Jak załatwić studia za granicą?

21 Września 2009

Marzą ci się studia za granicami naszego kraju? Sprawdź, jak dopełnić wszelkich formalności.

Jak załatwić studia za granicą?
>

Studiowanie w innym kraju może być świetną opcją, zwłaszcza dla osób, które nie boją się wyzwań i chcą śmiało iść przez życie. W dzisiejszych czasach rozpoczęcie edukacji poza Polską nie jest już niczym trudnym – wystarczy znać kilka podstawowych kwestii, żeby rozpocząć studiowanie w pięknej Europie lub nawet poza nią.

Od czego zacząć?

Jeśli jesteś zdecydowana na to, że chcesz rozpocząć zagraniczne studia, najpierw pomyśl, w jakim kraju chciałabyś się znaleźć. Najlepiej, żeby było to państwo, w którym nie pokona cię bariera językowa i o którym masz elementarną wiedzę – w ten sposób będzie ci łatwiej odnaleźć się na obczyźnie. Pamiętaj, że twój pobyt w obcym państwie na samym studiowaniu się nie skończy. Będziesz tam mieszkała, żyła jak prawowity obywatel, dlatego tym ważniejsze jest wybranie kraju, który w jakimś stopniu jest ci bliski.

Wybrałaś  kraj. Co dalej?

Teraz czas wybrać uczelnię, na której będziesz chciała studiować. Uważaj, żeby nie przegapić terminów – polskie daty na uczelniach często zupełnie nie pokrywają się z zagranicznymi, dlatego lepiej jest odpowiednio wcześnie zacząć myśleć o miejscu swojego studiowania. Przegapienie terminów może mieć dla ciebie przykre konsekwencje – tak przykre, że możesz nie załapać się na pierwszy rok studiów. Kiedy wybierzesz uczelnię, dokładnie zapoznaj się z kierunkiem, który cię interesuje. Za granicą popularne jest rozbijanie kierunków na specjalizacje. Te często podpięte są pod kierunek automatycznie, bez możliwości zmiany, dlatego lepiej upewnij się, czy naprawdę chcesz to studiować. Uważaj również na rok studiów – w większości europejskich krajów studiuje się teraz według modelu 3+2.

Jakie dokumenty złożyć?

Listę stosownych dokumentów zawsze masz podaną na stronie internetowej danej uczelni. Najczęściej pierwszym etapem jest wypełnienie aplikacji przez Internet. Wpisujesz swoje osiągnięcia, oceny, wyniki, rekomendujesz się z jak najlepszej strony. Dopełnieniem tego są twoje dokumenty, które poświadczą, że jesteś godnym zauważenia studentem (lub kandydatem na niego). Wnioski powinnaś mieć przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Na pewno potrzebne będzie ci świadectwo maturalne. Najczęściej wysyła się je pocztą na adres uczelni. Pamiętaj także, że w większości przypadków – tak samo zresztą jak ma to miejsce w Polsce – będziesz musiała uiścić opłatę rekrutacyjną. Dla pewności, oryginał zaświadczenia o zapłaceniu wpisowego możesz podesłać razem ze świadectwem.

Co z językiem?

Na pewno myślisz, że do podjęcia zagranicznych studiów potrzebny ci będzie certyfikat językowy. Jasne, ale nie do wszystkich. Tego, czy szkoła wymaga od ciebie posiadania powyższego dokumentu, dowiesz się z jej strony internetowej. Najczęściej jednak nie wystarczy nawet FCE (First Certificate in English), chyba że uczelnia honoruje ten dokument zdany na ocenę A. Jeśli jednak masz CAE (Certificate in Advanced English), możesz być raczej spokojna - na większości europejskich uniwersytetów uprawnia do rozpoczęcia studiów, a jeśli chodzi o uzupełniające studia magisterskie, jest na dobrą sprawę niezbędny. 

Kasa, kasa, kasa...

Już wiesz, że bez opłaty rekrutacyjnej nie rozpoczniesz studiów. Dalej również czeka cię płacenie. Ile? To zależy od kraju. Za dzienną naukę na większości europejskich uniwersytetów się nie płaci, są jednak takie, które każą sobie płacić. Czesne może wynieść nawet kilka tysięcy euro. Jako student masz jednak pełne prawo do ubiegania się o stypendia (socjalne, naukowe oraz dla studentów zagranicznych – dla tych często są dodatkowe granty). Pamiętaj jednak, że nikt nie zwróci ci pieniędzy za zakwaterowanie, wyżywienie czy pomoce naukowe. Za to będziesz musiała zapłacić sama. Na szczęście, za granicą jest mnóstwo ofert pracy dla studentów i za te pieniądze można sobie dać radę całkiem nieźle.

Wszystko załatwione, co teraz?

Jeśli dopełniłaś wszystkich formalności, czeka cię tylko wynik rekrutacji. Pilnuj terminów, bo – jak już wspomnieliśmy – ich przegapienie może cię sporo kosztować. Dobrze jest również być w kontakcie, chociażby e-mailowym, z dziekanatem uczelni. Wiele placówek ma sekretariaty do obsługi obcokrajowców. Warto kontaktować się z ich pracownikami, bo pomogą ci „od ręki”, gdybyś miała wątpliwości. Dobrze jest również w międzyczasie szukać mieszkania albo spróbować ubiegać się o akademik. A jeśli wiesz już, że na pewno dostaniesz się na dane studia, pomyśl o wcześniejszym zarezerwowaniu biletu. Wtedy jest znacznie tańszy. 

Zagraniczne studia do niedawna wydawały się wielką tajemnicą. Przerażały, ciekawiły. Dziś  są już bardzo powszechne, dlaczego zatem miałabyś nie spróbować? Otwierają drzwi do kariery, podnoszą kwalifikacje i przede wszystkim, bez wątpienia są przygodą życia!   

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Po jakich studiach nie znajdziesz pracy?

Nie jest tajemnicą, że od poziomu wykształcenia oraz kierunku studiów, jaki wybierzemy, zależy nasza przyszłość oraz kariera zawodowa.

Wracają egzaminy wstępne na studia! 

Nowa matura miała być wygodnym i optymalnym rozwiązaniem zarówno dla licealistów, jak i dla władz uczelni, ale nie jest.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (66)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Alicja
(Ocena: 5)
2016-05-27 10:10:29

re: Jak załatwić studia za granicą?

Od czego zacząć? Od odwiedzenia tej strony - studiazagranica.info/#.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-27 21:49:52

o studiach w UK moge sobie pomarzyć :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-29 23:04:13

a co z niemieckojęzycznymi krajami i certyfikatami dot. j. niemieckiego? mam ukończone gimnazjum dwujęzyczne ale żadnych certyfikatów nie dostałam... A niewiem czy coś będzie u mnie w technikum budowlanym, jakaś możliwość zdawania certyfikatów.. a starczy jeśli mam pochodzenie niemieckie i tylko przedłużę ważność paszportu niemieckiego? Ktoś się orientuje?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-03 11:58:50

ja mam zamiar podjąc studia w Austrii jezeli chodzi o jezyk to musisz miec zaliczony poziom B2 i przetłumaczone wszystkie dokumenty na niemiecki oplata za studia wynosi niecałe 17 e. Od jakiegos czasu Austria zniosła oplaty za studia takze studiuje sie za darmo, chyba ze nie zdasz juz z kolei chyba jakiegos semestru to placisz cos ok 300-400 e. PS

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-03 14:48:37

Musisz zaliczyc tzw certyfikat DSDII albo DSH organizowany przez uczelnie lub szkole , na uczelni tez mozesz rok chodzic na kurs ktory przygotuje cie do egzaminu a potem do studiowania , jak masz obywatelstwo to nie musisz pokazywac certyfikatow a placi sie roznie zalezy od landu w NRW place 700 euro co semestr , do tego mieszkanie i jedzenie i inne przyjemnosci troche drogo ale zycze powodzenia :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-29 17:10:57

www.Cinemak.pl najnowsze filmy online i seriale online!! Polecam. Sprawdz!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-25 18:53:32

No wow, bez rewelacji.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-24 17:08:20

Jeszcze 2 lata nauki ;d i lece na exa do stanów hahahaha ;d o nic sie martwić nie muszę bo wszystko opłaca dziadek ;d tylko zaliczona maturka (to na 100 % już pewne ) i dziadek odstąpi mi tam mieszkanko na west coast of ny. A sam chyba wraca do polski ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-26 22:54:00

yy i co nas to obchodzi?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-08 13:14:50

Jestem polakiem i nie podoba mi sie, ze bedziesz miala lepiej niz ja!! chwalipięta!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-22 22:06:11

Jak byłam teraz niedawno na wakacjach to mi rezydentka z alfastaru opowiadała, że kilka lat temu na wycieczce w Grecji była taka dziewczyna, rodzice jej wykupili wakacje, a ona się zakochala w Greku i stwierdziła, że tam zacznie nowe studia. Heheh no i faktycznie studiuje, wyszła za mąż za tego faceta i jest w ciąży :) jak to życie różne scenariusze pisze :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-22 21:04:50

Ja w tym roku zdaję maturę i zamierzam próbować swoich sił w Niemczech :) A póki co szlifuję język :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-22 19:20:56

Jak to czytam to już wolę studia w naszym pięknym kraju. W Łodzi albo Krakowie ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-22 15:23:41

Boże, ale pierdoły wypisujecie w tym tekście. Czy pani Ewa w ogóle interesowała się tematem, zanim poczyniła ten artykuł!?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-07 18:43:30

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz