast grappy, taką rozgrzewającą kawę można przygotować z rumem. Niezmienną zasadą, niezależną od pory roku, jest podawanie do espresso małej szklaneczki z wodą.  Nie należy jej jednak wlewać bezpośrednio do filiżanki, a wypić przed kawową ucztą, aby „wypłukać” usta z innych smaków.

Zobacz także:

Poradnik kulinarny: Jak zrobić wyśmienite pierogi na 5 sposobów

Można je spotkać w wielu zakątkach świata, a Polacy się nimi zajadają. Sprawdź, z czym poza mięsem, kapustą i serem, można je robić.

Jak nauczyć się gotować?

Dla kobiet, które nie potrafią gotować, przyrządzenie obiadu czy smacznego deseru będzie nie lada wyzwaniem. Zapraszamy na krótki kurs dla początkujących pań domu.

Polecane wideo

Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 21:51
polecam wszystkim coffee shop company, przepyszne kawy, tancze niz starbucks i coffee heaven
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 19:14
Uwielbiam kawę, a w szczególności tą latte. Kocham ten mleczny, delikatny smak. A najlepiej smakuje, gdy przyrządzi się ją samemu, domowymi sposobami. Może wtedy nie wygląda tak pięknie jak ta w kawiarniach, ale satysfakcja jest dużo większa, a co za tym idzie również smak takiej własnej latte :) Carlaila (www.beautyandfashion-carlaila.blogspot.com)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 16:48
do anonima 2011-09-20 13:19:45,ale z ciebie kurecina:DD latte akurat podaje sie w duzej filizance,w malenkiej jest espresso.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 15:23
Mam pytanie do tych Was, które mieszkają we Francji. Ostatnio byłam w Paryżu i nigdzie nie było latte. Czy to nazywa się inaczej czy w ogóle nie mają w zwyczaju pić latte?
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2011 13:55
Przydatny artykuł, bo mało która dziewczyna wie jak się zachować :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie