Jaki jest twój ślad ekologiczny?

21 Listopada 2014

Wszystko, co robisz, ma wpływ na naszą planetę. Dotyczy to zwłaszcza codziennych czynności.

the world without us

Nie jest dobrze. Międzynarodowa Organizacja Ekologiczna WWF (World Wide Fund for Nature), która prężnie działa również w Polsce, alarmuje, że „zjadamy” naszą planetę w zastraszającym tempie. Z aktualnego raportu o stanie Ziemi „Living Planet Report” wynika, że jeśli wszyscy ludzie konsumowaliby tyle, co przeciętny mieszkaniec Polski, potrzebowalibyśmy… 2,5 planet takich samych jak Ziemia. Nasze stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby przekłada się na to, że zmniejsza się dostępność wody zdatnej do spożycia, maleje powierzchnia lasów, spada również liczebność gatunków i zwierząt.

Europejska Agencja Środowiska (EEA), będąca agencją Unii Europejskiej, wymienia eksploatację ziemi, wzorce konsumpcyjne i modele handlowe jako największe zagrożenia przyrodnicze w Europie.

Poziom naszej rocznej konsumpcji na osobę jest obecnie wyższy o ponad jeden globalny hektar (2,6 gha) niż wynosi wydolność naszej planety (1,7). Oznacza to, że w celu odnowienia zasobów Ziemia potrzebuje już więcej niż półtora roku.

Za te wszystkie niekorzystne zmiany odpowiada nasz ślad ekologiczny, czyli analiza zapotrzebowania człowieka na zasoby naturalne biosfery. W ten sposób porównywana jest ludzka konsumpcja zasobów naturalnych ze zdolnością Ziemi do ich regeneracji. Ślad ekologiczny to szacowana ilość hektarów powierzchni lądu i morza potrzebna do rekompensacji zasobów zużytych na konsumpcję i absorpcję odpadów.

Oblicz swój ślad ekologiczny!

Poprzez ślad ekologiczny możesz sprawdzić, jaka jest siła twojego oddziaływania na środowisko. Wyliczysz go np. na stronie polskiego oddziału WWF (tutaj). W wirtualnej ankiecie trzeba odpowiedzieć, między innymi, ile osób mieszka razem z tobą, jak się odżywiasz, jak często jadasz mięso i ryby, czy dużo wydajesz na ogrzewanie mieszkania, czy oszczędzasz energię elektryczną, czy masz samochód i jak często z niego korzystasz, gdzie spędzasz wakacje itp. Dzięki temu komputer obliczy twój ślad ekologiczny, czyli wielkość nawierzchni potrzebnej każdego roku, aby utrzymać twój styl życia (w hektarach).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz