Czy kobieta ma mniejszy mózg od mężczyzny?

Mózg mężczyzny faktycznie waży więcej, ale za to kobieta potrafi efektywniej go wykorzystywać, co potwierdza wiele badań naukowych.
Czy kobieta ma mniejszy mózg od mężczyzny?
Fot. Thinkstock
12.01.2017

Jeszcze na początku XX wieku w świecie naukowym przychylano się często do opinii starożytnego myśliciela Arystotelesa, że kobieta jest po prostu nie w pełni wykształconym biologicznie samcem. Powszechne było też przekonanie, iż, jako istota obdarzona mniejszym mózgiem, nie potrafi intelektualnie dorównać mężczyźnie.

W 1911 r. niemiecki uczony Julius Bayerthal opublikował pracę, w której dowodził, że człowiek o obwodzie głowy poniżej 52 cm nie jest zdolny do żadnej istotnej działalności umysłowej. Z tej perspektywy – dowodził – rozważania nad obwodem głów genialnych kobiet nie mają sensu, bo takich kobiet po prostu nie ma.

Co mężczyźni CELOWO ukrywają przed kobietami? (Twój facet nie chce, żebyś przeczytała ten artykuł)

Dziś wiemy, że mózg mężczyzny faktycznie ma okazalsze wymiary (proporcjonalne zresztą do różnic w wielkości ciała) i średnio waży o około 150 gramów więcej od kobiecego, ale nie przekłada się to jednak na lepszą wydajność jego pracy. Wręcz przeciwnie, badania naukowe wykazały, że kobiety potrafią znacznie efektywniej wykorzystywać możliwości tego organu.

Jak się okazuje, to nie wielkość mózgu ma znaczenie, lecz pewne różnice w jego funkcjonowaniu. Kobiety mają znacznie gęstszą siatkę neuronów i więcej połączeń między nimi. Dzięki temu ich mózg zużywa mniej energii, a podczas archiwizowania informacji angażuje mniejszą liczbę komórek, co sprawia, że bywa wydajniejszy i efektywniejszy.

Kobiecy mózg starzeje się wolniej niż męski. Większą część jego ogólnej masy zajmuje substancja szara, która tworzy korę mózgu, odpowiedzialną za wyższe procesy poznawcze. To dlatego panie wykazują zdolności lingwistyczne i manualne oraz większą empatię, natomiast panowie zwykle lepiej radzą sobie z orientacją przestrzenną, a także mogą pochwalić się większymi talentami matematycznymi.

Ciekawy eksperyment przeprowadzili niedawno badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy poddali testom psychologicznym 59 kobiet i 45 mężczyzn w wieku 18-27 lat. Naukowcy skoncentrowali się przede wszystkim na funkcjonowaniu  hipokampu, czyli fragmentu kory płata skroniowego, który związany jest z procesem zapamiętywania oraz przeżywaniem emocji.

Okazało się, że u panów istnieje pewna zależność: im większy hipokamp, tym więcej neuronów i wyższy iloraz inteligencji. U pań wręcz przeciwnie, badacze doszli wręcz do wniosku, że im mniejszy hipokamp, tym wyższy poziom inteligencji. Dlaczego? Prawdopodobnie z powodu zagęszczenia komórek nerwowych, które w efekcie sprawia, iż kobiecy mózg działa znacznie bardziej efektywnie.

mózg kobiety

Fot. Thinkstock

Kobiety mają średnio o 12 proc. większe od mężczyzn tzw. ciało modzelowate, czyli pasma włókien nerwowych łączące półkule mózgu. Zdaniem naukowców skutkiem takiej różnicy jest zwiększony przepływ informacji między obiema częściami kobiecego mózgu, dzięki czemu panie są m.in. sprawniejsze językowo.

Który mózg wygrywa rywalizację w dzisiejszym świecie? „Zdecydowanie kobiecy” – przekonuje w rozmowie z „Newsweekiem” prof. Piotr Gałecki z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, psychiatra, seksuolog, współautor książki „Ona, On i mózg”. „Współczesny świat premiuje rozwinięte przez wiele tysięcy lat funkcje poznawcze kobiet. Potrafią słuchać i mają ogromy dar przekonywania, ogromny ładunek inteligencji emocjonalnej. Potrafią prosić o pomoc i nie mają z tym żadnego problemu. Do tego są pracowite i rzetelne. One osiągają cel w sposób miękki. W dzisiejszym szybkim, wielozadaniowym świecie musimy czasem ponosić porażkę, przyznawać się do błędu. Kobiety potrafią to robić, nie mają z tym problemu” – dodaje.

mózg kobiety

Fot. Thinkstock

Jego zdaniem kobiety mają też przewagą ewolucyjną, jeśli chodzi o osiąganie sukcesu i robienie kariery. Od początku uczone są tego, czego potem uczą na studiach z zarządzania, albo w dobrych korporacjach. „O co się walczy w korpo? M.in. żeby był jak najlepszy przekaz informacji, żeby mówić o problemach. Mężczyźni nie zwracają uwagi na mimikę, mowę ciała. Dużo słabiej się komunikują. Są nastawieni na walkę, rywalizację” – tłumaczy prof. Piotr Gałecki.

Wyjaśnienie kobiecego sposobu myślenia odmienną budową mózgu wcale nie odległe od prawdy. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Pensylwania udowodnili, że „procesory” u każdej z płci pracują odmiennie.  Eksperymentowi poddano ponad 400 mężczyzn i chłopców oraz 500 kobiet i dziewcząt. Analizowano działanie głównych ogniw ludzkiego mózgu, odpowiadających za działanie, myślenie i planowanie.

Zobacz także: WYZNANIA FACETÓW: 8 tekstów, które obrażają ich w sypialni

Co się okazało? Większa liczba połączeń między półkulami, ułatwia kobietom wymianę potężniejszej ilości informacji. Zapewnia to płci pięknej większą umiejętność łączenia i kojarzenia ze sobą informacji werbalnych oraz wizualnych.

mózg kobiety

Fot. Thinkstock

Kobiety potrafią także skuteczniej wychwytywać subtelne sygnały z głosu, gestykulacji czy mimiki twarzy. Jednocześnie, za sprawą takiej budowy mózgu, trudniej niż mężczyznom przychodzi im oddzielenie uczuć od rozumowania.

Mężczyźni mają znacznie większy problem z odczytaniem emocji partnerki. Okazuje się, że to także sprawka budowy mózgu. Jak wykazały badania, ciało migdałowate (ośrodek mózgu odpowiedzialny m.in. na odczuwanie empatii i strachu),  jest mniej aktywne, gdy mężczyzna przygląda się kobiecie. Uaktywnia się podczas kontaktu wzrokowego z innym facetem. Naukowcy nie potrafią jednak wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Być może jest to efekt ewolucyjnych przystosowań.

mózg kobiety

Fot. Thinkstock

Bez względu na różnice, obie płcie powinny dbać o mózg. Prawidłowe funkcjonowanie tego organu to jeden z sekretów długowieczności, dlatego warto nieustannie „gimnastykować” umysł. Ćwiczmy pamięć (np. ucząc się tekstów piosenek), często rozmawiajmy z innymi ludźmi, zdobywajmy nowe umiejętności (np. poznając tajniki szachów), rozwiązujmy krzyżówki. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej, która jest równie ważna dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Na prawidłowe funkcjonowanie mózgu wpływa też zbilansowana dieta. Do jadłospisu warto włączyć produkty zawierające witaminę B12 i witaminę E, a także kwasy omega-3. Poprawie koncentracji nie sprzyjają natomiast produkty przetworzone, fast-foody i białe pieczywo. Należy również pamiętać, że ostatni posiłek powinien być spożywany na około dwie godziny przed snem tak, aby zakończyły się wszystkie procesy trawienia i organizm – w tym mózg – mógł odpocząć.

Zobacz także: 4 mroczne tajemnice, które... ukrywa przed tobą twój facet!

RAF

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie