EXCLUSIVE: Zmiana imienia - jak to się robi w Polsce?

26 Grudnia 2015

Pracownica urzędu stanu cywilnego zdradza, kto i dlaczego chce zmienić swoje imię.

zmiana imienia

Dorosły człowiek może decydować o niemal każdym aspekcie swojego życia, ale istnieją kwestie, na które nie ma większego wpływu. Często mówi się, że rodziców się nie wybiera. Podobnie jest z danymi osobowymi, które są nam przypisane z momentem przyjścia na świat i rejestracji w odpowiednim urzędzie. Z tą różnicą, że w uzasadnionych przypadkach możliwa jest ich korekta. Zmiana imienia czy nazwiska jest zgodnie z polskim prawem możliwa, ale wymaga racjonalnego uzasadnienia.

W przypadku zmiany nazwiska najczęstszym motywem jest jego ośmieszający wydźwięk. Trudno zastosować tę zasadę co do imienia, bo wulgarne czy kompromitujące w naszym języku zwyczajnie nie występują. Czym kierują się więc ludzie, którzy zgłaszają się do urzędu stanu cywilnego, by zmienić pierwszy człon swoich danych osobowych? Dziś pytamy o to Barbarę, która od niemal 10 lat opiniuje tego typu wnioski.

Urzędniczka przyznaje, że nie zdarza się to często, ale każdego roku kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób zwraca się do niej w tej konkretnej sprawie. Przyjrzyjmy się temu zjawisku z bliska.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-25 22:59:16

Zmiana imienia wcale nie jest taka trudna, tylko trzeba trafić na ludzkiego urzędnika i umieć dobrze uzasadnić swoją decyzję. Ludzie w internecie straszą, że zmiana imienia graniczy z cudem, a to nieprawda. Jeśli faktycznie posługujesz się innym imieniem, potrafisz wykazać, dlaczego poprzednie imię jest dla Ciebie problematyczne, masz świadków na używanie innego imienia, to zmiana jest właściwie od ręki. U mnie zmiana z Kazimiery na Katarzynę była szybka. Wprost napisałam, że imię Kazimiera jest dla mnie szorstkie, nie identyfikuje się z nim oraz że moi znajomi mogą poświadczyć, że zawsze proszę o zwracanie się do mnie Kasia. :) Decyzja pozytywna od razu, po 2 tygodniach już rozpatrzone oficjalnie do odbioru. Od 2 lat jestem Kasią i naprawdę czuję się z tym doskonale.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-26 12:59:29

re: EXCLUSIVE: Zmiana imienia - jak to się robi w Polsce?

Guzik prawda, zmyslony tekst. Wnioski o zmiabe imienia czy nazwiska mozna skladac kilkukrotnie a na decyzjebodmowba przysluguje odwolanie do sadu administracyjnego. Zalosna proba wkrecenia papilotek z "ekspertka"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-26 11:44:48

re: EXCLUSIVE: Zmiana imienia - jak to się robi w Polsce?

Ja mam inna sytuacje jestem ofiara starej skinuchowanej urzedniczki ktora powiedziala mojemu ojcu ze imie Paula nie jest Polskie a to bym 86 rok bylo u nas jeszcze pelno ruskich i strasznie sie babka poczuwala zeby polskie dzieci mialy polskie imiona. Prosil ccial przekupic a ona powiedziala Paulina moze byc Paula nie. Tak jakby Paulina wogole polska byla...to sa 2 rozne imiona i ja sie z Paulina nie identyfikuje od dziecka. W przedszkolu w szkole w dziennikach byla paulina ale wszyscy mowili Paula. Nauczuciele znajomi kolezanki nawet lekarze mimo ze w ksiazeczce widniala Paulina jakos tak z automatu mowili Paula nawet jak mnie nie znali. Widocznie to bardziej do mnie pasowalo. Planuje zmienic imie wraz ze slubem zeby 10 razy nie zmieniac dokumentow :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-26 02:56:37

re: EXCLUSIVE: Zmiana imienia - jak to się robi w Polsce?

moim zdaniem bez sensu ,że odrzucają wnioski. O ile nie jest to jakaś wulgarna nazwa to ludzie powinni mieć prawo nazywać się jak chcą. Jeśli dorosła osoba ma potrzebę zmiany imienia na Shrek, Excaliur czy Batman to powinna mieć do tego prawo. To rodzice nadają imiona więc jeśli ktoś źle się czuje z tym wybranym przez rodziców powinien mieć pełne prawo ,żeby je zmienić. Oczywiście wciąż jest to uzależnione od humoru pani z urzędu i biurokracji

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1