Gdzie kobietom żyje się najgorzej?

08 Listopada 2011

Na którym miejscu w rankingu równości znalazła się Polska?

rachunki

Chociaż mamy już XXI wiek, to jednak w wielu zakątkach naszego globu kobiety wciąż muszą walczyć o swoją pozycję w społeczeństwie. Co ciekawe, sytuacja ta wcale nie dotyczy jedynie krajów Trzeciego Świata, gdzie na dobre utrwalił się dawny model życia, tradycyjny podział ról i obowiązków. Problem ten widoczny jest również w wielu bogatych i mocno rozwiniętych krajach Europy Zachodniej.

Jak wynika z Raportu Światowego Forum Ekonomicznego, kobietom najgorzej żyje się w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Nie lepiej jest jednak również i w Polsce. W światowym rankingu dotyczącym równości płci, zajęliśmy dopiero 41 miejsce – podaje gazeta.pl.

Nierówność między kobietami a mężczyznami szczególnie mocno uwidacznia się w sferze życia zawodowego. Panie wciąż nie mogą liczyć na takiego same zarobki , jak ich koledzy zajmujący podobne stanowisko. Przedstawicielki płci pięknej mają również znacznie mniejsze szanse wykazania się w polityce. Do rządzenia państwem dopuszczane są tylko nieliczne z nas. Podobnie jest z zarządzaniem firmą. Na czele większości olbrzymich korporacji stoją oczywiście mężczyźni.

Skąd wynikają te dysproporcje? Dlaczego kobiety wciąż są tak bardzo dyskryminowane? Według specjalistów, winą za taki stan rzeczy należy obarczać nadmiar obowiązków, które narzuca przedstawicielkom płci pięknej współczesny świat. Mają one być nie tylko wykwalifikowanymi pracownicami, lecz także idealnymi żonami i matkami. A to właśnie wchodzenie w związek małżeński i macierzyństwo mocno ogranicza ich udział w życiu gospodarczym i politycznym. Co więcej, sprawia, że kobiety wydają się osobami mniej dyspozycyjnymi i atrakcyjnymi w sferze publicznych działań.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Gdzie narodziło się życie? Poznaj ZASKAKUJĄCĄ odpowiedź!

Najnowsze odkrycie naukowców to olbrzymi krok w badaniach nad ewolucją człowieka.

Zabili konia i urządzili krwawą sesję foto!

21-latka weszła do wypatroszonego ciała zwierzęcia, tarzała się w jego krwi i pozowała do zdjęć.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (33)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-20 15:19:34

Sudan, Afganistan,Somalia:3 najgorsze kraje do życia dla kobiet na świecie 50 batów za krótką sukienkę w Sudanie kobieta nie może jechać pociągiem z mężczyzną w Somalii każda dziewczynka w wieku od 4 do 13 lat jest obrzezana i wykorzystywana seksualnie do pracy ,każdy mężczyzna w Afganistanie sprzedaje swoje kobiety niebezpiecznym ludziom za 50 owiec!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 14:38:49

starego wiarusa 33... ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 09:57:15

Ja uwazam, ze kobiety trzeba podzielic na kilka grup: pierwsza to kobiety leniwe, matki polki, ktorym nawet w glowie nie siedzi pomysl pracowac, lepiej zostac w domu i koszule pracowac, narzekac na meza i cala reszte, druga to kobiety ktore pojda do pracy ale beda zbijac baki (dawne urzedowki) i liczac godziny do domu zbey ugotowac mezowi obiad i zrelaksowac sie ogladajac M jak milosc, sa kobiety ktore sa pracowite i bardzo dobre w swej pracy, one dziela swietnie obowiazki w domu i pracy, ale do tego musza byc szczesciarami i miec partnera ktory pomoga im w codzinnym zyciu (w Polsce niestety o takieog trudno) i istnieje jeszcze jedna grupa kobiety, ktore sa bardzo inteligentne i bija na leb kazdego inteligentnego faceta, kobiety te odnosza sukcesy w rozncyh dziedzinach (Marie Curie Skladowaska) i sa na tyle madre, ze albo pozostaja same, albo dobieraja sobie partnera, ktory bdzie trakotowac je na rowni i jak trzeba ugotowac dzieciakom czy zminic pieluche, ten podwinie rekawy i narzekac nei bedzie.Nie nadmienilam, ze oczywiscie faceci tez maja swoje grupy: leniwych (jest ich tam pewnie okolo 50% spoleczenstwa), "fuszerke robie" dajmy na to 20%, bedzie moze z 25% pracowitch i reszta 5% inteligentnych, ktorych nawiasem mowiac w rzadzie nie ma.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 21:33:01

kobiety powinny tak naprawdę zarabiać dwa razy więcej niż mężczyźni, bo pracują poza pracą zarobkową jeszcze w domu i przy dzieciach. A tak w ogóle jesteśmy inteligentniejsze od mężczyzn - spójrzcie na najlepsze gimnazja i licea w swoich miastach, 2/3 to kobiety, na studiach 60% to kobiety! nie rozwijamy się dalej bo rodzimy dzieci, a gdybyśmy nie musiały rodzić dzieci, to przegoniłybyśmy facetów we wszystkim! I jeszcze jedna przewaga kobiet nad facetami: zauważcie, że 99% psycholi, gwałcicieli, morderców itp to mężczyźni :) to po prostu słaba psychicznie płeć :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-10 20:25:38

tak właściwie to dlatego że mamy liczne zobowiązania w domu, przechodzimy na emeryturę wcześniej niż mężczyźni, mimo że na zachodzie tego nie ma. No ale zarobki powinny być takie same, nie rozumiem jakim prawem kobieta mniej zarabia od mężczyzny. Jesteśmy równie wydajne i dobre w wywiązywaniu się z obowiązków co mężczyźni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 15:00:42

A nikomu nie przyszło do głowy, że kandydatki nie są na tyle dobre, żeby dopuszczać je do wyższych stanowisk w rządzie? Nie liczy się płeć, tylko to, kto daną pracę lepiej wykona, a wpychanie bab do rządu na siłę po prostu mija się z celem. Co do dyskryminacji to tylko kwestia wyboru, jeśli jakaś chce spędzić całe życie w kuchni służąc facetowi to proszę bardzo, ale mi coś takiego nie odpowiada

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 15:06:53

a uwazasz ze faceci sa dobrzy , to zapewne dlatrgo mamy taka kulawa gospodarke!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 20:49:06

no cóż, nowym marszałkiem Sejmu została kobieta, więc to się powoli zmienia :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 23:58:19

hahahhahaah nie no, rzeczywiście jest się z czego cieszyś, że Kopacz została marszałkiem. Co za lewusy.. Ludzie, zacznijcie myśleć! Pozdrawiam inteligentnych :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-12 18:46:09

robili różne badania i okazuje sie że kobiety z taką samą wiedzą czy wynikami w pracy zawsze zarabiają mniej niż faceci więc to nie prawda, ale co do tych parytetów to się zgadzam, głupota

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-13 18:20:50

2011-11-09 23:58:19 --> wiesz co, najbardziej żałosni są ludzie twojego pokroju. Jedyne co potrafisz, to skrytykować, jednocześnie nie podając żadnych argumentów by bronic swoich racji (o których oczywiście nawet nie napisałaś, wlazłaś na portal żeby spróbować błysnąć Bóg jeden wie czym). Nie masz po co pozdrawiać inteligentnych, wątpię byś się do nich zaliczała.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 14:23:43

phahahaha ale daliscie! jak kobietom tam sie zyje najgorzej to niech przyjada do POLSKI :]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 14:15:48

A gdzie najlepiej? Holandia, Belgia, Niemcy?? Takie szczątkowe dane są wku$wiające.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 12:41:14

"Przedstawicielki płci pięknej mają również znacznie mniejsze szanse wykazania się w polityce. Do rządzenia państwem dopuszczane są tylko nieliczne z nas." Żartujecie? zaraz po wyborach był ranking jaki procent posłów w Sejmie i senatorów w Senacie stanowią kobiety. Wyszło że 48% posłów i jeśli dobrze pamiętam to 18% senatorów to kobiety. Waszym zdaniem to mało? I nie mówcie mi że co z tego skoro kobieta nie jest premierem czy prezydentem, bo akurat na te stanowiska po prostu nie ma dobrych kandydatek spośród naszym parlamentarzystek. Co do zarobków się zgodzę, nadal zarabiamy słabiej niż mężczyźni, ale akurat w polityce to nas jest od cholery....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 20:53:32

nie sądze że jest 48 % posłanek ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 07:14:13

ja czytałam na onecie że jest 42% posłanek, a naj akimś innym portalu że 38%.... widać polscy dziennikarze nie są w stanie tego obliczyć ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 13:55:51

nie, to chyba było inaczej. 50% posłów na listach wyborczych stanowiły kobiety, ale do parlamentu dostało się mniej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 08:04:55

tak jest bo baby daly sobie wmócic ze musza byc dobre i w pracy i w domu. dne szanujace sie kobiety wybiora rozwój osobisty a nie uslugiwanie domowe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 02:20:33

DLATEGO TEN SIWAT WYGLADA JAK WYGLADA BO WSZEDZIE RZADZA FACECI...A TO DAJE DO MYSLENIA!!!!!!!!! WYDAJE IM SIE ZE WE WSZYSTKIM TACY DOBRZY A JAK WIDAC PO TYM CO SIE DZIEJE NA SWIECIE TAK NIE JET!!!!!!! A PO DRUGIE KAZDA MADRA KOBIETA DZIELI SIE OBOWIAZKAMI ZE SWOIM PARTNEREM I MA CZAS ABY SIE ROZWIJAC TYLKO TE GLUPIE BIORA NA SWOJE BARY DOM I WYCHOWANIE DZIECI A PANOM TO NA REKE WIEC POKO MY SAME NIEPOWEMY DOSADNIE ZE TO CZY TAMTO MA BYC ZROBIONE ONI SAMI SIE NIEDOMYSLA......JEDNAK CO DZIWNI MNIE NAJABARDZIEJ TO FAKT ZE NUBY JEDNYM ZKRAJI GZDIE ZYJE SIE NAJGORZEJ KOBIETOM JETS WIELKA BRYTANIA TO JAKIS ABSURD!!!!!!!!!! MIESZKAM TAM I TAK WYGODNIE JAK ZYJE SIE ANGIELKOM NIE ZYJE SIE NIGDZIE ...SA NIESAMOWIECIE SAMODZIELNE FINANSOWO NIEPOTZREBUJA FACETA DO TEGO ABY PRZETRWAC (W PRZECIWIENSTWIE DO POLEK) WSPARCIE ZE STRONY PANSTWA....JETS OGROMNE.....MAJA NA DZIECI,CIUCHU,IMPREZY I ZYCIE W POLSCE TO NIEDOPOMYSLENIA SAMOTNA KOBIETA Z DZIECKIEM LEDWO WIAZE KONIEC Z KONCEM......NIE WIEM SKAD TE DANE ALE TO BZDURA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-08 11:40:51

Błagam wyłącz Caps Lock następnym razem , bo twój komentarz aż razi w oczy -,-

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz