Jak załatwić studia za granicą?

Marzą ci się studia za granicami naszego kraju? Sprawdź, jak dopełnić wszelkich formalności.
Jak załatwić studia za granicą?
21.09.2009
>

Studiowanie w innym kraju może być świetną opcją, zwłaszcza dla osób, które nie boją się wyzwań i chcą śmiało iść przez życie. W dzisiejszych czasach rozpoczęcie edukacji poza Polską nie jest już niczym trudnym – wystarczy znać kilka podstawowych kwestii, żeby rozpocząć studiowanie w pięknej Europie lub nawet poza nią.

Od czego zacząć?

Jeśli jesteś zdecydowana na to, że chcesz rozpocząć zagraniczne studia, najpierw pomyśl, w jakim kraju chciałabyś się znaleźć. Najlepiej, żeby było to państwo, w którym nie pokona cię bariera językowa i o którym masz elementarną wiedzę – w ten sposób będzie ci łatwiej odnaleźć się na obczyźnie. Pamiętaj, że twój pobyt w obcym państwie na samym studiowaniu się nie skończy. Będziesz tam mieszkała, żyła jak prawowity obywatel, dlatego tym ważniejsze jest wybranie kraju, który w jakimś stopniu jest ci bliski.

Wybrałaś  kraj. Co dalej?

Teraz czas wybrać uczelnię, na której będziesz chciała studiować. Uważaj, żeby nie przegapić terminów – polskie daty na uczelniach często zupełnie nie pokrywają się z zagranicznymi, dlatego lepiej jest odpowiednio wcześnie zacząć myśleć o miejscu swojego studiowania. Przegapienie terminów może mieć dla ciebie przykre konsekwencje – tak przykre, że możesz nie załapać się na pierwszy rok studiów. Kiedy wybierzesz uczelnię, dokładnie zapoznaj się z kierunkiem, który cię interesuje. Za granicą popularne jest rozbijanie kierunków na specjalizacje. Te często podpięte są pod kierunek automatycznie, bez możliwości zmiany, dlatego lepiej upewnij się, czy naprawdę chcesz to studiować. Uważaj również na rok studiów – w większości europejskich krajów studiuje się teraz według modelu 3+2.

Jakie dokumenty złożyć?

Listę stosownych dokumentów zawsze masz podaną na stronie internetowej danej uczelni. Najczęściej pierwszym etapem jest wypełnienie aplikacji przez Internet. Wpisujesz swoje osiągnięcia, oceny, wyniki, rekomendujesz się z jak najlepszej strony. Dopełnieniem tego są twoje dokumenty, które poświadczą, że jesteś godnym zauważenia studentem (lub kandydatem na niego). Wnioski powinnaś mieć przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Na pewno potrzebne będzie ci świadectwo maturalne. Najczęściej wysyła się je pocztą na adres uczelni. Pamiętaj także, że w większości przypadków – tak samo zresztą jak ma to miejsce w Polsce – będziesz musiała uiścić opłatę rekrutacyjną. Dla pewności, oryginał zaświadczenia o zapłaceniu wpisowego możesz podesłać razem ze świadectwem.

Co z językiem?

Na pewno myślisz, że do podjęcia zagranicznych studiów potrzebny ci będzie certyfikat językowy. Jasne, ale nie do wszystkich. Tego, czy szkoła wymaga od ciebie posiadania powyższego dokumentu, dowiesz się z jej strony internetowej. Najczęściej jednak nie wystarczy nawet FCE (First Certificate in English), chyba że uczelnia honoruje ten dokument zdany na ocenę A. Jeśli jednak masz CAE (Certificate in Advanced English), możesz być raczej spokojna - na większości europejskich uniwersytetów uprawnia do rozpoczęcia studiów, a jeśli chodzi o uzupełniające studia magisterskie, jest na dobrą sprawę niezbędny. 

Kasa, kasa, kasa...

Już wiesz, że bez opłaty rekrutacyjnej nie rozpoczniesz studiów. Dalej również czeka cię płacenie. Ile? To zależy od kraju. Za dzienną naukę na większości europejskich uniwersytetów się nie płaci, są jednak takie, które każą sobie płacić. Czesne może wynieść nawet kilka tysięcy euro. Jako student masz jednak pełne prawo do ubiegania się o stypendia (socjalne, naukowe oraz dla studentów zagranicznych – dla tych często są dodatkowe granty). Pamiętaj jednak, że nikt nie zwróci ci pieniędzy za zakwaterowanie, wyżywienie czy pomoce naukowe. Za to będziesz musiała zapłacić sama. Na szczęście, za granicą jest mnóstwo ofert pracy dla studentów i za te pieniądze można sobie dać radę całkiem nieźle.

Wszystko załatwione, co teraz?

Jeśli dopełniłaś wszystkich formalności, czeka cię tylko wynik rekrutacji. Pilnuj terminów, bo – jak już wspomnieliśmy – ich przegapienie może cię sporo kosztować. Dobrze jest również być w kontakcie, chociażby e-mailowym, z dziekanatem uczelni. Wiele placówek ma sekretariaty do obsługi obcokrajowców. Warto kontaktować się z ich pracownikami, bo pomogą ci „od ręki”, gdybyś miała wątpliwości. Dobrze jest również w międzyczasie szukać mieszkania albo spróbować ubiegać się o akademik. A jeśli wiesz już, że na pewno dostaniesz się na dane studia, pomyśl o wcześniejszym zarezerwowaniu biletu. Wtedy jest znacznie tańszy. 

Zagraniczne studia do niedawna wydawały się wielką tajemnicą. Przerażały, ciekawiły. Dziś  są już bardzo powszechne, dlaczego zatem miałabyś nie spróbować? Otwierają drzwi do kariery, podnoszą kwalifikacje i przede wszystkim, bez wątpienia są przygodą życia!   

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Po jakich studiach nie znajdziesz pracy?

Nie jest tajemnicą, że od poziomu wykształcenia oraz kierunku studiów, jaki wybierzemy, zależy nasza przyszłość oraz kariera zawodowa.

Wracają egzaminy wstępne na studia! 

Nowa matura miała być wygodnym i optymalnym rozwiązaniem zarówno dla licealistów, jak i dla władz uczelni, ale nie jest.

 

Polecane wideo

Komentarze (66)
Ocena: 5 / 5
Alicja (Ocena: 5) 27.05.2016 10:10
Od czego zacząć? Od odwiedzenia tej strony - studiazagranica.info/#.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.07.2010 21:49
o studiach w UK moge sobie pomarzyć :/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.09.2009 23:04
a co z niemieckojęzycznymi krajami i certyfikatami dot. j. niemieckiego? mam ukończone gimnazjum dwujęzyczne ale żadnych certyfikatów nie dostałam... A niewiem czy coś będzie u mnie w technikum budowlanym, jakaś możliwość zdawania certyfikatów.. a starczy jeśli mam pochodzenie niemieckie i tylko przedłużę ważność paszportu niemieckiego? Ktoś się orientuje?
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 29.09.2009 17:10
www.Cinemak.pl najnowsze filmy online i seriale online!! Polecam. Sprawdz!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.09.2009 18:53
No wow, bez rewelacji.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie