Czy warto się kształcić?

08 Marca 2016

Dlaczego coraz więcej młodych Polaków wątpi w sens edukacji?

wykształcenie wyższe

Sens edukacji był kiedyś niepodważalny. Kobiety przez dekady nie miały dostępu do wiedzy i tylko dzięki uporowi oraz determinacji dopuszczono je do nauki. Jeszcze na początku XX wieku kobiety studiujące w Oksfordzie i Cambridge musiały uzyskać zgodę na uczestnictwo w wykładach, nie mogły natomiast uzyskiwać stopni naukowych. Dziś średnio co piąty Polak ma wyższe wykształcenie. Z danych Eurostatu (urzędu statystycznego Unii) wynika, że nasz kraj znajduje się w czołówce państw wspólnoty mogących pochwalić się najszybszym wzrostem liczby osób z wyższym wykształceniem.

Gap year - czy warto zrobic sobie przerwę na studiach?

Cel postawiony przed Polską to 45 proc. 30-34-latków z dyplomem wyższej uczelni do roku 2020. – Wykształcenie daje lepsze perspektywy na pracę. Dlatego Europa postawiła sobie za zadanie zwiększenie liczby osób dorosłych z wyższym wykształceniem. Polska przekroczyła już wyznaczony dla krajów UE średni odsetek trzydziestolatków z wyższym wykształceniem w społeczeństwie. Jesteśmy też czwartym w Europie po Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji krajem pod względem liczby studiujących osób – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

A jednak unijny cel zaczyna rozmijać się z oczekiwaniami i planami Polaków. Co prawda, dbamy o wykształcenie, a zdobycie dyplomu uczelni dla wielu z nas jest kluczowe (obecnie mamy ok. 1,5 mln studentów), jednak ze statystyk i badań płynie pesymistyczny wniosek: zwątpiliśmy w sens edukacji, co przełożyło się na spadek liczby studiujących Polaków. W 2013 roku CBOS przeprowadził pod tym kątem ankietę. Sondaż wykazał, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat wielu Polaków przestało wierzyć, że solidne wykształcenie zabezpieczy nas przed bezrobociem.

Badanie wykazało, że zdaniem tylko 38 proc. polskich respondentów dyplom wyższej uczelni ma dziś dużą wartość na rynku pracy, natomiast ok. 50 proc. ankietowanych stwierdziło, że spadł poziom kształcenia. I choć ponad 80 proc. Polaków na pytanie, czy warto w Polsce zdobywać wykształcenie, odpowiedziało twierdząco, to odsetek osób, które udzieliły takiej odpowiedzi, zmalał (w 2009 na „tak” było więcej niż 90 proc. respondentów).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Marcin
(Ocena: 5)
2016-09-19 16:01:37

wykształcenie cokolwiek by nie mówić, jest niezbędne. Trzeba jedynie dobrze wybrać kierunek w jakim chcemy się rozwijać. ja postawiłem na zmianę kwalifikacji i znalazłem najlepsze do tego miejsce w Gdańsku czyli szkołę Progres www.progresjeden.pl W porównaniu do innych szkół nie mają ukrytych opłat ani kar. System zajęć jest przejrzysty i roczne kierunki są całkiem niedrogie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-08 16:58:53

re: Czy warto się kształcić?

Większość kierunków studiów w Polsce jest bez sensu. Dlatego nonsensem jest również zwiększanie liczby osób z wyższym wykształceniem, bo tak, bez powodu. W Polsce system edukacyjny jest bez sensu, uczelnie nie mają pieniędzy na badania i na nauczanie na przyzwoitym poziomie, wykładowcom się nie chce, studentom w sumie też nie bardzo, za to jest mnóstwo biurokracji. Na szczęście kończę teraz liceum i jadę na studia do UK, tam jest mało teorii, za to dużo praktyki. Powinniśmy wziąć przykład z innych krajów. Rekrutacja na studia powinna być kilkuetapowa, powinniśmy tak jak w Wielkiej Brytanii pisać listy motywacyjne na studia, chodzić na rozmowy kwalifikacyjne. Wtedy całe szkolnictwo wyższe byłoby traktowane poważniej, a ludzie nie wybieraliby byle jakiego kierunku, tylko musieliby podczas pisania listu motywacyjnego dokładnie zastanowić się nad swoją przyszłością, czy na pewno chcą studiować dany kierunek i jeszcze uargumentować to, że się nadają. Mniej ludzi by wtedy wypadało z kierunku, nie marnowalibyśmy tyle pieniędzy. Z Niemiec natomiast moglibyśmy zaczerpnąć tzw. duale Ausbildung, czyli po polsku "podwójne wykształcenie" - człowiek uczy się w szkole wyższej, a oprócz tego ma praktyki w firmie, która opłaca mu to wszystko. Poza tym trzeba rozbudować szkoły zawodowe i policealne, uczyć praktycznych rzeczy, a nie ciągle jakieś rzeczy bez zastosowania w życiu. Mam już prawie 19 lat i jedyne przydatne rzeczy, których się nauczyłam dzięki szkole to angielski i niemiecki, chociaż to też dlatego, że przeznaczałam na to swój wolny czas. TL;DR: Wykształcenie tak, ale praktyczne!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
inferno
(Ocena: 5)
2016-03-08 18:44:24

bardzo trafnie ujęte. popieram

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Caliope
(Ocena: 3)
2016-03-09 00:41:59

Nie tylko praktyczne wykształcenie jest dobre. Myślę, że warto się kształcić po prostu dla osobistej satysfakcji, przyswajać wiedzę z dziedziny, która nas interesuje, bo tego nam nikt nigdy nie odbierze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-08 16:25:18

re: Czy warto się kształcić?

Oczywiście ze warto...wielu ludzi mówi a po co to ,ważniejsze doświadczenie...No nie bardzo rozumiem tego typu podejście,bo po maturze co najwyżej możesz iść na słuchawkę, ulotki, kelnerke itp..Oczywiście nie uważam że to coś złego jak ktoś taki zawód wykonuje,ktoś musi to robić..tylko no nie oszukujmy się, dużej satysfakcji to nie da, ale ja np lubię sprzątać i sobie myślę że mogłabym za granicą komuś domy sprzątać, bez stresu i za dobre pieniądze...w tym roku kończę studia z finansów i wiem że praca będzie , ale jakoś tak sobie myślę, że chciałabym robić coś kompletnie odmiennego i blachego chociaż przez kilka lat..Chce po prostu odpocząć, zarobić trochę i zwiedzać świat... Ale odbieglam od tematu heh :) w każdym bądź razie warto się uczyć ale przede wszystkim dla siebie, dla poczucia bezpieczeństwa jednak papier to papier...takie życie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ania
(Ocena: 5)
2016-03-08 11:56:39

re: Czy warto się kształcić?

Oczywiście, że warto, co to w ogóle za pytanie! Ja mam 29 lat i dalej się kształcę. Skończyłam finanse i bankowość, później poszłam na podyplomowe studia z marketingu, teraz chodzę jeszcze do Progresu na rachunkowość. Kwalifikacje idą w górę i możliwości idą w górę, finanse też. Ale przede wszystkim warto po prostu mieć coś w głowie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Małgosia
(Ocena: 5)
2016-03-11 16:43:36

Ile płacisz za takie zajęcia z rachunkowości? Z ciekawości weszłam na ich stronę, kierunki mają całkiem spoko, ja na opiekuna osoby starszej bym poszła jakby nie było bardzo drogo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-08 09:24:25

re: Czy warto się kształcić?

hehe... u mnie w rodzinie jest koleś, który ma 30 lat, nie jestem pewna czy skończył gimnazjum, nigdy w życiu nie pracował, siedzi w domu i rodzice go utrzymują. Podobno jest normalny :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-08 09:54:20

Też znam taki przypadek. Wprawdzie koleś ma dopiero 25, ale nie zapowiada się na to, żeby w najbliższej przyszłości się wyprowadził/znalazł pracę. Nie zrobił matury, nie skończył nawet technikum. W sumie jest mi go szkoda, bo od urodzenia mieszka na totalnym zadupiu i nie ma żadnych perspektyw. Inna sprawa, że chcieć, to móc...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1