Czy kobieta ma mniejszy mózg od mężczyzny?

12 Stycznia 2017

Mózg mężczyzny faktycznie waży więcej, ale za to kobieta potrafi efektywniej go wykorzystywać, co potwierdza wiele badań naukowych.

mózg kobiety

Jeszcze na początku XX wieku w świecie naukowym przychylano się często do opinii starożytnego myśliciela Arystotelesa, że kobieta jest po prostu nie w pełni wykształconym biologicznie samcem. Powszechne było też przekonanie, iż, jako istota obdarzona mniejszym mózgiem, nie potrafi intelektualnie dorównać mężczyźnie.

W 1911 r. niemiecki uczony Julius Bayerthal opublikował pracę, w której dowodził, że człowiek o obwodzie głowy poniżej 52 cm nie jest zdolny do żadnej istotnej działalności umysłowej. Z tej perspektywy – dowodził – rozważania nad obwodem głów genialnych kobiet nie mają sensu, bo takich kobiet po prostu nie ma.

Co mężczyźni CELOWO ukrywają przed kobietami? (Twój facet nie chce, żebyś przeczytała ten artykuł)

Dziś wiemy, że mózg mężczyzny faktycznie ma okazalsze wymiary (proporcjonalne zresztą do różnic w wielkości ciała) i średnio waży o około 150 gramów więcej od kobiecego, ale nie przekłada się to jednak na lepszą wydajność jego pracy. Wręcz przeciwnie, badania naukowe wykazały, że kobiety potrafią znacznie efektywniej wykorzystywać możliwości tego organu.

Jak się okazuje, to nie wielkość mózgu ma znaczenie, lecz pewne różnice w jego funkcjonowaniu. Kobiety mają znacznie gęstszą siatkę neuronów i więcej połączeń między nimi. Dzięki temu ich mózg zużywa mniej energii, a podczas archiwizowania informacji angażuje mniejszą liczbę komórek, co sprawia, że bywa wydajniejszy i efektywniejszy.

Kobiecy mózg starzeje się wolniej niż męski. Większą część jego ogólnej masy zajmuje substancja szara, która tworzy korę mózgu, odpowiedzialną za wyższe procesy poznawcze. To dlatego panie wykazują zdolności lingwistyczne i manualne oraz większą empatię, natomiast panowie zwykle lepiej radzą sobie z orientacją przestrzenną, a także mogą pochwalić się większymi talentami matematycznymi.

Ciekawy eksperyment przeprowadzili niedawno badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy poddali testom psychologicznym 59 kobiet i 45 mężczyzn w wieku 18-27 lat. Naukowcy skoncentrowali się przede wszystkim na funkcjonowaniu  hipokampu, czyli fragmentu kory płata skroniowego, który związany jest z procesem zapamiętywania oraz przeżywaniem emocji.

Okazało się, że u panów istnieje pewna zależność: im większy hipokamp, tym więcej neuronów i wyższy iloraz inteligencji. U pań wręcz przeciwnie, badacze doszli wręcz do wniosku, że im mniejszy hipokamp, tym wyższy poziom inteligencji. Dlaczego? Prawdopodobnie z powodu zagęszczenia komórek nerwowych, które w efekcie sprawia, iż kobiecy mózg działa znacznie bardziej efektywnie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz