Jak żyją Polki na wsi?

01 Kwietnia 2009

Już na starcie mają gorzej, są zalęknione, bierne wobec przemocy domowej i przepracowane.

Jak żyją Polki na wsi?

Mówiąc o sytuacji kobiet w Polsce, socjologowie skupiają się na mieszkankach dużych miast, z nimi mają na co dzień styczność i mogą łatwiej wypowiadać się na ich temat. Zupełnie pomijane są Polki mieszkające w małych miasteczkach oraz na wsiach. Dopiero biorąc pod uwagę sytuację pań mieszkających we wszystkich zakątkach naszego kraju możemy stworzyć pełen obraz tego, jakie są Polki.

Dziennik „Polska The Times” dotarł do raportu przygotowanego przez łódzkich socjologów na zlecenie Ministerstwa Pracy o tym, jaka jest kondycja i stan Polek mieszkających na obszarach wiejskich. Podczas badań rozmawiano z 1600 mieszkankami wsi, w wieku 18 - 59 lat.

Już patrząc na wysokość dochodów, można wnioskować o ciężkich warunkach życia, z jakimi na co dzień spotykają się kobiety mieszkające na wsi. W 2004 roku, aż 18% ludności wiejskiej żyło poniżej minimum egzystencji (w mieście takich przypadków jest prawie trzy razy mniej - 7,7%). Dochody jednej czwartej rodzin kształtowały się na poziomie między 1001 a 1500 złotych, co szóstej respondentki wynosiły 2 tysiące.

Aż 43,7% kobiet ze wsi nie jest zainteresowanych podjęciem pracy i jej nie szuka. W mieście ten odsetek wynosi 18%. To samo tyczy się chęci doskonalenia swoich umiejętności zawodowych. Kobiety boją się, że sobie nie poradzą i spotkają się z szyderstwami ze strony otoczenia.

Najgorsze wnioski można jednak wyciągnąć z części raportu poświęconej ogólnej sytuacji kobiet. Większość z nich w zły sposób pojmuje lojalność wobec najbliższych, głównie rodziny, będąc pokornymi, uległymi i poddanymi. Część z nich wykazuje nieumiejętność podejmowania jakichkolwiek samodzielnych decyzji, nawet dotyczących swojej osoby.

O problemach w związkach w ogóle nie mówią, przemoc domową wolą zataić. Za każdą cenę chcą chronić sakrament małżeństwa.

Sytuacją Polek w swoich gminach prawie w ogóle nie są zainteresowane samorządy. Nie robią nic, aby je uświadamiać i zapewniać lepsze warunki życia. Jak podkreśla prof. Jerzy Krzyszkowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, który kierował badaniami, to wielki błąd władzy na niższych szczeblach:

„Kobiety wiejskie nie są traktowane jako odrębny obiekt zainteresowania lokalnej polityki społecznej, a ich problemy nie stanowią priorytetu w działaniach lokalnej polityki samorządowej. Wielka szkoda, że władze nie potrafią wykorzystać tego kapitału ludzkiego” („Polska The Times”).

Sytuacja nie napawa optymizmem i jak widać, wstąpienie do Unii Europejskiej niewiele zmieniło.

Zobacz też:

Czy kobiety są tak samo naiwne jak mężczyźni?

Obalamy stereotypy płciowe

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (678)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-10 15:46:51

tak tak jasne.. głupie powiedzonko , ze jak ze wsi to sie puszcza. A w miastach to może dziwice do starości.. nie zmyślajcie takich glupot.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-20 12:08:43

mam 18 lat i mieszkam na wsi... dla mnie jest ciężko ponieważ lubie imprezy i wgl spotykać sie z ludźmi...a tutaj nie mam żadnych takich możliwości... wgl kocham duze metropolie i z chęcią bym się przeprowadziła do duzego miata... nie tylko z powodu znacznie duzej ilosci imorez ale chociaż by po to żeby życ inaczej... kocham byc w towarzystwie. ogólnie jestem w drugiej kl liceum. chce dobrze zdac mature i wyjechac na studia np do gdanska... wiem ze bd mi lepiej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-02 23:35:43

Kto jest autorem tego artykułu ?! Może jakaś zazdrośnica, która przejeżdżając autobusem przez niejedną piękną wieś... żal jej dupę ściska...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-17 21:58:20

ale bzdury, teraz na wsi mieszkają najzamożniejsi ludzie, którzy mają kasę na kawalek ziemi, duży dom i samochód dla każdego dorosłego członka rodziny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-17 18:57:16

Od urodzenia mieszkam na malowniczej wiosce i mam do niej,do zycia tutaj i do mieszkancow wieeelki sentyment. Mimo to w przyszlosci zamierzam sie stad wyparowadzic,gdyz nie widze innego wyjscia! Artykul jest prawdziwy, tylko w co drugim, trzecim domu kobieta pracuje ( kiedys pracowalo tylko kilka pan ) , pieniedzy tez jest mniej niz w miescie, ale nie przesadzajmy! Wszystko ma swoje wady i alety, na wsi jest spokoj w miescie na odwrot.... osobiscie uwazam,ze kto w zyciu nie bytowal chodz przez krotki okres na wsi, stracil bardzo duzo!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-17 15:20:46

` jaki żal . ja od urodzenia mieszkam na wsi . i problemow z pieniedzmi nigdy nie było . wgl. na wsi jest zajebiścieeee ! ;ddd z kad wy te bzdury bierzecie ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-17 18:02:26

widac jak na wsi je4st cudownie.. a jaka edukacja... pisze sie skąd a nie z kad !!!! o zgrozo...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-17 14:55:44

Co za brednie omg :) Ale zauważcie czy widzieliście kiedy kolwiek kogoś ze wsi żeby klęczał na ulicy i żebrał bo ja nie ale gdy tylko pojadę do miasta na każdym rogu ulicy ktoś żebrze...Ludzie ze wsi tego nie robią bo mają swój honor

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-17 13:45:36

O jaa.... Nie mogę ;p Skąd wy wytrzasnęliście te informacje? xD Śmiech na sali ;) Mam 19 lat i mieszkam na wsi. Moi rodzice mają piękny dom z ogrodem. Mam swój własny samochód, więc do miasta jadą kiedy mi się podoba. Teraz idę na studia do Krakowa i stać mnie na wynajęcie mieszkania. Nie powiedziałabym żeby moja mama źle zarabiała. Rodzice są po studiach. Mają bardzo dobrą pracę. Nie piszę tego żeby się pochwalić. Po prostu chce żeby ludzi wiedzieli, że na wsi nie żyje się gorzej. To w miastach ludzie często duszą się w małych mieszkaniach w blokach. U mnie prawie wszyscy mają piękne, duże, zadbane domy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-17 22:00:06

masz racje, ludzie którzy twierdzą inaczej są poprotu zacofani i nie wiedzą, że taki obraz wsi zniknął już kilkadziesiąt lat temu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-18 15:18:00

WLAŚNIE!!Sama mieszkam na wsi niedaleko gór .... i wyobrażcie sobie, że za zadne skarby nie chciałabym mieszkac w zatłoczonym i zasyfionym miescie!!Co za brednie ludzie opowiadaja twierdząć ze ludzie na wsi sa biedniejsi! Otóż NIE.w mojej wsi co druga rodzina ma piekny, duzy dom z ogrodem po 2 samochody a niektorzy nawet co roku gdzies na wakacje za granice wyjezdzają... Musze powiedziec,ze w to miescie niekiedy ludzie sa biedniejsi niz ludzie na wsi bo teraz kazdy chce kupic sobie dzialke, wybudowac dom i mieszkac tutaj bo kazdy ceni sobie spokój i cisze !Dlaczego ludzie z miasta mieszkaja w malych mieszkankach i ciesnią sie tam całe zycie?? dlatego ze nie stac ich na kupno działki na wsi !!! Chyba niektorym ludziom nieco pomieszało się w głowach ... dzisiejsza wieś to nie to samo co kiedys ! tu nie tylko dominują baby -kury domowe które siedzą w domu bo męzowie im zakazali pracowac bo too mąz ma pracować teraz jest RÓWNOUPRAWNIENIE kazy robi co chce ... kobiety wcale nie boją sie męzów ! teraz wies bardziej przypomina miasto !I nie myślicie sobie ze wieś to zacofane i biedne miejsce bo w kazdym domu na wsi teraz znajdziecie komputer i to wszystko co znajduje sie w miejskim mieszkaniu !!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-02 16:00:55

cała prawda. Ja też pochodzę ze wsi ale na Mazurach. Mam duży dom, nowocześnie urządzony, działkę... Moja rodzina żyła i żyje lepiej niż niejeden mieszkaniec miasta. Może dlatego, że większość mojej rodziny to inżynierowie, ja z resztą też niedługo. W ogóle na mojej wsi to nie ma jako takiej biedy, chyba, że ktoś mieszka na starych blokach. Ale tak to nikt nie narzeka. I denerwuje mnie, że niektórzy myślą, że jak wieś, to gospodarstwa niezmechanizowane, wozy drabiniaste itd. W mojej okolicy większość rolników ma gospodarstwa zgodne ze standardami. Alb jak słyszę komentarze typu "taka dziewczyna pochodzi ze wsi? to niemożliwe" to aż mi źle. Ja nie wiem, co trzeba zrobić, by ludzie zaczęli myśleć inaczej?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-19 15:00:17

ja od urodzenia mieszkam na wsi i nie ma tu przejawów jakichś patologii. przesada.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-08 12:18:57

Dziwne są te podziały... Tym bardziej że ludzie teraz uciekają na wieś i do małych miasteczek. Ludzie ze wsi ludzie z miasta... Sama jestem ze wsi i nie czuje się jakoś gorsza. Ubieram się tak samo jak ludzie z miasta, wiem to samo co ludzie z miasta, mam podobne problemy co ludzie z miasta a że mam dalej do większego miasta i że mieszkam w spokojnej małej wsi to nie znaczy że jestem gorsza. Dziwne podziały, mam nadzieje że doczekam czasów kiedy te granice znikną.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz