Czego nie nauczą Cię przez 5 lat studiów?

04 Października 2011

Przedsiębiorcy są coraz bardziej niezadowoleni z poziomu wiedzy młodych pracowników.

nauka

Bezrobocie wśród polskich absolwentów niepokojąco wzrasta. Ostatnio problemy z zatrudnieniem mają nie tylko humaniści, lecz również osoby, które ukończyły kierunki techniczne.

Trudności w znalezieniu pracy zwykle tłumaczyło się zbyt dużą liczbą absolwentów. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda. Wielu byłych studentów nie spełnia po prostu wymagań danej firmy. Opadają na rozmowach kwalifikacyjnych, ponieważ brakuje im konkretnych umiejętności.

Pracodawcy coraz częściej narzekają na młodych pracowników. Uważają, że nie mają oni nawet podstawowej wiedzy z dziedziny, w której starają się o pracę. Jednak to nie koniec uwag, które zgłaszają przedsiębiorcy. Wielu z nich uważa, że polscy absolwenci mają wyraźne luki w zakresie komunikacji, nie potrafią rozwiązywać problemów, brakuje im podstawowych informacji z zakresu przedsiębiorczości, nie umieją pracować w grupie – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Co ciekawe, winą za taki stan rzeczy, pracodawcy nie obarczają samych studentów. Uważają oni, że jest to raczej skutek nieprawidłowego programu nauczania na studiach. Aby poprawić sytuację na rynku, domagają się więc poważnych zmian w sposobie kształcenia studentów. Jednym z pomysłów jest również umieszczanie na dyplomach dodatkowych informacji o nabytych przez studentów umiejętnościach praktycznych.

Co myślicie o tych pomysłach? Czy rzeczywiście mogłyby one zmniejszyć bezrobocie wśród absolwentów?

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Czy Ty też jesteś NEETsem?

"Not in Education, Employment or Training" - jest ich coraz więcej.

Od 15 lat wysyła listy w butelkach. Dostał już ponad 3 TYSIĄCE odpowiedzi!

Mężczyzna koresponduje z całym światem!

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (19)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-10 18:07:34

jVnm6i gvycafltqcmu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-07 09:24:16

nBe66y peprxdtsrvgt

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-07 04:02:42

Panowie, nie zauważyliście ważnego oświadczenia Ridla. Wreszcie pyzzrnał się publicznie do życia w innym świecie:żyjemy w dwóch światach – wy w jednym, ja razem z osobami na których się wzoruję plus nieliczne jednostki w drugim…Co prawda nie poszedł na całość i nie powiedział, kim są te osoby, z którymi w tym drugim świecie rozmawia, ale to tylko kwestia czasu.Co prawda życie w dwóch światach spora część lekarzy uznałaby za , ale w tym przypadku sugerowałbym raczej pointę kawału o migrenie ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-05 00:05:26

Problem Based Learning - to jest klucz do sukcesu, jeżeli chodzi o zdobywanie umijętności w komunikacji i pracach w grupie. Nawet, jeżeli niektórym wydaje się to idiotyczne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 22:22:59

Jestem po 3 letnich studiach i cieszę się, że je skończyłam, ale nie mam zamiaru spocząć na laurach. szukam pracy w zawodzie ( skończyłam administrację), ale ani widu ani słychu... Idę jeszcze zrobić kurs administracji, już nie na uczelnię bo tam jest drogo, ale do policealnej szkoły, do Progresu. Jestem zdecydowana żeby się zapisać, namówiła mnie koleżanka. Prawda jest taka, że pracodawca chce pracownika wykwalifikowanego z teczką pełną dyplomów. Trzeba się wziąć do pracy i uczyć!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 23:58:19

Nie z teczka dyplomow, a z DOSWIADCZENIEM. Dziekuje, dobranoc.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 19:06:54

Skończyłam humanistyczny kierunek i niestety nie zdobyłam żadnej wiedzy praktycznej. Ogólnie jestem zadowolona, poszerzyłam horyzonty itd., ale nie miałam żadnego nacisku na praktykę. Mieliśmy tylko I semestr zajęć z komputerem i zajęcia odbywały się raz w tygodniu po 1,5 h. Takich rzeczy jak: korespondencja seryjna, obsługa programu Outlook, wiele opcji w zwykłym Wordzie, nauczyłam się dopiero w pracy. To smutne. Nacisk na język obcy też był niewielki. Uważam, że w dzisiejszych czasach język angielski to powinno się wałkować przy każdej okazji, a nie tylko przez 1,5 semestru. Nie uczyli nas jak np. zrobić prezentacje itd. Ogólnie dużo się wie, a mało umie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 12:04:54

studentka geografii z firmą z książkami :) nie będę za marne grosze pracować u nieuczciwych pracodawców

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 11:09:41

prawda jest taka, że na studiach w polsce uczą głupot, w wielu firmach trzeba idealnie znać angielski - jak absolwenci polskiej uczelni mają znać angielski, skoro mają 1-2 h w tygodniu tego języka i to wszystko. Moja koleżanka studiuje zarządzanie w niemczech i miała do zdania cały jeden semestr po angielsku, a wykłady prowadzili anglicy. W pół roku się świetnie nauczyła języka i co najważniejsze słownictwa potrzebnego do pracy. U nas powyrastały jak grzyby po deszczu "szkoły wyższe" na których poziom jest żaden. To nie jest wina studentów, tylko ministerstwa które się totalnie opieprza. Zamiast zmienić coś na lepsze, to potrafi tylko wydłużyć rok szkolny. No gratuluję.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 12:01:39

To prawda, studia w Niemczech sa troszke ''luzniejsze'', ale przygotowuja w wiekszym stopniu do samodzielnego zycia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 18:52:24

nauczenia się języka - angielskiego, na studiach się nie da! szkoła językowa, ale nie byle jaka, jest niezbędna, aby władać biegle tym jezykiem, wiem to po sobie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-09 15:12:55

nie da sie?? jakos w niemczech sie da, dziwne

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 08:32:28

jak pracodawcy szukaja nie wiadomo kogo wybrzydzaja teraz tylko jest tak: Cv ze zdjeciem (koniczenie zdjecie) i sobie wybieraja ktora ladna a ktora brzydka nie patrza na tresci cv a juz nie wspomne o liscie motywacyjnym a niektorzy przeciez tez sie nie dostana bo ''rodzinka tworzy firme'' lub znajoma znajomego :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 18:58:50

chyba nie ogladalas jednego odcinka Uwagi jak pokazywali wymagania firm odnosnie CV (wypowiadali sie prezesi, kierownicy) - oni nawet nie przegladaja zwyklego cv wydrukowanego na komputerze (ze zdjeciem) - musi byc ORYGINALNE i np. pokazywali goscia ktory zrobil swoje cv na takim opakowaniu jak ziarna jakiejs rosliny i jak jest opis produktu to zamiescil swoje dane.. i oni takich cv wymagaja.. troche to zalosne dla mnie, rozumiem ze wymagaja kreatywnosci, ale bez przesady, osoba bezrobotna sklada papiery w milionach firm, jakby miala do kazdej skladac takie cos..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 08:06:25

Takie informacje umieszcza się w CV, często nabywa się je na dodatkowych kursach. Jeśli ktoś skończył jakiś kierunek to znaczy, że zrealizował program który jest adekwatny do kierunku. Oczywiście nie każdy kto zaliczył dany przedmiot ma o nim takie same pojęcie, jeden zna materiał na 5 inny ledwo zdał i nic nie kuma w temacie... więc raczej trzeba pomyślec o innym rozwiązaniu, jak np. zadanie próbne przed przyjęciem do pracy itp.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 10:46:12

chcę Cie uświadomić, żę niejednokrotnie większą wiedzę mają ludzie, którzy zdawali poprawki niż ci, którzy zdali za pierwszym razem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 14:03:54

przeważnie żaden student nie ma pojęcia o przedmiocie, jednym się po prostu udaje, innym nie ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 17:42:14

Ależ mnie uświadomiłaś, droga anonimko :D To oczywiste, że student na termin poprawkowy może się lepiej przygotować niż osoba która zdała za pierwszym razem... Ameryki nie odkryłaś :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz