Imprezy rodzinne po Pierwszej Komunii kosztują tyle co WESELA! (Podliczamy wydatki)

01 Maja 2011

Pierwsza komunia to naprawdę spory wydatek. Rodzice nie zamierzają jednak oszczędzać!

dziewczynka pierwsza komunia

Już niedługo cała Polska pogrąży się wielkich komunijnych przygotowaniach. Uroczystość ta nadal jest bardzo olbrzymim wydatkiem dla rodziców. Zapłacić trzeba przecież za komunijną suknię, białą świecę, kwiaty oraz uroczyste przyjęcie. Według najnowszych danych, świętowanie pierwszej komunii kosztuje średnio kilka tysięcy złotych, a bardziej wykwintna uroczystość nawet kilkanaście tysięcy.

Rodzice nie zamierzają jednak oszczędzać. Każdy pragnie, aby tak wielka uroczystość była dla ich dziecka niezapomnianym przeżyciem. Przyjęcie takie wyprawia się przecież tylko raz w życiu.

Ile więc kosztuje wyprawienie dziecka na komunię? Za komunijne ubranie zapłacić należy około 800 złotych. Do tego dochodzi jeszcze wianek, buty, torebka i rękawiczki. Dziecku trzeba również kupić różaniec, książeczkę do nabożeństwa oraz zapłacić kościelne składki, przeznaczone chociażby na wystrój kościoła.

Dodatkowo, sporo pieniędzy wydaje się także na różne zabiegi upiększające. Zarówno dziewczynki przystępujące do komunii, jak i ich matki wybierają się tego dnia do fryzjera. Fantazyjne upięcie włosów to dodatkowy koszt.

Wydatki związane z komunią nie mają końca. Nawet po zakończeniu uroczystości i wyprawieniu przyjęcia, rodzice muszą liczyć się z kolejnymi kosztami. Trzeba przecież zakupić płytę z nagraną komunią oraz profesjonalne zdjęcie grupowe.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Najdziwniejsze pamiątki związane ze ślubem Kate i Williama: Tipsy, lodówka, sztuczny pierścionek

Jeśli marzy Ci się lalka Mini Kate, koniecznie poproś swoich londyńskich znajomych o zrobienie zakupów na ostatnią chwilę.

Kobiety tak naprawdę uwielbiają prać i prasować! Prace w domu to dla nas niezła rozrywka...

Większość pań nie zamierza dzielić się tymi obowiązkami z partnerem. Dlaczego?

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (36)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-10 11:31:25

racja.... ale jakl sie wydaje na bachory tyle kasy to same macie potem problem z pieniedzmi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-04 20:28:55

Wcześniej to były komunie... 3 rodzaje sałatek, wędliny, pieczywo do tego, pierwsze danie, drugie danie, deser, tort, ciastka różnego rodzaju i owoce, ewentualnie jakieś trunki, a teraz? Wielka biesiada - wielka przesada. Ja rozumiem, że musi być wielka "biba", bo jest tylko raz w życiu ten wielki dzień dla dziecka - I komunia. Ale do cholery, ja za głupią puszką kukurydzy, kilkoma pieczarkami, jedną papryką i dobrym żółtym serem na pizzę zjeździłam pół miasta i nic nie znalazłam, bo wszystko było wykupione. Kobitki zrozumieją, bo tak to jest przed naszym czerwonym, kobiecym tygodniem, że mamy różne kaprysy i zachcianki na jedzenie czy słodycze. Przypomnę jeszcze o prezentach. Wcześniej to były złote pierścioneczki, zwykłe aparaty, rowery górskie - i była frajda, uśmiech gwarantowany. A teraz to jak dziecko dostaje rower to już zaczynają się fochy, dlaczego nie laptop czy coś lepszego... Mam 2 kuzynów, którzy mieli w tamtym roku komunie, właśnie tak potraktowali prezenty ode mnie... Komunia to nie urodziny, tylko wielki dzień. Prezenty muszą być drobne i symboliczne, a nie drogie i wypasione, żeby zadowolić dziecko...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-03 18:24:20

u mnie na komunii była tylko babcia dziadek i chrzestni dostałam zegarek ,łańcuszek i może z 600zł to rodzice mi dołożyli i kupili mi rower...i obeszło się bez zbędnych ceregieli nie to co teraz cudują z tymi dziećmi :/ te dzieci teraz nie czekają na przyjęcie Jezusa do serca tylko na prezęty:/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-02 11:49:17

Tutaj wpisz treść komentarza...Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomysł sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wyślij te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 osób Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwność Twojego życzenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-01 22:47:46

To wszystko to jakiś wymysł tej redaktorki od siedmiu bolesci. Właśnie wróciłam z komunii chrześniaka i żadna dziewczynka nie miała drogiej sukni czy fryzury od fryzjera. Każda była podobnie skromna. Różniły sie wiankami!! Brednie ten adrykuł. Papilot schodzi na psy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-01 22:43:53

Właśnie wróciłam z imprezy po komunii swiętej chrześniaka. I sądzę że papilot.pl schodzi na psy. Co Wy za brednie wypisujecie!? kilka tysięcy? przeciez to jest śmieszne. Alba do komunii dla chłopca i dziewczynki (tak papilocie dziewczynki nie idą w sukniach balowych czy ślubnych) kosztuje około 100 złotych. Zalezy jeszcze czy bedzie miała specjalne lamówki. Dziewczynki do fryzjera? Puknij sie w łeb redaktorko od siedmiu boleści. żadna dziewczynka na komunii nie miała fryzury od fryzjera. owszem miały koki, loki ale widac było ze domowej roboty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-01 20:58:15

Przystępowałam do I komunii kilka ładnych lat temu i nie wiem ile teraz takie rzeczy kosztują, ale mnie alba wyszła 200zł , dodatki koło klejnych 200, włosy czesała koleżanka mamy za małe pieniądze, a przyjęcie komunijne miałam w domu, dla najważniejszych osób: rodzice, dziadkowie z obojga stron, chrzestni z małżonkami i dziećmi, oraz rodzeństwo rodziców z rodzinami oraz owa kolezanka od włosów :) Pamiętam, łącznie ze mną i rodzicami wyszło 25 osób. Jedzenie komunijne wyniosło rodziców ok. 400zł . Czyli suma sumarum 800zł. Tyle, na ile pani autorka wyceniła strój komunijny;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-01 20:38:33

a do komunii nie chodzi się w albach, a nie w sukienkach za 800 zł. ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-01 20:23:21

h t t p : / / t n i j . o r g / l m q y

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-01 20:03:59

Maskara co Ci ludzie wyrabiają. Ja miałam komunię piętnaście lat temu i wtedy organizowanie przyjęcia w lokalu było prawie nie do pojęcia. Przecież to ma być przeżycie religijne, a nie wielka impreza!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz