Ekstremalne równouprawnienie w Szwecji

10 Września 2008

Mężczyźni domagają się, aby obok wibratorów w aptekach stanęły sztuczne waginy, w żadnym miejscu nie może być zniżek ze względu na płeć. Na wyższych szczeblach w państwie też musi panować równowaga między przedstawicielami obu płci.

Ekstremalne równouprawnienie w Szwecji

Kraje skandynawskie, a szczególnie Szwecja, słyną z bardzo silnej walki o równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz o przywiązanie do tradycji państwa opiekuńczego.

Właśnie do rzecznika do spraw równego statusu trafiła skarga dwóch mężczyzn przeciwko sieci aptek Apoteket. Panów zdenerwował brak gadżetów erotycznych dla mężczyzn w ofercie sprzedaży. Apoteket latem wprowadził do swojej oferty wibratory i kulki pochwowe. Akcesoria od razu stały się hitem sieci. W uzasadnieniu wniosku o dyskryminację, panowie podali:

„Zaburzony i nieprawdziwy wizerunek seksualności, zgodnie z którym kobieta ze sztucznym penisem jest postrzegana jako wyzwolona, silna i niezależna, natomiast mężczyzna z nadmuchiwaną plastikową waginą, jako ohydny i zboczony" („The New York Times", tłumaczenie Onet).

Apteki przyjęły specyficzną linię obrony i są gotowe wprowadzić do sprzedaży gadżety dla panów:

„O ile nam wiadomo, nie ma na rynku dobrej jakości produktów dla mężczyzn. Jeżeli takie produkty się pojawią, nie widzimy powodu, żeby ich nie wprowadzić do sprzedaży".

W 2005 roku w Szwecji, do ustawy o równym statusie, dopisano poprawkę o wprowadzeniu równowagi w społeczeństwie. Ta broń zaczyna działać w obie strony.

Przywileje, jakimi do tej pory dysponowały kobiety, zaczynają po kolei znikać. Panie mogły liczyć na zniżki w taksówkach czy u fryzjera, od niedawna wszędzie muszą obowiązywać takie same ceny.

Podobna historia dotyczy promocji w barach, gdzie wpuszczano jak najmłodsze dziewczyny, a panom podwyższano granicę wieku. Właścicielom klubów i dyskotek zależało na jak największej liczbie kobiet, to było gwarancją sukcesu. Miały być magnesem przyciągającym mężczyzn i wabikiem zwiększającym obroty.

Równouprawnienie dotyczy także par homoseksualnych. Przekonała się o tym para lesbijek z Uppsali. Poddały się one darmowemu zabiegowi sztucznego zapłodnienia, finansowanemu przez państwo. Trzy próby się nie powiodły, dlatego panie postanowiły spróbować in vitro na drugiej partnerce. Lekarze odmówili, motywując, że pary heteroseksualne w podobnej sytuacji nie miałyby kolejnej szansy.

W Polsce walka o równouprawnienie jeszcze się nie zaczęła, a dotychczasowe próby jej podjęcia skupiały się na rozgraniczeniu nazewnictwa na psychologów i psycholożki. Publiczne debaty na ten temat zazwyczaj kończyły się sporami, które nie przynosiły realnych korzyści.

W Norwegii na początku tego roku wprowadzono nowe prawo, według którego w każdej spółce akcyjnej musi zasiadać co najmniej 40% kobiet, pod groźbą rozwiązania. Po 2 miesiącach obowiązywania prawa, 12 spółek zostało ostrzeżonych, dano im 4 tygodnie na wprowadzenie równowagi w zarządach.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (41)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-29 22:03:16

To już nawet nie można iść do apteki po leki, żeby nie natknąć się na obrzydlistwa w postani sztucznych penisów czy paskudnie wyglądających gumowych lal

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-09 10:22:00

I bardzo dobrze. Jak równouprawnienie, to równouprawnienie:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-17 16:11:00

fajne zdjęcie ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-12 19:22:00

mnie tam na równouprawnieniu nie zależy, lubię być traktowana inaczej (nie chodzi mi o to że gorzej) po prostu jak prawdziwa kobieta

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-12 18:22:00

[quote="Nefertiti"][quote][b]Aśtaa[/b] "Zaburzony i nieprawdziwy wizerunek seksualności, zgodnie z którym kobieta ze sztucznym penisem jest postrzegana jako wyzwolona, silna i niezależna, natomiast mężczyzna z nadmuchiwaną plastikową waginą, jako ohydny i zboczony" Pffff a co mają powiedzieć kobiety? Facet im więcej lasek "zaliczy" tym jest uważany za lepszego i bardziej męskiego, kobieta im więcej miała partnerów, tym jest gorsza i nie raz nazywana dziwką ;/ ja tam lubie prawiczkow, nie lubie facetow z wielkim przebiegiem, na pewno nie dałabym im sie dotknac bo bylabym pewna ze mnie zdradza, dla mnie facet ktory mial wiele przygod nie wie zbyt duzo o milosci, bo dla mnie seks to okazanie milosci, a nie przygoda :) a co do tego rownouprawnienia to nie bede nic mowic ale na stacjach BP mozna kupic sztuczne pochwy, a dla kobiet nic nie ma :) mnie tam i tak nie krecą takie zabawki, wole mojego miska :) No i co Wy na to kochani mężczyźni? Aż tak Wam żle?[/quote] Zgadzam sie :P:P:P[/quote]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-12 16:54:00

hahaha sztuczne waginy a to dobre.... ;D rękodzieło niech ce robia po co im jakies ,,dmuchane Mariole" hahaha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-11 23:18:00

Sztuczne pochwy hehe to głupie, od od czego ma się rękę :P Poza tym nic nie zastapi wilgotnej cipki !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-11 20:56:00

jasne.Zacznijmy przepuszczać facetów przodem i ustępywać im miejsca, bekając przy tym i plując,bo skoro facetowi wypada to przecież nam(kobietom) też. Równouprawnienia są dobre,ale bez przesady.A efektem "przesady" będzie coraz mniejszy szacunek do kobiet ,który i tak maleje i maleje. Kobiety zawsze cokolwiek by się nie działo będą płcią piękną,ale słabszą i nic na to nie poradzimy. Ale przez to należą nam się jakieś ulgi i odpowiednie traktowanie (jak np.puszczanie przodem w drzwiach) .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-17 16:50:39

Jesteś aż tak słaba że trzeba cię puszczać przodem w drzwiach?! Właśnie o to chodzi w równouprawnieniu że nikt nie ma żadnych ulg. bo jak równo to równno!!!!! Mnie na przykład denerwuje jak mnie facet przepuszcza przode i nie d sie im wmówic żeby teg nie robili przez takie niedorajdy jak ty. Sory ale mnie to coraz bardziej wkurza jak czytam takie teksty!....:/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-11 19:44:00

nic nie zastapi wilgotnej cipki zadny wynalazek

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-11 12:44:00

Jak na mój gust równouprawnienie jest dobre do pewnego stopnia. Prawo do głosu, dlaczego tylko faceci mają decydować kto będzie nas WSZYSTKICH reprezentował? no i dobrze, że nie jesteśmy już własnością mężczyzn. Nie mogą zrobić z nami wszystkiego czego chcą. A w pracy... Są rzeczy, w których mężczyzna nigdy nie dorówna kobiecie i są takie, w których kobieta nie dorówna mężczyźnie. To też trzeba brać pod uwagę. A ze swoim ciałem zarówno kobieta jak i mężczyzna mogą robić co chcą i nikt nie ma prawa ich za to oceniać!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz