Jak być EKO w domu, w pracy, na zakupach?

29 Maja 2010

Chcąc być ekopozytywnym nie trzeba zarywać nocy i wspinać się na komin elektrowni. Ekologia nie musi zabierać czasu ani wymagać specjalnych poświęceń. Wystarczą drobne gesty!

Jak być EKO w domu, w pracy, na zakupach?
>

Ekologia tkwi w szczegółach, a o środowisko możemy dbać podczas gotowania, sprzątania, zakupów czy w drodze do pracy. O tym, jak w minutę zrewolucjonizować podejście do środowiska naturalnego – w domu, w biurze i supermarkecie – przeczytasz w naszym ekoprzewodniku.  

W domu

Twierdzenie, że najlepsze są najprostsze rozwiązania, doskonale potwierdza się w przypadku ekologii. Często wystarczy kilka sekund, aby coś zmienić. Wyłączajmy światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, wyjmujmy z gniazdka ładowarki, zasilacze komputera. Kiedy segregujemy śmieci - przed wyrzuceniem zgniatajmy plastikowe butelki, odkręcajmy nakrętki.   

Na zakupach

Wybierając produkty, warto poświęcić kilka minut na znalezienie artykułów przyjaznych środowisku - naturalnych kosmetyków i środków czystości, czy żywności niemodyfikowanej genetycznie, wytwarzanej przez lokalnych wytwórców. Producenci coraz częściej umożliwiają nam wybór właśnie takich towarów. Przykładem może być firma Black Point, producent i dystrybutor alternatywnych materiałów do druku, która do każdego tuszu dodaje kopertę umożliwiającą recykling pustego wkładu. - Wystarczy włożyć kartridż do środka, zakleić kopertę i wrzucić do skrzynki pocztowej - mówi Sławomir Kuczyński, menadżer programu EcoMind. - Ponadto z każdego oddanego w ten sposób kartridża, nadającego się do recyklingu, jedną złotówkę przekazujemy na programy pomocy dzieciom prowadzone przez UNICEF w krajach rozwijających się. W ten sposób jeden gest zmienia bardzo wiele - dodaje. Zebrane podczas akcji kartridże trafiają do utylizacji lub są w części ponownie wykorzystywane. Uzyskany w ten sposób produkt jest tańszy od wyprodukowanego od podstaw, mimo że zachowuje taką samą jakość.   

W drodze do pracy

Jak jeszcze można dbać o środowisko naturalne? Samochody stojące w korkach tylko z jedną osobą w środku, mianowicie kierowcą - brzmi znajomo? Tymczasem wystarczy zorientować się czy wśród naszych sąsiadów jest ktoś, kto pracuje w tej samej części miasta i zaproponować mu wspólną jazdę. W ten sposób ograniczamy liczbę samochodów na ulicach, ilość emitowanych spalin, nie mówiąc już o tym, że droga do pracy może stać się przyjemniejsza. Inna ekopozytywna opcja na pokonywanie dystansu praca-dom to rower. Dzięki niemu unikniesz tłoku w autobusie, a środowisko - zanieczyszczenia. Zaoszczędzisz minuty, a nawet godziny na dojazdach, ponieważ na dwóch kółkach łatwiej ominiesz korki. Rower poprawi kondycję, a to z kolei wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie. I w efekcie ekologiczne gesty - te drobne i te nieco większe - poprawią nie tylko stan przyrody, ale i Twoje samopoczucie. Warto!  

Materiały prasowe

Zobacz także:

Ekologiczne nowości kosmetyczne

Stylowe retro rowery – GALERIA!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (20)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-13 12:53:34

można też wymienić nieszczelne okna na energooszczędne, wymienić żarówki na energooszczędne, ocieplić dom eko styropianem (można przy tym wybierać materiały nasze rodzime! wiecie, że Polacy wymyślili pomarańczowy styropian?!)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-21 10:04:15

Bardzo łatwo być eko w dzisiejszych czasach. Przede wszystkim zaczęłabym od segregowania śmieci, następnie utylizacja przeterminowanych leków i sprzętów, nawet takich pustych pojemników po tuszu do drukarki. Zastanawiałam się czy coś takiego można tez zutylizować i dowiedziałam się, że zajmują się tym niektóre firmy, np. można wysłać taki pojemnik na doktortusz.pl i oni zajmą się jego regeneracje, następnie ponownie zostanie użyty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-31 20:12:46

hmm bardzo fajne pomysły, proste i wykonywalne :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-29 19:01:58

tak, poprostu super jest jechać rowerem po zatloczonej drodze wdychając spaliny :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-31 20:18:37

no to jeździj samochodem i dokładaj więcej spalin, tak przecież jest lepiej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-03 22:20:30

Tak Polacy umieją tylko narzekać i krytykować. Mieszkańcy większych miast narzekają na korki, smród, kurz itd. a sami wolą się wozić samochodami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-29 13:38:19

dobry artykuł :) a o tych kartridżach nie wiedziałam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-29 13:37:16

do tuszy hp także dołączane są koperty, w których można wysłać bezpłatnie tusz do recyklingu... o ile mieszka się w wielkiej brytanii, holandii, francji, niemczech... niestety w polski w dołączonej ulotce z instrukcją wysyłki nie wymienia się. więc niby wszystko pięknie ale i tak wyszło jak zwykle. całe szczęście, że np. u mnie w mieście zużyte tusze od drukarek można oddać w każdym mniejszym (tj. nie należącym do sieci) sklepie komputerowym. dziękuję, dobranoc.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-31 16:41:06

W Polsce też można ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-29 13:27:12

Dlaczego trzeba zgniatać plastikowe butelki i odkręcać korki ???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-31 16:38:43

Pomyśl więcej wrzucimy do śmietnika butelek zgniecionych czy tych nie zgniecionych ? W ten sposób obniżamy koszt wywózki takich pojemników, bo nie trzeba wywozić ich tak często ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-29 13:16:38

taaa ja będę wyciągała ładowarki z kontaktów, a w zimę miasto będzie udekorowane milionami kolorowych lampeczek.... też mi oszczędność.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-29 11:54:40

Ja nie rozumiem tego całego ekologicznego życia . Tak samo jak nie rozumiem organizacji Peta ,moim zdaniem zamiast wydawania pieniędzy na durne reklamy które propagują to by nie zabijać zwierząt,lepiej przeznaczyć je na głodujące dzieci bo życie ludzkie jest z pewnością ważniejsze niż życie jakiegoś tam szczura czy gronostaja .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-31 20:17:36

taa ale walcząc o zdrowe środowisko walczą również o to by te biedne i głodujące dzieci nie były dodatkowo chore przez spaliny, chemikalia i różne inne, co do zwierzaków no cóż widać jak je szanujesz a więc i zarazem cudze życie, nie mówię o szczurach czy coś ale biedne słonie czy inne zwierzęta zabijane tylko po to by zaspokoić głupie nadziane babsztyle chcące mieć piękne futro lub biżuterię z kości słoniowej to już całkiem co innego....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-29 09:43:02

szajs

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz