Czym jest dla Polek patriotyzm?

10 Września 2017

Manifestowanie miłości do ojczyzny wydaje się ostatnio zastrzeżone głównie dla mężczyzn. Czy dla kobiet patriotyzm nic nie znaczy?

flaga Polski

Gdy niedawno IBRiS Homo Homini, w sondażu przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” zapytał Polaków ile poświęciliby dla dobra ojczyzny, aż 53 proc. kobiet odpowiedziało, że… nic. Jeśli chodzi o mężczyzn, tylko co trzeci udzielił takiej odpowiedzi. 13 proc. ankietowanych Polek oddałoby dla kraju zdrowie, 11 proc. – karierę, 10 proc. – majątek, natomiast 7 proc. – szczęście osobiste.

Czy te wyniki oznaczają, że mieszkanki krainy leżącej między Odrą a Bugiem nie są patriotkami? Na pewno nie, choć bez wątpienia rozmaicie rozumieją to określenie.  „Jestem ogromną patriotką. To jest definicja, która ludzi wikła. Jak patrzę na naród Polski, to my jesteśmy w stanie zabić się za poglądy przy wielkanocnym stole. My jako naród zmarnowaliśmy tyle szans, bo się wiecznie żarliśmy” – przekonuje Agnieszka Chylińska w programie Kuby Wojewódzkiego.

Dla Małgorzaty Potockiej patriotyzm jest przede wszystkim więzią i tęsknotą za tym, co wiąże się z ojczyzną. „Wydaje mi się, że te podstawowe emocje, które w nas są, tworzy kultura. Ja bym naprawdę chciała, żeby ta kultura w Polsce była na pierwszym miejscu, ponieważ to jest naprawdę niesamowite bogactwo wewnętrzne, które daje ogromną siłę człowiekowi” – tłumaczy aktorka, reżyserka i producentka filmowa.

Bardziej sceptyczna okazuje się Anna Mucha. „W nosie mam „boga, honor i ojczyznę!” – pisze gwiazda na swoim blogu. „Dziś mam w głębokim poważaniu kamienice i ulice… (brzydkie zresztą). Mam w głębokim poważaniu, co stanie się z moim majątkiem (w kredycie, zresztą), jeśli wejdą… * tu wpisz dowolnego wroga. Nie będę walczyć, o „bliźnich” z ONRu, hejterów, zawistników, ksenofobów, homofobów, czy innych plugawych, małych ludzi… Moim naczelnym obowiązkiem jest ochronienie moich dzieci, mojej rodziny, moich bliskich. Za wszelką cenę” – wyjaśnia aktorka.

Nie zmienia to jednak faktu, że wśród gwiazd zapanowała ostatnio moda na patriotyzm, o czym świadczy oszałamiająca popularność koszulek z orłem zaprojektowanych przez Roberta Kupisza. Natalia Siwiec nosiła takie wdzianko podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej, dzięki czemu zyskała status „Miss Euro” i szturmem wdarła się do świata show-biznesu. Ww stroju z orłem pozowały na ściankach także Magda Mielcarz, Klaudia Halejcio czy Monika Olejnik.

„To, że ludzie polubili patriotyzm i orzełki uważam za mój największy sukces” – twierdzi w rozmowie z PAP Life Robert Kupisz. „O moich projektach usłyszeli nawet ludzie w małych miejscowościach. Teraz, gdzie się nie pojawiam, spotykam się z ciepłymi słowami na temat mojego patriotycznego pokazu. Udało mi się coś, co wydawało się nie osiągalne – ludzie polubili patriotyzm i orła z naszego godła” – cieszył się projektant.

Zobacz także: SZOK! Z nowej podstawy programowej usunięto utwory Czesława Miłosza!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz