Co tatuaż mówi o Tobie? NIC DOBREGO! (Choroby psychiczne, używki, niewierność...)

Wyniki wszystkich badań są zgodne - trwały wzór na ciele to oznaka kłopotów.
Co tatuaż mówi o Tobie? NIC DOBREGO! (Choroby psychiczne, używki, niewierność...)
25.10.2014

Rośnie społeczna akceptacja dla wytatuowanych osób. Trwałe wzory na ciele coraz rzadziej kojarzą się negatywnie, choć jeszcze niedawno uważano je za mało estetyczne i wręcz groźne. Jeśli ktoś się w ten sposób „okaleczał”, to na pewno miał coś wspólnego ze światem przestępczym lub wychowywał się w patologicznym środowisku. Na szczęście takie myślenie to już rzadkość. Tatuaże możemy podziwiać na salonach oraz ulicach, więc zaczynamy się do nich przyzwyczajać.

Wśród młodych ludzi „dziara” to nie oznaka kryminalnej przeszłości, ale modny dodatek i wyznacznik stylu. Osoby z tatuażami to nie margines społeczny, ale wyluzowani artyści. Taka zmiana nastawienia może tylko cieszyć, ale nawet w takich okolicznościach warto zachować obiektywizm. Nie brakuje badań, które przeczą temu pozytywnemu wizerunkowi.

Choć niektórym może być trudno w to uwierzyć, nawet poważni naukowcy zajmują się w swojej pracy tatuażami. Trudno podejrzewać, by ich spostrzeżenia wynikały wyłącznie z negatywnego nastawienia, więc chyba coś jest na rzeczy... Ich zdaniem wytatuowane ciało może być oznaką problemów ze sobą!

tatuaże

Wydaje się, że osoby z tatuażami są bardziej otwarte i towarzyskie. To jednak tylko złudzenie. Badanie przeprowadzone w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych wykazało, że większość z nich cierpi na osobowość dyssocjalną, czyli antyspołeczną. Brakuje im empatii, przejawiają zachowania agresywne, ignorują konwencje społeczne i czują się niedocenieni.

tatuaże

W 2012 roku przebadano ponad 8,5 tys. Australijczyków, którzy mieli na ciele przynajmniej kilka tatuaży. Wyniki są alarmujące – okazało się, że to szczególna grupa, w której wzrasta ryzyko palenia papierosów, zażywania narkotyków i depresji. „Wydziarani” mają także o wiele więcej partnerów seksualnych.

tatuaże

Polski akcent w tym temacie. W tym samym roku w Polsce opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na grupie 120 osób, spośród których 28 miało na ciele tatuaże. Kolejny raz potwierdziło się, że tacy ludzie o wiele częściej uprawiają seks (zwłaszcza oralny), zmieniają partnerów, wcześniej tracą cnotę i są znacznie mniej religijni.

tatuaże

Niezbyt pozytywne informacje przyniosły badania przeprowadzone w tym samym czasie na Tajwanie. Ankietę przeprowadzono na 10 tys. osób, wśród których 1 tys. miało tatuaże. To właśnie w tej mniejszości zauważono szczególne upodobanie do mocnego alkoholu i seksu bez zabezpieczenia. Wzrasta także ryzyko depresji oraz stosowania przemocy.

tatuaże

Amerykańskie i koreańskie badania z przełomu XX i XXI wieku potwierdzają, że wytatuowane osoby częściej cierpią na zaburzenia psychiczne (schizofrenię i psychozę), zaburzenia odżywiania, a także częściej targają się na swoje życie.

tatuaże

Ubiegłoroczne badanie przeprowadzone na jednym z uniwersytetów w USA wykazało, że jeden tatuaż niczego nie zmienia. Dopiero osoby z kilkoma trwałymi wzorami na ciele  zachowują się bardziej ryzykownie od tych, którzy ani razu nie odwiedzili salonu tatuażu (seks z przygodnymi partnerami i bez zabezpieczenia, problemy emocjonalne itd.).

tatuaże

W 2007 roku naukowcy zbadali męskie reakcje na wytatuowane kobiety. Okazało się, że znacznie „wydziarane” panie postrzegane są jako mniej atrakcyjne, niewierne, a na dodatek mające problem z nadużywaniem alkoholu.

Nadal masz ochotę na tatuaż?

Polecane wideo

Komentarze (62)
Ocena: 3.84 / 5
gość (Ocena: 1) wczoraj 14:51
Osoby komentujące tutaj chyba mają więcej problemów ze sobą od osób z tatuażami. I mówię to nie mając ani jednego tatuażu. Spójrzcie na siebie. Potem oceniajcie innych. Próbujecie sobie w ten sposób podnieść ego?
odpowiedz
asddas (Ocena: 5) 24.03.2024 13:01
Niestety musze to potwierdzić, jako osoba która miała partnerki wytatuowane. Wiele zaburzeń i brak możliwości pomocy takim osobom. Często te osoby nawet nie wiedzą lub odrzucają pomoc. Tatuaż jako krzyk rozpaczy tych osób...
odpowiedz
Gość (Ocena: 5) 24.03.2024 10:07
Nie lubię tatuaży i traktuje osoby z nimi jako gorsze, jak widać są ku temu podstawy naukowe
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.03.2024 09:22
tatuaze to sa u kryminalistow i prostytutek
odpowiedz
zero.bog (Ocena: 5) 24.03.2024 08:38
Co tatuaż mówi o osobie go posiadającej: Ano .. mówi kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze - jest to osoba silnie uzależniona od mody. Podatna na tzw "owczy pęd". Po drugie - jest to osoba myśląca w kategorii dziecka. "Tu i teraz". Czy zna ktoś modę, która nigdy nie przeminęła? Po trzecie - jest to osoba, która nie jest za bardzo zorientowana w swojej własnej wartości, lub jest z jej powodu sfrustrowana. I koniecznie potrzebuje "unaocznić" swoją inność - czyli w tym przypadku "tako-samość" jak inni. Pomijam już kwestię chemii wstrzykiwanej w skórę.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie