Eusapia Palladino – spirytystka wszech czasów czy zwykła oszustka?

24 Maja 2016

W czasie jej seansów meble unosiły się w powietrzu, instrumenty same grały, a zebranych dotykały niewidzialne dłonie!

Eusapia Palladino

Jej biografia jest pełnia tajemnic i nieścisłości. Wiadomo, że Eusapia Palladino przyszła na świat w 1854 r. w Murge, niewielkiej miejscowości na południu Włoch. Podobno miała 12 lat, gdy została sierotą i zaczęła tułać się po różnych rodzinach, zarabiając jako służąca, choć niektóre źródła podają, że przez jakiś czas była także szwaczką.

Długo tułała się od domu do domu, aż pewnego dnia trafiła na seans spirytystyczny, zajmując miejsce jednego z gości, który nie dotarł na spotkanie. Według jednych źródeł Eusapia odkryła wówczas w sobie nadprzyrodzone zdolności, według innych dostrzegła w tym szansę na karierę, a przede wszystkim łatwy zarobek.

Choć nigdy nie nauczyła się czytać i pisać, miała niewątpliwie zmysł do interesów, co przez następne 30 lat zapewniło Włoszce status gwiazdy. Pod koniec życia Palladino lubiła mawiać: „Królów i cesarzy nie brakuje, ale Eusapia jest tylko jedna!”.

Niewidzialne dłonie

Niedługo po pierwszym seansie Palladino przeprowadziła się do Neapolu, gdzie bardzo szybko zyskała status słynnego medium. Gazety w całej Europie rozpisywały się o niesamowitych zjawiskach, które miały miejsce podczas spotkań z Eusapią. W pomieszczeniach fruwały meble, instrumenty same zaczynały grać, pojawiały się zagadkowe światła i dźwięki. Zebrani opowiadali, że w pewnym momencie czuli na sobie dotyk niewidzialnych dłoni, a także słyszeli szepty duchów. Według niektórych doniesień także sama Palladino potrafiła wznieść się ponad ziemię, w czym nie przeszkadzały nawet krępujące kobietę sznury.

Fenomen Eusapii zaintrygował słynnego włoskiego psychiatrę i kryminologa, Cesare Lombroso, który uczestniczył w kilku jej seansach i uznał, że rządzą nimi trudne do wyjaśnienia siły. Jego relacje wzbudziły zainteresowanie innych ówczesnych badaczy z całej Europy, m.in. z uniwersytetu Cambridge i paryskiego Instytutu Psychologii Ogólnej.

Naukowcy zaczęli być częstymi gośćmi niezwykłych spotkań z Palladino. Zawsze odbywały się one w zaciemnionym pokoju, w rogu którego stał zasłonięty kotarą mały stolik z różnymi instrumentami muzycznymi, m.in. bębenkiem i dzwonkiem. Przy sąsiednim stoliku zajmowała miejsce Eusapia, kontrolowana przez siedzących po obu stronach mężczyzn, pilnujących, by medium nie mogło wykonywać żadnych ruchów rękami i nogami.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

  • Strona 1 z 1